logo_solinea
Chcesz mieć mocne żyły? Sprawdź, jak dbać o naczynia krwionośne!

Chcesz mieć mocne żyły? Sprawdź, jak dbać o naczynia krwionośne!

Żylaki powstają w wyniku osłabienia zastawek w żyłach i często przybierają ciemnoniebieski lub fioletowy kolor. Zdrowe zastawki zapobiegają cofaniu się krwi. W wyniku ich uszkodzenia krew gromadzi się w żyłach. Prowadzi to do puchnięcia nóg, bólu i dyskomfortu, w szczególności po wielu godzinach stania lub siedzenia. Na szczęście istnieją naturalne składniki, które zmniejszają ból i widoczność żylaków. Dzięki nim zadbasz o mocne naczynia krwionośne.

Spis treści:
solescin-logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

SOLESCIN

4 naturalne składniki, które pomogą na żylaki, puchnące nogi i mocne żyły

Ruszczyk kolczasty, czyli dlaczego rzeźnik potrzebuje miotły

Ten zielony krzew skromnych rozmiarów posiada naukową nazwę Ruscus aculeatusPosiada gałęzie wyjątkowo odporne na łamanie. Z tego względu na zachodzie Europy był wykorzystywany jako materiał do miotły dla rzeźników. Po co rzeźnikowi miotła? Do czyszczenia bloków używanych do krojenia mięsa. Stąd pochodzi angielska nazwa ruszczyka kolczastego – „Butcher’s broom”, czyli miotła rzeźnika.

Jednym z problemów związanych z nieprawidłową budową żył jest przewlekła niewydolność żylna, podczas której żyły w nogach nie są w stanie dostarczać odpowiedniej ilości krwi z powrotem do serca.

Do jej objawów należą:

 • obrzęk (puchnięcie) nóg,
 • ból i skurcze,
 • swędzenie,
 • żylaki,
 • wrzody,
 • i uczucie słabości w nogach.

Do standardowych metod terapii należy kompresjoterapia i noszenie pończoch kompresyjnych, która poprawiają przepływ krwi.

Składniki aktywne zawarte w ruszczyku kolczastym prowadzą do kurczenia się żył, co pozwala krwi wrócić do serca. Dzięki temu znika dyskomfort, ból, uczucie ciężkości, skurcze oraz opuchlizna w nogach. Ruszczyk kolczasty w podobnym stopniu jak diosmina przyśpiesza gojenie się ran spowodowanych żylakami.

3556237d050c623ba2d206fbaa97412a28c0626f

Wyciąg z nasion kasztanowca pomaga zarówno przy przewlekłej niewydolności żylnej, jak i przy żylakach

Kasztanowiec to gatunek drzewa pochodzący z Półwyspu Bałkańskiego. Głównym składnikiem aktywnym w jego nasionach jest escyna, która wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Jednym z nich jest poprawianie krążenia, co przynosi ulgę w przewlekłej niewydolności żylnej. Co więcej, wyciąg z nasion kasztanowca sprawdza się zarówno w umiarkowanych, jak i nasilonych przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej.

Analiza 19 badań wykazała, że już 50 mg escyny zawartej w wyciągu z kasztanowca zmniejsza opuchliznę, ból, uczucie ciężkości nóg i swędzenie. A już w 1996 roku w prestiżowym czasopiśmie „Lancet” ukazało się badanie, w którym naukowcy wykazali, że wyciąg z kasztanowca wykazuje taką samą skuteczność w zmniejszaniu obrzęku nóg, jak kompresjoterapia.

Ruszczyk kolczasty często łączy się z wyciągiem z nasion kasztanowca, aby wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega ich wyginaniu i puchnięciu nóg.

Bromelaina zmniejsza opuchliznę i ból nóg

Fibryna to enzym, który powoduje krzepnięcie krwi. W żylakach znajduje się jej zbyt dużo, co zwiększa ryzyko zakrzepów, a co za tym idzie – zawału serca i udaru mózgu. Z kolei bromelaina jest enzymem trawiennym, który znajduje się w ananasach.

Bromelaina rozkłada fibrynę, co poprawia krążenie. To z kolei zapobiega rozwinięciu się przewlekłej niewydolności żylnej oraz obrzęków i bólów nóg, spowodowanych przez żylaki.

Witamina C i rutyna wzmacniają i uelastyczniają żyły

Na pewno wiesz o prozdrowotnych właściwości witaminy C i jej skuteczności w walce z przeziębieniem.

Jednak czy wiesz, że witamina C wzmacnia ściany tętnic, żył i naczyń włosowatych (to mikroskopijne naczynia krwionośne, które łączą tętnice i żyły)? Witamina C pełni również ważną rolę przy produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność naczyń krwionośnych. Zmniejsza również stan zapalny, który jest związany z rozwojem żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej.

Tu znajdziesz listę 7 produktów spożywczych bogatych w witaminę C, dzięki którym naturalnie uzupełnisz jej poziom w organizmie. Mały spoiler – cytryna wcale nie ma jej najwięcej ?

Z kolei rutyna jest bioflawonoidem, barwnikiem i składnikiem odżywczym, który wzmacnia działania witaminy C.

Znajdziesz ją w skórce jabłek, czarnej i zielonej herbacie, szparagach, cebuli i figach. Jednak najpopularniejszym jej źródłem są cytrusy. Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Dzięki tym właściwościom jest popularnym remedium na choroby żylne, takie jak żylaki, hemoroidy czy przewlekła niewydolność żylna.

Każdy z tych składników wzmacnia żyły, jednak najlepiej działają one w komplecie. Razem są w stanie zmniejszyć opuchliznę, ból i inne objawy dolegliwości związane z chorobami żył.

Literatura:​
 • Masullo M, Pizza C, Piacente S. Ruscus Genus: A Rich Source of Bioactive Steroidal Saponins. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27825178Vanscheidt W, Jost V, Wolna P, et al. Efficacy and safety of a 
 • Butcher’s broom preparation (Ruscus aculeatus L. extract) compared to placebo in patients suffering from chronic venous insufficiency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12040966
 • Boyle P, Diehm C, Robertson C. Meta-analysis of clinical trials of Cyclo 3 Fort in the treatment of chronic venous insufficiency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14612852
 • Chudek J, Ziaja D. Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej. Chirurgia Polska 2017, 19, 1–2, 13–17
 • Methlie CB, Schjøtt J. Horse chestnut–remedy for chronic venous insufficiency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19247403
 • Dudek-Makuch M, Studzińska-Sroka E. Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X15001003
 • Diehm C, Trampisch HJ, Lange S, et al. Comparison of leg compression stocking and oral horse-chestnut seed extract therapy in patients with chronic venous insufficiency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8569363
 • GIACCA S. CLINICAL EXPERIENCES ON THE ACTION OF BROMELIN IN PERIPHERAL VENOUS DISEASES AND IN CHRONIC BRONCHITIC STATES. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14293138
 • Vein&Vascular Institute. What Vitamins are Good for Your Veins? https://www.veinvascular.com/vein/vitamins-good-veins
 • Aziz Z, Tang WL, Chong NJ, Tho LY. A systematic review of the efficacy and tolerability of hydroxyethylrutosides for improvement of the signs and symptoms of chronic venous insufficiency. J Clin Pharm Ther. 2015;40(2):177-85. doi:10.1111/jcpt.12247

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty