logo_solinea
6 powodów, dla których warto sięgnąć po suplementy w czasie ciąży

6 powodów, dla których warto sięgnąć po suplementy w czasie ciąży

Dostarczanie składników odżywczych, witamin i mikroelementów jest niezwykle ważne w ciąży, bo musisz wtedy „wykarmić” zarówno siebie, jak i dziecko. Sama dieta nie zawsze wystarczy. Poznaj nasze argumenty poparte badaniami naukowymi i przekonaj się, dlaczego warto sięgnąć po suplementy w ciąży.

Spis treści:
Prenasol-suplement-logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

prenasol

Ciąża zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Do powszechnej wiedzy należy informacja, że w ciąży kobieta powinna jeść więcej. Wbrew pozorom, wcale nie „za dwoje” (wyjaśniamy to szerzej w naszym artykule o zdrowej diecie w ciąży), a “dla dwojga”. U kobiet ciężarnych j zwiększa się zapotrzebowanie na tak zwane makroskładniki. Do makroskładników należą węglowodany np. chleb lub makaron, białko np. mięso lub warzywa strączkowe i tłuszcze np. olej.

Zapotrzebowanie na mikroskładniki, czyli witaminy, minerały i minerały śladowe w ciąży wzrasta jeszcze bardziej niż zapotrzebowanie na makroskładniki.

Chociaż wielu kobietom może wystarczyć sama dobrze zaplanowana dieta bogata w składniki odżywcze, lekarze, i zapewne Ty, jako przyszła mama, nie chcecie ryzykować, że czegokolwiek zabraknie Twojemu dziecku. Istnieje wiele powodów, dla których coś może pójść nie tak, a konsekwencje mogą być nieodwracalne.

Suplementacja w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?

Możesz potrzebować suplementów uzupełniających brakujące witaminy, minerały i minerały śladowe dla ciężarnych z następujących powodów:

NIEDOBORY POKARMOWE

Czasem i najlepsza dieta nie wystarczy, kiedy w Tobie rozwija się nowe życie. Nie warto ryzykować, kiedy np. niedobór kwasu foliowego może prowadzić do groźnych wad wrodzonych u dziecka. Ze względu na ograniczanie ryzyka, lekarze wszystkim ciężarnym zalecają suplement kwasu foliowego oraz innych mikro- i makroelementów dla ciężarnych.

NIEPOWSCIĄGLIWE WYMIOTY CIĘŻARNYCH

Ta dolegliwość o dość dziwnej nazwie nie tyczy się tylko mieszkanek krajów rozwijających się. Potrafi dotknąć również najbogatsze mieszkanki Zachodu. Za każdym razem, gdy księżna Kate zachodziła w ciążę, znikała ze świata publicznego na kilka tygodni, właśnie z tego powodu.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych objawiają się ogromnymi mdłościami i wymiotami. Nic więc dziwnego, że mogą prowadzić do utraty masy ciała i niedoborów pokarmowych. W takiej sytuacji odpowiednie witaminy dla kobiet w ciąży są szczególnie wskazane, aby wesprzeć zarówno przyszłą mamę, jak i dziecko.

NIETOLERANCJE POKARMOWE I INNE OGRANICZENIA DIETETYCZNE

Każda z nas odżywia się trochę inaczej. Niektóre osoby na stałe wykluczają pewien rodzaj produktów np. wegetarianie mięso i ryby, a weganie dodatkowo wszystkie pozostałe produkty odzwierzęce, takie jak miód czy mleko. Z kolei u innych restrykcje pokarmowe podyktowane są występowaniem alergii lub nietolerancji pokarmowych, np. na gluten.

Ograniczenia dietetyczne prowadzą do wykluczenia całych grup produktów, a to z kolei może prowadzić do powstawania niedoborów odżywczych, szczególnie u ciężarnych. Stąd konieczność suplementacji witaminami i minerałami w ciąży.

CIĄŻA MNOGA

Kobiety, które noszą pod sercem więcej niż jedno dziecko, potrzebują więcej witamin i minerałów niż gdyby to była ciąża pojedyncza. W tym wypadku suplementacja wesprze zdrowie i mamy, i dzieci.

8a83a50e72b254490f1f37a70634345279f3b9d2

MUTACJE GENETYCZNE, JAK MTHFR

W Polsce dopiero się o tym zaczyna mówić, jednak w Stanach Zjednoczonych mutacja MTHFR to temat ważny od lat. Nie musisz jednak studiować genetyki, by ją zrozumieć. Na początek wystarczy informacja, że kobiety z mutacją genu MTHFR potrzebują metylowanej formy kwasu foliowego. Sięganie po zwykły kwas foliowy w witaminach dla ciężarnych może prowadzić do komplikacji.

NIEDOŻYWIENIE

Kobiety, które nie dojadają lub sięgają po produkty ubogie w składniki odżywcze, potrzebują więcej witamin i minerałów, aby zapobiec niedoborom. Nic więc dziwnego, że rutynowo większość ginekologów zaleca ciężarnym stosowanie witamin dla ciężarnych i suplementację kwasu foliowego.

Odpowiadając na wyzwania i potrzeby przyszłych mam, zaprojektowaliśmy innowacyjny preparat, w którym zawarliśmy wszystkie składniki zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Jakie dokładnie? Sprawdź nasz Prenasol

Może zainteresować Cię także: Bezpieczna i kompleksowa suplementacja w czasie ciąży i karmienia piersią.

Literatura:​
  • Gernand AD, Schulze KJ, Stewart CP, West KP Jr, Christian P. Micronutrient deficiencies in pregnancy worldwide: health effects and prevention. Nat Rev Endocrinol. 2016;12(5):274-289. doi:10.1038/nrendo.2016.37
  • Greenberg JA, Bell SJ, Guan Y, Yu YH. Folic Acid supplementation and pregnancy: more than just neural tube defect prevention. Rev Obstet Gynecol. 2011;4(2):52-59.
  • Soma-Pillay P, Nelson-Piercy C, Tolppanen H, Mebazaa A. Physiological changes in pregnancy. Cardiovasc J Afr. 2016;27(2):89-94. doi:10.5830/CVJA-2016-021

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty