Jak rozpoznać ADHD?

Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w dzieciństwie i trwają przez okres dojrzewania oraz dorosłość. Osoby chorujące na ADHD mogą doświadczać nadmiernej aktywności ruchowej, impulsywności i problemów z koncentracją uwagi. Czym to się objawia?

Preparat o starannie dobranym składzie, bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które stanowią podstawowy składnik budulcowy wszystkich komórek ciała. Nie zawiera barwników ani sztucznych aromatów.
Reklama

Dzieci i dorośli z ADHD:

Według Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego możesz mieć ADHD, jeśli:

  • przegapiasz istotne szczegóły,
  • popełniasz błędy z powodu braku ostrożności,
  • trudno jest Ci się skupić w trakcie rozmowy, słuchania kogoś lub czytania,
  • nie umiesz postępować zgodnie z instrukcjami,
  • łatwo gubisz wątek lub koncentrację na zadaniu,
  • masz problem z zorganizowaniem sobie czasu wolnego i pracy.

Nadmierna aktywność u dziecka chorego na ADHD może minąć po wejściu w okres dojrzewania. Niestety, problemy z koncentracją uwagi, organizacją czasu i kontrolowaniem impulsów mogą przejawiać się również w dorosłości.

Nim jednak stwierdzisz czy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia może mieć ADHD, pamiętaj, że diagnozę wystawia lekarz psychiatra. To do niego powinieneś się udać, jeśli zaczniesz podejrzewać, że na nią cierpisz.

Mit numer 1: na ADHD chorują wyłącznie chłopcy, którzy potem z niej wyrastają.

Według różnych danych diagnozę choroby ADHD posiada 3-8% dzieci. Z tego 2/3 wyrasta na dorosłych z ADHD. Nie jest więc prawdą, że wszyscy wyrastają z tej choroby i z pewnością nie dzieje się to samo, tylko w wyniku wielu lat złożonej terapii oraz współpracy rodziców z chorym dzieckiem, lekarzami i nauczycielami.

Obecnie odchodzi się również od stereotypowego myślenia, że chorują tylko chłopcy, ponieważ odkrywa się coraz więcej przypadków ADHD wśród dziewczynek i dorosłych kobiet.

ADHD może jednak przebiegać u nich trochę inaczej – zamiast nadpobudliwości ruchowej częściej występują problemy z koncentracją uwagi. Te dziewczynki nie są „głupiutkie” czy też „leniwe”, one są po prostu chore i wymagają leczenia, aby mogły normalnie funkcjonować.

Mity o ADHD. Krzywdzą nie tylko dzieciaki

Mit numer 2: ADHD to po prostu brak dobrego wychowania

Takie opinie często wygłaszają troskliwie ciocie na imprezach rodzinnych czy też rodzice dzieci z klasy dziecka chorego na ADHD, gdy jego choroba zaburza przebieg lekcji. Jedyne, do czego to prowadzi, to do wyrzutów sumienia u rodziców dzieci z ADHD.

Tacy rodzice, będąc pod presją osądzającego społeczeństwa, mogą karać dzieci za ich objawy. Jednak to prowadzi jedynie do zaburzenia relacji dziecka z rodzicem, ponieważ takie „domowe metody” nie są skuteczną terapią ADHD. Pomaga za to leczenie farmakologiczne i specjalistyczne metody behawioralne.

Mity o ADHD. Krzywdzą nie tylko dzieciaki

Mit numer 3: osoby z ADHD nie są chore, tylko leniwe

To kolejny mit, który podnosi ciśnienie rodziców dzieci z ADHD i dorosłych z ADHD. Skutkuje on wyrzutami sumienia u chorych, od których wciąż oczekuje się, że będą tak produktywne i zmotywowane jak inni, szczególnie biorąc pod uwagę ich poziom energii.

Osoby z ADHD potrzebują więcej rutyny i przypomnień, aby wykonać konkretną czynność, szczególnie jeśli wymagają one długiego skupienia. Niestety do objawów ADHD należy brak zainteresowania, problemy z organizacją i motywacją. 
W szkole czy pracy może to być odbieranie nie jako choroba, tylko jako przejaw lenistwa.

W rzeczywistości osoby z ADHD chcą wykonać zadanie, jednak mają problem z tym, aby zacząć i utrzymać uwagę na czynnościach, które przez innych uznawane są za proste. Nawet taka prozaiczna czynność jak odpowiadanie na e-maila może być dla nich trudna, ponieważ wymaga dłuższej koncentracji uwagi.

Czy znasz kogoś z ADHD? Może sam na nie chorujesz? Czy wierzyłeś kiedyś w te mity? Mamy nadzieję, że widzisz już, jak bardzo są szkodliwe. Udostępnij ten artykuł osobie, która w nie wierzy.

Może zainteresować Cię także: Mity o ADHD. Krzywdzą nie tylko dzieciaki.