4 naturalne składniki, które pomogą na żylaki, puchnące nogi i mocne żyły
Ruszczyk kolczasty, czyli dlaczego rzeźnik potrzebuje miotły
Ten zielony krzew skromnych rozmiarów posiada naukową nazwę Ruscus aculeatus. Posiada gałęzie wyjątkowo odporne na łamanie. Z tego względu na zachodzie Europy był wykorzystywany jako materiał do miotły dla rzeźników. Po co rzeźnikowi miotła? Do czyszczenia bloków używanych do krojenia mięsa. Stąd pochodzi angielska nazwa ruszczyka kolczastego – „Butcher’s broom”, czyli miotła rzeźnika.
Jednym z problemów związanych z nieprawidłową budową żył jest przewlekła niewydolność żylna, podczas której żyły w nogach nie są w stanie dostarczać odpowiedniej ilości krwi z powrotem do serca.
Do jej objawów należą:
- obrzęk (puchnięcie) nóg,
- ból i skurcze,
- swędzenie,
- żylaki,
- wrzody,
- i uczucie słabości w nogach.
Do standardowych metod terapii należy kompresjoterapia i noszenie pończoch kompresyjnych, która poprawiają przepływ krwi.
Składniki aktywne zawarte w ruszczyku kolczastym prowadzą do kurczenia się żył, co pozwala krwi wrócić do serca. Dzięki temu znika dyskomfort, ból, uczucie ciężkości, skurcze oraz opuchlizna w nogach. Ruszczyk kolczasty w podobnym stopniu jak diosmina przyśpiesza gojenie się ran spowodowanych żylakami.
Wyciąg z nasion kasztanowca pomaga zarówno przy przewlekłej niewydolności żylnej, jak i przy żylakach
Kasztanowiec to gatunek drzewa pochodzący z Półwyspu Bałkańskiego. Głównym składnikiem aktywnym w jego nasionach jest escyna, która wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Jednym z nich jest poprawianie krążenia, co przynosi ulgę w przewlekłej niewydolności żylnej. Co więcej, wyciąg z nasion kasztanowca sprawdza się zarówno w umiarkowanych, jak i nasilonych przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej.
Analiza 19 badań wykazała, że już 50 mg escyny zawartej w wyciągu z kasztanowca zmniejsza opuchliznę, ból, uczucie ciężkości nóg i swędzenie. A już w 1996 roku w prestiżowym czasopiśmie „Lancet” ukazało się badanie, w którym naukowcy wykazali, że wyciąg z kasztanowca wykazuje taką samą skuteczność w zmniejszaniu obrzęku nóg, jak kompresjoterapia.
Ruszczyk kolczasty często łączy się z wyciągiem z nasion kasztanowca, aby wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega ich wyginaniu i puchnięciu nóg.
Bromelaina zmniejsza opuchliznę i ból nóg
Fibryna to enzym, który powoduje krzepnięcie krwi. W żylakach znajduje się jej zbyt dużo, co zwiększa ryzyko zakrzepów, a co za tym idzie – zawału serca i udaru mózgu. Z kolei bromelaina jest enzymem trawiennym, który znajduje się w ananasach.
Bromelaina rozkłada fibrynę, co poprawia krążenie. To z kolei zapobiega rozwinięciu się przewlekłej niewydolności żylnej oraz obrzęków i bólów nóg, spowodowanych przez żylaki.
Witamina C i rutyna wzmacniają i uelastyczniają żyły
Na pewno wiesz o prozdrowotnych właściwości witaminy C i jej skuteczności w walce z przeziębieniem.
Jednak czy wiesz, że witamina C wzmacnia ściany tętnic, żył i naczyń włosowatych (to mikroskopijne naczynia krwionośne, które łączą tętnice i żyły)? Witamina C pełni również ważną rolę przy produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność naczyń krwionośnych. Zmniejsza również stan zapalny, który jest związany z rozwojem żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej.
Tu znajdziesz listę 7 produktów spożywczych bogatych w witaminę C, dzięki którym naturalnie uzupełnisz jej poziom w organizmie. Mały spoiler – cytryna wcale nie ma jej najwięcej ?
Z kolei rutyna jest bioflawonoidem, barwnikiem i składnikiem odżywczym, który wzmacnia działania witaminy C.
Znajdziesz ją w skórce jabłek, czarnej i zielonej herbacie, szparagach, cebuli i figach. Jednak najpopularniejszym jej źródłem są cytrusy. Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Dzięki tym właściwościom jest popularnym remedium na choroby żylne, takie jak żylaki, hemoroidy czy przewlekła niewydolność żylna.
Każdy z tych składników wzmacnia żyły, jednak najlepiej działają one w komplecie. Razem są w stanie zmniejszyć opuchliznę, ból i inne objawy dolegliwości związane z chorobami żył.