Sprawiliśmy, że ciasteczka stały się zdrowe! Korzystamy z nich, by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności
Jeśli zachorujesz na cukrzycę ciążową, niekiedy potrzebne będzie zastosowanie leków. Jeśli tak zdecyduje lekarz, nie wzbraniaj się przed tym. Potraktuj to jako działanie dla dobra Twojego i dziecka. Leki potrzebne są jednak rzadko. Zanim lekarz zaleci Ci lek, zawsze padnie propozycja diety. Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Jednak jak to zrobić w przypadku cukrzycy ciążowej? Jak obniżyć cukier bez leków? Dowiedz się i ochroń siebie oraz swoje dziecko.
Padło rozpoznanie. Co dalej? Lekarz zaleci Ci dietę cukrzycową i wyposażenie się w glukometr. Musisz przyłożyć się do diety. Masz 5-7 dni, żeby twoje wyniki wróciły do normy. W zależności od BMI trzeba będzie obciąć kalorie. Maksymalnie o 300. Ale kalorie to nie wszystko. Trzeba jeszcze dobrze skomponować swoje menu. Proporcja 40-50% węglowodanów, 20-30% tłuszczów i 30% białka to ideał. Co konkretnie jeść w cukrzycy ciążowej?
Jakie to powinny być węglowodany? Warto, żebyś sięgnęła po węglowodany złożone i "mniej słodkie" (o indeksie glikemicznym poniżej 50). Przykłady? Oto one:
Najlepsze źródła białka to:
Z kolei ideał tłuszczu to tłuszcz roślinny, a także orzechy, nasiona i pestki. Źródłem błonnika są owoce i warzywa. Z witamin lekarz po badaniach zaleci Ci kwas foliowy i witaminę D3, a także żelazo, DHA i jod.
Oto kilka praktycznych zasad:
Z diety kobiety z cukrzycą ciążową muszą zniknąć:
Najlepiej wykluczyć z diety:
Jedzenie to nie wszystko. Pomogą Ci również ćwiczenia. Umiarkowany wysiłek fizyczny spala cukier, sprawia też, że komórki lepiej go spalają. Co to znaczy umiarkowany? Przykład to 30 minut wysiłku aerobowego 5 razy w tygodniu. Rower? Tak. Basen też. Szybki spacer również będzie dla Ciebie idealny. Znajdź czas na co najmniej półgodzinną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności 5 razy w tygodniu. Dodatkowo, po każdym posiłku, postatraj się spacerować przez 10 do 15 minut. To pomoże Ci ustabilizować poziom cukru we krwi, a o to przecież walczysz.
Czasami, pomimo stosowania odpowiedniej diety, we krwi ciężarnej wciąż krąży zbyt dużo glukozy (cukru). Dotyczy to 10-20% kobiet z cukrzycą ciążową. Wtedy lekarz wkracza z lekami na cukrzycę ciążową. Insulina jest tu sprawdzonym leczeniem. Stosuje się ją w zastrzykach, które kobieta wykonuje sama. Igłę wprowadza się pod skórę. Straszne? Nie bój się. Cały zabieg wymaga tylko krótkiego przeszkolenia.
Wydawałoby się, że zastrzyki to ostateczność. Warto wiedzieć, że insulina nie przenika przez łożysko. Możesz być pewna, że nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Tymczasem to większość leków doustnych jest niewskazanych.
Jeżeli masz cukrzycę ciążową, wiesz już jak obniżyć cukier we krwi. Wstępem jest skomponowanie zdrowej diety i dobranie przez lekarza odpowiedniej formy wysiłku fizycznego. Kluczem do sukcesu jest jednak przestrzeganie zasad. Nie martw się. Jeśli z jakiegoś powodu nie zdołasz temu sprostać, istnieją bezpieczne leki. Cukrzyca ciążowa i insulina to też dobre rozwiązanie. Zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.