logo_solinea
330bdc5bb364ee857749377459ff01bb1a769010

5 informacji o refluksie, o których nie masz pojęcia

Refluks, a ściślej refluks żołądkowo-przełykowy, to dolegliwość powszechna, dotyka około 20% Polaków. Dowiedz się, czym jest i dlaczego powstaje refluks. Co to jest refluks pozaprzełykowy? Kiedy refluks jest niebezpieczny? Czy zawsze do rozpoznania refluksu konieczna jest gastroskopia?

Spis treści:
Logo Reflu-G

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

REFLU-G

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Reflu-G. ZASTOSOWANIE: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Biofarma

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Refluks – co to jest i czym jest spowodowany

Refluks dotyka przełyku, czyli środkowej części górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przełyk położony jest pomiędzy gardłem a żołądkiem. Refluks jest spowodowany zarzucaniem kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Na granicy między przełykiem a żołądkiem położony jest mięsień. Rozkurcza się w momencie przechodzenia pokarmu do żołądka, po czym szybko kurczy. Tym samym zapobiega cofaniu się treści z powrotem do przełyku. Kiedy ten mechanizm zawodzi, doświadczasz refluksu.

Dlaczego powstaje refluks? Wymieńmy najczęstsze przyczyny:

 • otyłość;
 • ciąża;
 • przepuklina rozworu przełykowego (wtedy górna część żołądka przemieszcza się ku górze);
 • zaawansowana choroba alkoholowa;
 • niektóre leki: doustna antykoncepcja, niektóre leki na nadciśnienie czy na serce;
 • twardzina układowa.
b986e8d43fb6a7773fcc51d34c195cdc5d5b7262

Jakie są objawy refluksu?

Efektem cofania się treści żołądkowej jest zgaga. Charakterystyczne jej cechy to: nasilanie się podczas leżenia na wznak oraz przy pochylaniu się i parciu na stolec. Zgaga pojawia się zwłaszcza po obfitym bądź tłustym posiłku.

Druga kategoria objawów to refluks pozaprzełykowy. Do objawów pozaprzełykowych zalicza się:

 • chrypkę, szczególnie rano; jest spowodowana przez drażenienie strun głosowych przez treść żołądkową;
 • suchy kaszel albo świszczący oddech, który pojawia się na skutek przedostania się treści pokarmowej do oskrzeli;
 • ból w klatce piersiowej: co ciekawe refluks odpowiada za około 50% bóli za mostkiem. Tego typu ból pacjenci w pierwszym rzędzie kojarzą z zawałem serca. Ból zawałowy, wieńcowy związany jest z wysiłkiem fizycznym i ustępuje po odpoczynku.

Refluks w nocy to synonim problemów ze snem. Chorzy cierpią na bezsenność, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg. Efektem jest senność w ciągu dnia.

Kiedy refluks jest niebezpieczny

 • zaburzenia połykania;
 • ból przy połykaniu;
 • utrata masy ciała;
 • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Są to niepokojące objawy alarmowe, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza, by podjąć odpowiednie kroki związane z diagnozą i leczeniem. 

Czy zawsze do rozpoznania refluksu potrzebna jest gastroskopia

W trakcie gastroskopii do przełyku, następnie żołądka i dwunastnicy wsuwa się giętką, cienką rurkę zakończoną kamerą. Zabieg trwa 20-30 minut, wykonywany jest w znieczuleniu.

Mamy dobrą wiadomość – nie zawsze gastroskopia jest konieczna do diagnozy refluksu. Nie jest potrzebna u osób poniżej 40 roku życia, z typowymi objawami z przełyku, a bez objawów alarmowych. Wtedy lekarz bez wykonania gastroskopii zaleca wstępne leczenie. Jeżeli pomoże w ciągu 2 tygodni, oznacza to, że na 100% masz refluks.

Z kolei u osób powyżej 40 roku życia lub mających objawy alarmowe, gastrolog wykona gastroskopię.

Uwaga – wszyscy pacjenci z refluksem, którzy chorują wiele lat, choć raz w życiu powinni wykonać gastroskopię. Po co? Żeby wykluczyć powikłania: tzw. przełyk Barretta, krwawienie i zwężenie przełyku.

Jakie są powikłania refluksu

Długi przebieg choroby oznacza większe ryzyko powikłań.

Przełyk Barretta to stan, gdy w przełyku pojawia się nieprawidłowy nabłonek “żołądkowy”. Kto jest najbardziej narażony na tę dolegliwość? Mężczyźni rasy białej, powyżej 50 roku życia, z otyłością. Dodatkowo z przepukliną rozworu przełykowego i z ponad dziesięcioletnią historią chorowania. Przełyk Barretta jest stanem przedrakowym. Dlatego konieczne jest monitorowanie tego, jak wygląda przełyk..

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego objawia się bólem za mostkiem oraz wymiotami z krwią lub przypominającymi fusy. Jednak nie tylko. Krew przedostaje się do żołądka i jelit, a stamtąd jest następnie wydalana. Charakterystyczny jest stolec ciemny jak smoła. Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego to stan zagrożenia życia.

Zwężenie przełyku jest efektem powstawania blizn w świetle przełyku. Kwaśna treść żołądka drażni przełyk, tworzą się nadżerki i owrzodzenia, które zamieniają się w blizny. Objawem zwężenia są problemy z przełykaniem. Leczenie polega na rozszerzaniu przełyku przy pomocy endoskopu.

Na refluks skarży się 2,5% populacji Chin i aż 51,2% Grecji. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Jednak Ty poznałeś już więcej odpowiedzi na pytania dotyczące refluksu. Sprawdź też, jak leczyć refluks naturalnymi sposobami – czytaj tutaj.

A w kryzysowych sytuacjach wykorzystaj nasz Reflu-G, który dzięki unikalnej formule błyskawicznie działa i łagodzi nieprzyjemne objawy.

Literatura:​
 • Mayo Clinic. Gastroesophageal reflux disease (GERD). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
 • Gajewski P. Interna Szczeklika 2019/2020
 • The National Sleep Foundation. GERD and Sleep. https://www.sleepfoundation.org/articles/gerd-and-sleep
 • Dąbrowski A. Choroba refluksowa przełyku i przełyk Barretta; https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/224235,choroba-refluksowa-przelyku-i-przelyk-barretta

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty