logo_solinea
38ac4935470422874ff96fd7f71363fdaa19d3b1

Chondroityna – ratunek dla Twoich stawów i pomoc w walce z bólem

Chondroityna, to obok glukozaminy, jeden z najczęściej stosowanych suplementów w przypadku szeroko pojętej profilaktyki zdrowia naszych stawów. Sięgają po nią sportowcy, rekonwalescenci, ale także seniorzy i osoby chore na reumatyzm. W czym tkwi moc chondroityny?

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

artrozin

Czym jest chondroityna i gdzie znajduje zastosowanie?

Chondroityna jest kluczowa, jeżeli chodzi o poprawne funkcjonowanie naszych chrząstek stawowych. To tzw. mukopolisacharyd, związek chemiczny zbudowany z pozostałości kwasu glukonorowego, który również ma właściwości chroniące stawy.

Rolą chondroityny jest zapewnianie potrzebnego „poślizgu” pomiędzy elementami ruchomymi naszych stawów, jak i poprawne tworzenie chrząstki. W badaniach zauważono, że osoby zmagające się z reumatyzmem miały bardzo niskie poziomy chondroityny.

Człowiek nauczył się wytwarzać chondroitynę w postaci siarczanu, właśnie w celu wsparcia regeneracji stawów i wzmocnienia ich odporności na ścieranie. Dzięki niej są zachowują one elastyczność. Co istotne, chondroityna jest naturalnie produkowana w naszych organizmach, ale niemal zawsze jest jej za mało, a wraz z upływem lat jej ilość w naszym organizmie zmniejsza się.

Gdzie znaleźć chondroitynę?

Chondroitynę można znaleźć w produktach odzwierzęcych, jak np. chrząstkach wieprzowych i wołowych, ale żeby zapewnić sobie optymalną dawkę tej substancji, musielibyśmy spożywać ich potężne ilości. Dlatego najlepszą formą dostarczania sobie tego związku chemicznego są suplementy diety oraz również leki. Na potrzeby większości z nich chondroitynę pozyskuje się z chrząstki rekina.

Najważniejsze właściwości chondroityny

Z racji na to, że ma działanie przeciwzapalne, chondroityna znalazła swoje zastosowanie w przypadku leczenia przetrwałych schorzeń układu ruchu. Niektóre badania potwierdziły także jej przeciwbólowe właściwości.

Bardzo często stosuje się chondroitynę w połączeniu z innymi substancjami przydatnymi w szeroko pojętej traumatologii – glukozaminą i kwasem hialuronowym. Podobnie jak w przypadku glukozaminy, przyswajanie chondroityny zwiększa się w obecności witaminy C oraz wyciągów z imbiru. Stosowana regularnie i przez dłuższy czas, wykazuje delikatne działanie regeneracyjne na stawy.

Sama w sobie chondroityna nie wywołuje dotkliwych efektów ubocznych. Jeżeli już takie się pojawiają to są to tylko delikatne problemy żołądkowe i mdłości. Świat medycyny oszacował dzięki wielu eksperymentom i badaniom naukowym, że aby osiągnąć efekt terapeutyczny należy przyjmować dobowo 1200 mg siarczanu chondroityny.

Jej wchłanianie w organizmie jest słabe, gdy brakuje w nim magnezu oraz odpowiednich witamin: A i C. Aby możliwie skutecznie wysycić organizm chondroityną należy suplementować ją od 1 do 3 miesięcy, a nawet dłużej.

Kto powinien sięgnąć po chondroitynę?

Są trzy główne grupy pacjentów, którzy mogą potrzebować wsparcia zdrowia układu ruchu poprzez suplementowanie chondroityny: sportowcy, seniorzy i osoby chore oraz rekonwalescenci.

Świat sportu od dawna korzysta z właściwości siarczanu chondroityny. Stosują go zawodnicy sportów walki, siłacze, biegacze, piłkarze – wszyscy ci, którzy muszą utrzymywać swoje stawy i więzadła w dobrym zdrowiu lub korzystają z suplementacji podczas leczenia kontuzji, stąd jest często wykorzystywana w trakcie rehabilitacji.

Seniorzy cenią chondroitynę za właściwości zmniejszające zesztywnienie stawów i delikatne łagodzenie przewlekłego bólu. Może być ulgą w artretyzmie, ale także osteoporozie, jeżeli jest suplementowana wraz z odpowiednimi substancjami wspierającymi jej działanie regenerujące chrząstkę. Należy jednak uważać w przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew. Chondroityna sama w sobie posiada tę właściwoś, a synergia leków może przynieść niepożądane skutki.

ZOBACZ TAKŻE: 

Literatura:​
  • Effects of glucosamine, chondroitin, or placebo in patients with osteoarthritis of hip or knee: network meta-analysis. British Medical Journal – 2010
  • Study on Efficacy and Safety of Chondroitin Sulfate + Glucosamine Hydrochloride Versus Celecoxib in Knee Osteoarthritis – U.S. National Library of Medicine
  • Access to Highly Purified Chondroitin Sulfate for Appropriate Treatment of Osteoarthritis: A Review – Xavier Chevalier, Prof. Thierry Conrozier

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty