logo_solinea
Algi Schizochytrium - skarbnica zdrowia dla wegetarian (i nie tylko)

Algi Schizochytrium – skarbnica zdrowia dla wegetarian (i nie tylko)

Choć algi morskie są wykorzystywane przez ludzkość od niepamiętnych czasów, to jako superfoods znane są stosunkowo od niedawna. Zawdzięczają te miano m.in. bogactwu kwasów omega-3 i jako źródło owych znajdą świetne zastosowanie w diecie każdego z nas – zwłaszcza algi  Schizochytrium.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

algabion

Algi morskie Schizochytrium – czym są i jakie mają zastosowanie?

Algi morskie są obecne w kuchni i medycynie od wielu wieków. Dopiero niedawno wykazano, że mogą stanowić świetne źródło odżywcze, dostarczając przy okazji wiele cennych substancji w postaci makro i mikroskładników.

Algi spożywano na rzymskich ucztach, uzupełniano nimi codzienne menu. Znalazły także swoje miejsce w wielu mitach i legendach. Dość wspomnieć sumeryjski mit o Gilgameszu, który szukał rośliny dającej nieśmiertelność.

Ale wracając do alg. Dlaczego o nich tutaj wspominamy?

Otóż właśnie dlatego, że algi same w sobie są świetnym źródłem jakże cennych kwasów tłuszczowych omega-3, po które bez obaw mogą sięgać wegetarianie i weganie, aby uzupełnić ich braki w diecie. Pomówimy dokładniej o algach z gatunku Schizochytrium, z których to właśniete kwasy są ekstrahowane.

Schizochytrium to bogactwo DHA i EPA

Algi Schizochytrium, obecnie hodowane w kontrolowanych uprawach, zawierają jedne z niezbędnych dla organizmu ludzkiego kwasów tłuszczowych: nienasyconych DHA (kwas dokozaheksaenowy) oraz EPA (kwas eikozapentaenowy).

Śmiało można powiedzieć, że są one elementem składowym wszystkich komórek naszego ciała, a są tym bardziej cenne, iż nie potrafimy syntezować go we własnym zakresie. Stąd potrzeba dostarczania ich drogą zewnętrzną, pokarmową.

Świetnie jako „nośnik” kwasów omega-3 sprawdzają się suplementy, ale… wegetarianie, z racji tego, iż obecne na rynku preparaty to głównie produkty odzwierzęce (ryby, owoce morza itd.), musieli znaleźć sobie inne ich źródło, zgodne z założeniami ich sposobu żywienia. Takim okazały się właśnie algi morskie z gatunku Schizochytrium.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy oparte na algach Schizochytrium?

Po pierwsze wtedy, kiedy nie możemy dostarczać sobie kwasów omega-3 w postaci ryb, które są jego najlepszym źródłem. Algi są świetną i zdrową alternatywą odzwierzęcego DHA-EPA, tak jakby były stworzone właśnie dla wegetarian.

Na pewno docenią oni to, iż oba kwasy pomagają utrzymać prawidłową pracę układu nerwowego, z mózgiem na czele. Świetnie sprawdzą się przy zaburzeniach koncentracji i pamięci, a nawet są pomocne w łagodzeniu nadaktywności psychoruchowej (mówimy tutaj głównie o dzieciach z ADHD – sprawdź, jaka jest najlepsza dieta dla dzieci z ADHD).

5bb4719283c95faad5014d11d1bdbd6f4a13583a

Wegetarianki w ciąży docenią z pewnością fakt, iż kwasy omega-3 pomagają w rozwoju układu nerwowego dziecka, a zwłaszcza dbają o wzrok małego człowieka, bezpiecznie rosnącego w brzuchu mamy.

Przy okazji, suplementując kwasy tłuszczowe z alg, mama zapewnia sobie i dziecku świetną kondycję układu krążenia.

Badania wykazały, że dostarczanie sobie odpowiednych dziennych dawek DHA i EPA z alg i zadbanie o równowagę pomiędzy podażą kwasów omega-3 i omega-6, to świetne „zabezpieczenie” masy urodzeniowej dziecka, który ma aż do 80% więcej szans na to, że nie przyjdzie na świat przedwcześnie.

DHA i EPA z alg hartują także dziecko, dzięki czemu jest ono mniej narażone na wiele groźnych chorób, w tym chorób skóry i układu sercowo-naczyniowego.

Dlaczego suplementy, a nie żywe algi?

Zawartość kwasów tłuszczowych w Schizochytrium to ok. 17-18% i niestety, aby przyswoić z nich odpowiednie ilości DHA i EPA, należałoby jeść je wręcz kilogramami. Tutaj na pomoc przychodzi medycyna, a dokładniej preparaty z alg, które są najlepszym sposobem na dostarczenie roślinnych kwasów tłuszczowych.

Same w sobie algi Schizochytrium mają także bardzo dużo jodu, który w nadmiarze stanowi potężne zagrożenie dla naszego zdrowia i rozregulowuje działanie tarczycy i układu hormonalnego. W suplementach go nie znajdziemy, ponieważ z alg ekstrahuje się tylko potrzebne składniki – w tym wypadku kwasy tłuszczowe, których zawartość się następnie standaryzuje.

Tak przygotowane suplementy, z surowca pochodzącego z certyfikowanych upraw morskich, mogą uchodzić za superfoods XXI wieku. My używamy alg Schizochytrium w dwóch naszych preparatach:

  • Algabion DHA+D – przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia,
  • Prenasol, który stanowi bezpieczną i kompleksową odpowiedź na potrzeby kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Sprawdź je już teraz. 

Literatura:​
  • K.B.Hadley, J.Bauer, N.W.Milgram, The oil-rich alga Schizochytrium sp. as a dietary source of docosahexaenoic acid improves shape discrimination learning associated with visual processing in a canine model of senescence, Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids
  • Volume 118, March 2017, p. 10-18,  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0952327815300491  
  • D.Ansorena, I. Astiasarán, Development of nutraceuticals containing marine algae oils, Functional Ingredients from Algae for Foods and Nutraceuticals – a volume in Woodhead Publishing Series in Food Science, Technology and Nutrition 2013, p. 634-657, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780857095121500205  
  • B.G. Hammond, D.A. Mayhew, J.F. Holson, M.D. Nemec, R.W. Mast, W.J Sander, Safety assessment of DHA-rich microalgae from Schizochytrium sp., Regul Toxicol Pharmacol 2001 Apr;33(2):205-17, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11350203/
  • Dang Diem Hong, Hoang Thi Lan Anh, Ngo Thi Hoai Thu, STUDY ON BIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF HETEROTROPHIC MARINE MICROALGA-SCHIZOCHYTRIUM MANGROVEI PQ6 ISOLATED FROM PHU QUOC ISLAND, KIEN GIANG PROVINCE, VIETNAM, J Phycol . 2011 Aug;47(4):944-54, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27020029/ 

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty