Sprawiliśmy, że ciasteczka stały się zdrowe! Korzystamy z nich, by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności
Alergia (w tym alergia oczna) to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na substancje zwane alergenami. Alergeny nie szkodzą osobom zdrowym, natomiast u uczulonych wywołują objawy chorobowe. Przyczyną wystąpienia alergii ocznej mogą być np. alergeny zwierząt domowych, kurzu mieszkaniowego, pyłku roślin czy zarodników pleśni. Na alergiczne zapalenie spojówek skarży się 10-50% światowej populacji.
Charakterystycznym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest swędzenie oczu. Występuje też zaczerwienienie, łzawienie oraz pieczenie oczu i obrzmienie powiek. Może pojawić się światłowstręt. Symptomy choroby są zazwyczaj obustronne.
Główne typy alergicznych chorób oczu to:
Ponadto do alergicznych chorób oczu zalicza się też m.in. kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek (wywołują je tzw. alergeny kontaktowe, które znajdują się m.in. w kosmetykach), olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek oraz atopowe zapalenie rogówki i spojówek.
W diagnostyce alergicznego zapalenie spojówek – poza wywiadem lekarskim i badaniem – stosuje się testy skórne i testy z krwi. U niektórych chorych badany jest wymaz z powierzchni oczu pod kątem występowania eozynofili (eozynofile to rodzaj białych krwinek, które m.in. biorą udział w reakcji alergicznej). W rzadkich przypadkach potwierdzeniu diagnozy służy tzw. prowokacja alergenowa, podczas której bada się reakcję chorego po podaniu alergenu bezpośrednio do worka spojówkowego.
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek polega na unikaniu alergenów i łagodzeniu objawów przy pomocy metod domowych oraz farmakoterapii. W farmakoterapii stosowane są zarówno leki miejscowe w postaci kropli do oczu, nosa czy maści, jak i ogólne (doustne). U chorych z alergicznym zapaleniem spojówek stosuje się również immunoterapię swoistą (odczulanie).
Aby zminimalizować narażenie na alergeny i złagodzić objawy:
LITERATURA: