logo_solinea
Bromelaina - właściwości prozdrowotne, o których nie masz pojęcia!

Bromelaina – właściwości prozdrowotne, o których nie masz pojęcia!

Bromelaina to enzym ułatwiający trawienie białka, pozyskiwany z owoców i liści ananasa. Substancja ta ma wiele właściwości zdrowotnych. Wykazano, że działa m.in. przeciwzapalnie, pomaga w trawieniu, chroni serce i zapobiega szkodom powodowanym w organizmie przez wolne rodniki. Czym jeszcze charakteryzuje się bromelaina i kiedy warto po nią sięgnąć?

Medycyna ludowa od wieków przypisuje ananasowi liczne właściwości lecznicze. Obecnie wiadomo, że większość zalet zdrowotnych „królewskiego owocu” wiąże się z zawartością bromelainy. Odkąd w 1957 r. bromelaina została po raz pierwszy wykorzystana do celów medycznych, powstało około 400 prac naukowych na jej temat. Dowiedz się więcej
o zastosowaniach bromelainy.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

BROMELAN

Bromelaina i jej wpływ na układ pokarmowy

Bromelaina poprawia trawienie. Ponadto zmniejsza zaparcia i może im zapobiegać. Działa również przeciwbiegunkowo. Potwierdzono też jej przydatność w infekcjach pasożytniczych przewodu pokarmowego.

ea786df9f4dbd6f74871f04fbb8aaf7d46b7bb93

Właściwości przeciwbólowe i…

W wielu badaniach dowiedziono, że bromelaina ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwobrzękowe.

W związku z tym może być polecana osobom aktywnym fizycznie przy siniakach, nadwyrężonych mięśniach czy ścięgnach. Udowodniono także, że stosowanie bromelainy przed operacją, może skrócić czas występowania bólu i stanu zapalnego w okresie pooperacyjnym.

Osłona dla serca – bromelaina to potrafi!

Bromelaina wpływa też pozytywnie na zdrowie naczyń krwionośnych. Zapobiega zlepianiu się płytek krwi, dzięki czemu działa ochronnie na serce. Może być stosowana w chorobie wieńcowej. Zażywana wraz z potasem i magnezem, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

BROMELAN JUNIOR

Bromelaina – wspiera antybiotykoterapię

Bromelina zwiększa stężenie antybiotyków we krwi i moczu, dlatego w wielu krajach podaje się ją, by podnieść skuteczność antybiotykoterapii.

Pozytywne działanie na skórę

Wykazano, że miejscowe stosowanie kremu z 35-procentową bromelainą przyspiesza gojenie się oparzeń. Bromelina sprawdza się również jako składnik peelingów enzymatycznych i kremów pielęgnacyjnych. Krem z ekstraktem z ananasa poprawia poziom nawodnienia naskórka, łagodzi podrażnienia i ciemne plamy oraz zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju.

Inne zastosowania bromelainy

W badaniach naukowych udowodniono także, że bromelaina:

  • stymuluje odporność;
  • ma właściwości mukolityczne (rozrzedza wydzielinę oskrzelową);
  • działa przeciwnowotworowo.
ce0ffee377a8e2ce52e8860937ca7e83ed4258ce

Bromelaina zalecana w leczeniu zapalenia zatok

W ostatnim czasie europejscy eksperci przedstawili wytyczne dla lekarzy dotyczące terapii zapalenia zatok, w których uwzględniono substancje naturalne jako leczenie wspomagające. Jedną z takich substancji jest właśnie bromelaina.

Uwaga na mity

Wokół wpływu bromelainy na ludzki organizm narosły również mity. Warto wiedzieć, że nie istnieją badania naukowe, które potwierdzałyby jakiekolwiek niekorzystne działanie ananasa na zdrowie, w tym również na przebieg ciąży.

Literatura:​
  • Szustakowska-Chojnacka M., Sto roślin w twojej kuchni, Warszawa 2015, s. 18
  • Zielonka-Brzezicka J., Synowiec L., Nowak A., Klimowicz A., Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 126-131
  • Pachecka M., Pachecka R., Pławińska A., Zastosowanie substancji pochodzenia naturalnego w leczeniu zapalenia zatok przynosowych w świetle Europejskich wytycznych na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa EPOS 2012, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2014, 10 (4), s. 427-439
  • Zdrojewicz Z., Chorbińska J., Bieżyński B., Krajewski P., Właściwości zdrowotne ananasa, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2018, 14 (2), s. 133-142

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty