Bez względu na powód wypadania włosów, ten problem często stanowi źródło dyskomfortu...
Czytaj dalej...Nikiel wchodzi m.in. w skład biżuterii (także złotej), metalowych guzików dżinsów, haftek czy zamków błyskawicznych. Ponadto jest obecny w zegarkach, oprawkach okularów i monetach. Znajduje się także w niektórych stopach metali stosowanych w ortopedii i protetyce. Ten alergen częściej uczula kobiety. Jeśli masz alergię na nikiel, nie zapomnij poinformować o niej lekarza.
Wyprysk wywołany alergią na chrom jest zazwyczaj ciężki i długotrwały. Chrom występuje m.in. w cemencie, zapałkach, popiele z papierosów, znaczkach pocztowych, gumowych rękawicach czy niektórych farbowanych tkaninach. Jest też obecny w ubraniach, dodatkach i butach ze skóry garbowanej. Jak walczyć z wypryskiem obuwiowym? Jeśli zmiany na twoich stopach nie poddają się standardowemu leczeniu, często wymieniaj skórzane buty. Nie noś jednej pary dłużej niż 3 miesiące.
Uczulenie na ten alergen zazwyczaj współistnieje z alergią na nikiel i chrom. Kobalt znajduje się m.in. w środkach czyszczących, sztucznej biżuterii, niektórych farbach (np. służących do malowania porcelany czy czasowego tatuażu) i cemencie. Występuje także w żywności, zwłaszcza w owocach morza. Czy przy alergii na kobalt trzeba stosować specjalną dietę? Nie, bo ten alergen bardzo rzadko uczula drogą doustną.
W kosmetykach najczęściej alergizują substancje zapachowe (wchodzą one także m.in. w skład olejków eterycznych i perfum), środki konserwujące, kalafonia (jest obecna w tuszach do rzęs, pomadkach do ust, lakierach do włosów i cieniach do powiek) czy formaldehyd (znajduje się np. w lakierach do paznokci). Chcesz się upewnić, który kosmetyk jest przyczyną twoich zmian skórnych? Najpierw odstaw wszystkie, a potem wprowadzaj je do codziennej pielęgnacji pojedynczo.
PPD, zwana też sztuczną henną, występuje m.in. w farbach do włosów i tatuażu. Barwi się nią także tkaniny ubraniowe i tapicerskie. PPD to silny alergen, który może powodować objawy zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Zanim ufarbujesz włosy, zawsze sprawdzaj, czy odrobina farby nałożona za uchem nie wywoła zmian skórnych. W przypadku potwierdzenia alergii na PPD, stosuj farby pozbawione tego składnika lub roślinne.
Neomycyna to jeden z najpowszechniej uczulających kontaktowo antybiotyków. Wchodzi m.in. w skład gotowych i robionych maści, kremów, czopków, tabletek dopochwowych czy kropli do oczu. Nadwrażliwość na neomycynę stwierdzana jest często u osób z zapaleniem spojówek, wypryskiem rąk i owrzodzeniami podudzi. To uczulenie może iść w parze z alergią na niektóre inne antybiotyki. Masz alergię na neomycynę? Mów o tym lekarzom.
Lateks – alergen wziewny i kontaktowy zarazem – jest składnikiem gumy naturalnej. Znajduje się np. w rękawiczkach gumowych i sprzęcie medycznym. Można go znaleźć także w prezerwatywach, balonikach, płaszczach przeciwdeszczowych czy czepkach i okularach pływackich. Wydzielają go też niektóre rośliny ozdobne, np. gwiazda betlejemska i fikus. Objawy alergii na lateks mogą wahać się od łagodnych do zagrażających życiu. Pamiętaj! O uczuleniu na lateks należy zawsze informować pracowników służby zdrowia.
Warto wiedzieć
W diagnostyce alergicznego kontaktowego zapalenia skóry stosuje się tzw. testy płatkowe. Standardowo badana jest wrażliwość na 25 alergenów. Leczenie wyprysku kontaktowego polega na unikaniu alergenów i farmakoterapii, w której wykorzystywane są leki z grupy glikokortykosteroidów (same lub w połączeniu z innymi substancjami) i antyhistaminików. Zalecana jest też dbałość o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Czasem stosowane są lecznicze naświetlania.
Bez względu na powód wypadania włosów, ten problem często stanowi źródło dyskomfortu...
Czytaj dalej...Wyniki badań pokazują, że ektoina może działać protekcyjnie (ochronnie) na komórki nabłonkowe,...
Czytaj dalej...Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu, dlatego tak ważne jest szybkie podanie...
Czytaj dalej...