Suchy kaszel, czyli ten bez odkrztuszania wydzieliny, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie....
Czytaj dalej...Alergia to, w największym skrócie mówiąc, zespół objawów związanych z nieprawidłową reakcją organizmu na pewne związki, cząsteczki pochodzące z zewnątrz. Uczulić może nas bardzo wiele różnego rodzaju substancji w środowisku. Jest to zupełnie normalne, że występuje w nim ogrom obcych dla organizmu czynników i u zdrowej osoby nie jest to problemem. Jednak alergicy borykają się z wieloma objawami związanymi właśnie z tym nieradzeniem sobie ich organizmu z rodzajem czy też liczebnością obcych związków. Jak sobie poradzić z alergiami? Jakie objawy alergii są najpopularniejsze oraz co na alergię może pomóc? Podpowiadamy!
UWOLNIJ SIĘ OD UCIĄŻLIWYCH OBJAWÓW ALERGII I POCZUJ ULGĘ
Jak wspomniano już we wstępie, alergia to nadmierna reakcja organizmu na obce czynniki bytujące w środowisku, które to dla zdrowego organizmu nie powinny być w żaden sposób szkodliwe. Niestety w przypadku osób z alergiami, te pozornie nieszkodliwe czynniki mogą stać się nawet zagrożeniem życia. Wszystko to dlatego, że organizm osoby uczulonej na dane bodźce (czyli alergeny) jest niezdolny do ochronienia się przed nimi. Albo raczej jest on „nadmiernie zdolny” – bowiem mobilizuje swoje wszelkie siły ochronne nieadekwatnie do zagrożenia. Dostanie się alergenu do zbyt wrażliwego na niego organizmu powoduje wystąpienie szeregu mniej lub bardziej charakterystycznych objawów, czy to ze strony układu immunologicznego, czy to oddechowego, pokarmowego, a także objawów skórnych.
Można zatem podsumować, iż alergia to swego rodzaju nadwrażliwość na alergeny. Można wyróżnić alergię późną i natychmiastową. U różnych osób przebieg alergii może być odmienny, a także może wynikać z innych czynników. Najczęściej jednak podkreśla się rolę genów w rozwoju alergii.
To, w jaki sposób będzie się objawiała nasza alergia, najczęściej będzie wynikać z jej podłoża – mianowicie, czy mamy do czynienia z alergią pokarmową, skórną (kontaktową), wziewną… Jednak pewne objawy alergii są bardzo ogólne, charakterystyczne dla każdego rodzaju nadwrażliwości:
Alergie można leczyć różnymi sposobami – co więcej, da się ją także (najczęściej) wyleczyć! Bardzo dobrze sprawdzają się metody związane z odczulaniem – co w skrócie polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do coraz wyższych dawek alergenu. Jednak poza tym mamy do dyspozycji także rozwiązania doraźne – leki na alergię bez recepty, działające bardziej objawowo, a także leki na alergię na receptę – wpływające na funkcjonowanie układu immunologicznego i niwelowanie jego nadmiernej odpowiedzi.
Najpopularniejsze leki na receptę to leki przeciwhistaminowe, których mechanizm działania polega na łączeniu się leku z receptorami odpowiadającymi za łączenie się z histaminą – związkiem należącym do jednych z najbardziej aktywnych podczas reakcji alergicznej organizmu. Wskutek takiego działania leku histamina nie ma już tak rażącej siły działania, a przez to znacznie zmniejsza się objawowość alergii.
Spośród rozwiązań bez recepty, które mogą pomóc doraźnie i zmniejszyć objawy uciążliwej reakcji organizmu warto wyróżnić:
Pamiętajmy jednak, że nic tak nie wspomoże naszego organizmu walczącego z alergią, jak… po prostu unikanie alergenów – w miarę możliwości, oczywiście. Jeżeli dotychczas udało Ci się zaobserwować, jaki czynnik szkodliwie na Ciebie oddziałuje, bądź zostało to zdiagnozowane przez alergologa – koniecznie ogranicz do minimum ekspozycję na ten czynnik. Pamiętaj też, że alergie mogą się ze sobą łączyć, na przykład alergie wziewne na trawy mogą współistnieć z alergiami na niektóre owoce i warzywa. Z kolei alergia na przykład na lateks współistnieje z alergią na…banana! Warto więc, znając swoje alergeny, dowiedzieć się więcej na temat tak zwanych alergii krzyżowych, aby unikać także tych pośrednich alergenów i w konsekwencji czuć się lepiej.
Suchy kaszel, czyli ten bez odkrztuszania wydzieliny, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie....
Czytaj dalej...Każdego dnia nasze oczy mierzą się z wieloma czynnikami, które mogą negatywnie...
Czytaj dalej...Mamy wiosnę! Wyczekiwana przez wielu z nas pora roku niestety może być...
Czytaj dalej...