Z tego artykułu wiesz już, czym są wolne rodniki, stres oksydacyjny i...
Czytaj dalej...Refluks, a ściślej refluks żołądkowo-przełykowy, to dolegliwość powszechna, dotyka około 20% Polaków. Dowiedz się, czym jest i dlaczego powstaje refluks. Co to jest refluks pozaprzełykowy? Kiedy refluks jest niebezpieczny? Czy zawsze do rozpoznania refluksu konieczna jest gastroskopia?
Refluks dotyka przełyku, czyli środkowej części górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przełyk położony jest pomiędzy gardłem a żołądkiem. Refluks jest spowodowany zarzucaniem kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Na granicy między przełykiem a żołądkiem położony jest mięsień. Rozkurcza się w momencie przechodzenia pokarmu do żołądka, po czym szybko kurczy. Tym samym zapobiega cofaniu się treści z powrotem do przełyku. Kiedy ten mechanizm zawodzi, doświadczasz refluksu.
Dlaczego powstaje refluks? Wymieńmy najczęstsze przyczyny:
Efektem cofania się treści żołądkowej jest zgaga. Charakterystyczne jej cechy to: nasilanie się podczas leżenia na wznak oraz przy pochylaniu się i parciu na stolec. Zgaga pojawia się zwłaszcza po obfitym bądź tłustym posiłku.
Druga kategoria objawów to refluks pozaprzełykowy. Do objawów pozaprzełykowych zalicza się:
Refluks w nocy to synonim problemów ze snem. Chorzy cierpią na bezsenność, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg. Efektem jest senność w ciągu dnia.
Są to niepokojące objawy alarmowe, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza, by podjąć odpowiednie kroki związane z diagnozą i leczeniem.
W trakcie gastroskopii do przełyku, następnie żołądka i dwunastnicy wsuwa się giętką, cienką rurkę zakończoną kamerą. Zabieg trwa 20-30 minut, wykonywany jest w znieczuleniu.
Mamy dobrą wiadomość – nie zawsze gastroskopia jest konieczna do diagnozy refluksu. Nie jest potrzebna u osób poniżej 40 roku życia, z typowymi objawami z przełyku, a bez objawów alarmowych. Wtedy lekarz bez wykonania gastroskopii zaleca wstępne leczenie. Jeżeli pomoże w ciągu 2 tygodni, oznacza to, że na 100% masz refluks.
Z kolei u osób powyżej 40 roku życia lub mających objawy alarmowe, gastrolog wykona gastroskopię.
Uwaga – wszyscy pacjenci z refluksem, którzy chorują wiele lat, choć raz w życiu powinni wykonać gastroskopię. Po co? Żeby wykluczyć powikłania: tzw. przełyk Barretta, krwawienie i zwężenie przełyku.
Długi przebieg choroby oznacza większe ryzyko powikłań.
Przełyk Barretta to stan, gdy w przełyku pojawia się nieprawidłowy nabłonek “żołądkowy”. Kto jest najbardziej narażony na tę dolegliwość? Mężczyźni rasy białej, powyżej 50 roku życia, z otyłością. Dodatkowo z przepukliną rozworu przełykowego i z ponad dziesięcioletnią historią chorowania. Przełyk Barretta jest stanem przedrakowym. Dlatego konieczne jest monitorowanie tego, jak wygląda przełyk..
Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego objawia się bólem za mostkiem oraz wymiotami z krwią lub przypominającymi fusy. Jednak nie tylko. Krew przedostaje się do żołądka i jelit, a stamtąd jest następnie wydalana. Charakterystyczny jest stolec ciemny jak smoła. Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego to stan zagrożenia życia.
Zwężenie przełyku jest efektem powstawania blizn w świetle przełyku. Kwaśna treść żołądka drażni przełyk, tworzą się nadżerki i owrzodzenia, które zamieniają się w blizny. Objawem zwężenia są problemy z przełykaniem. Leczenie polega na rozszerzaniu przełyku przy pomocy endoskopu.
Na refluks skarży się 2,5% populacji Chin i aż 51,2% Grecji. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Jednak Ty poznałeś już więcej odpowiedzi na pytania dotyczące refluksu. Sprawdź też, jak leczyć refluks naturalnymi sposobami – czytaj tutaj.
A w kryzysowych sytuacjach wykorzystaj nasz Reflu-G, który dzięki unikalnej formule błyskawicznie działa i łagodzi nieprzyjemne objawy.
Z tego artykułu wiesz już, czym są wolne rodniki, stres oksydacyjny i...
Czytaj dalej...W poprzedniej części pisaliśmy o tym, czym jest dieta DASH i jakie korzyści odniesiesz...
Czytaj dalej...Czy wiesz, że każda godzina zaniechania leczenia udaru niedokrwiennego postarza mózg o...
Czytaj dalej...