logo_solinea
Proflexin

Co na stawy? Oto 6 składników odżywczych wspierających układ ruchu

Co na stawy? Mądry Polak po szkodzie zastanawia się nad tym dopiero wtedy, gdy odczuwa ból. Przezorny Polak, wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zawczasu dba o swoje zdrowie. Jeśli bliższa Ci jest ta druga postawa, poznaj 6 składników odżywczych dobrych dla stawów!

Spis treści:
Proflexin-logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

Kolagen – białko budulcowe kluczowe dla stawów

Kolagen to podstawowy składnik większości suplementów diety na stawy. Nic w tym dziwnego! Kolagen jest jednym z najpowszechniejszych białek budulcowych ludzkiego ciała. Występuje w różnych tkankach i narządach, w tym w skórze, kościach, więzadłach, ścięgnach i chrząstkach. Odpowiada m.in. za sprawne działanie układu ruchu, bierze udział w procesach gojenia i ochrania tkankę chrzęstną. 

Endogenny (powstający wewnątrz organizmu) kolagen produkują fibroblasty, komórki tkanki łącznej, które z wiekiem stają się mniej aktywne. To proces fizjologiczny i nieuchronny. Dotyczy każdego, choć u niektórych zachodzi szybciej niż u innych. Dzieje się tak pod wpływem różnych czynników, jak np.: 

 • nadwaga i otyłość, 
 • siedzący lub zbyt intensywny styl życia, 
 • zaburzenia hormonalne,
 • niektóre choroby,
 • stres,
 • palenie tytoniu,
 • duże narażenie na promieniowanie UV.

Deficyt kolagenu prowadzi do zmniejszenia wydzielania mazi stawowej, odpowiedzialnej za prawidłowe działanie stawów. Powoduje ponadto osłabienie kości, zwiększa ryzyko złamań i niesie wiele innych konsekwencji zdrowotnych. Aby im zapobiec, warto sięgać po preparaty z najlepiej wchłanialnym kolagenem, a więc:

 • hydrolizowanym, który jest łatwo przyswajalny,
 • w ilości 10 g, pokrywającym dzienne zapotrzebowanie. 

Dzięki takim suplementom diety można utrzymać równowagę między syntezą a deficytem endogennego kolagenu, a w efekcie pozostać aktywnym przez wiele lat, mimo upływającego czasu.

colagen

C i D – witaminy na stawy i kości

Kolejnymi ważnymi składnikami odżywczymi wspierającymi układ ruchu są witaminy C (kwas askorbinowy) i D (cholekalcyferon). 

Witamina C

Witamina C bierze udział w produkcji endogennego kolagenu i w ten sposób przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania stawów. Ponadto wpływa na pracę osteoblastów – komórek budulcowych kości wytwarzających osseinę. To substancja międzykomórkowa tkanki kostnej, od której zależy elastyczność i wytrzymałość kości. To nie koniec zalet witaminy C, znanej jako witamina młodości. Kwas askorbinowy wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. To oznacza, że hamuje negatywny wpływ wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia. 

Wybierając suplementy diety z kolagenem warto więc sięgać po te preparaty, które są wzbogacone w witaminę C. Najlepiej w dawce 80 mg, pokrywającej dzienne zapotrzebowanie. 

Witamina D

Witamina D ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Reguluje wchłanianie wapnia i fosforanów, dzięki czemu, z jednej strony wspomaga pracę mięśni, a z drugiej zmniejsza proces mineralizacji kości. W ten sposób zapewnia ochronę przed osteomalacją (chorobą metaboliczną kości), złamaniami osteoporotycznymi czy dolegliwościami bólowymi ze strony układu mięśniowo-kostnego. Suplementację witaminy D zaleca się przede wszystkim seniorom narażonym na zaburzenia układu ruchu, obciążonym otyłością, przewlekle chorym, zwłaszcza jeśli przyjmują na stałe glikokortykosteroidy lub leki przeciwdrgawkowe. Dzienna dawka witaminy D dla osób dorosłych wynosi 2000-4000 j.m.

Krzem, mangan, miedź – minerały ważne dla układu ruchu

Bardzo dobre dla stawów są minerały: krzem, mangan i miedź, zapewniające prawidłową pracę układu kostno-mięśniowego, chroniące przed rozwojem schorzeń kostno-stawowych.

Krzem

Krzem bierze udział w syntezie endogennego kolagenu i glikozaminoglikanów (GAG). Glikozaminoglikany to składniki strukturalne stawów, wpływające na ich sprężystość i elastyczność. Wykazują właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące, dzięki czemu wspierają proces odnowy tkanki chrzęstnej i chronią przed rozwojem chorób zwyrodnieniowych. Krzem jest nie tylko dobry dla stawów, lecz również dla kości. Wspomaga odkładanie się wapnia w strukturach kostnych, zapobiegając ich demineralizacji. 

Dowiedz się więcej: Krzem – wszechstronny i pożyteczny

Mangan 

Mangan wspomaga prawidłowe formatowanie tkanki łącznej. To dzięki niemu, a także wapniowi i witaminie D, mamy mocne kości, silne mięśnie i utrzymane w dobrej kondycji stawy. Podejrzewa się, że niedobór tego pierwiastka, może prowadzić do demineralizacji kości i osteoporozy. Nadmieńmy także, że mangan jest silnym przeciwutleniaczem, działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo.

Miedź

Deficyt miedzi sprawia, że kości stają się kruche i podatne na złamania, a stawy szybciej się zużywają. To minerał, który pomaga utrzymać strukturę tkanki łącznej w dobrym stanie, a ponadto działa detoksykująco, wspomaga transport tlenu i wykazuje właściwości bakteriostatyczne.

ProFlexin – dla zachowania żelaznych stawów

Hydrolizowany kolagen, witamina D, C, krzem, mangan, miedź to składniki ProFlexinu – suplementu diety dobrego dla stawów i całego układu ruchu. Preparat zawiera ponadto:

 • bogatą w witaminę C dziką różę,
 • ekstrakt z korzenia imbiru – cenne źródło olejków eterycznych i polifenoli, stymulujących produkcję glikozaminoglikanów,
 • ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego o potwierdzonym działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i wykazującym skuteczną pomoc w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. 

Stosowany regularnie (zalecana 1 saszetka dziennie) przez minimum 3 miesiące sprzyja utrzymaniu żelaznych stawów, chrząstek i kości. 

Poznaj go bliżej: Proflexin

Jeśli wolisz zapobiegać niż leczyć, a do tego chcesz utrzymać formę, zapewnij sobie najlepsze wsparcie – zadbaj o zdrowy styl życia, zbilansowaną dietę i najlepszą suplementację kolagenu.


Może zainteresować Cię także: Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Zdziwisz się, jak jest ogromny!

Literatura:​
 • A. Zuchowski, A. Nowicka-Zuchowska, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 2019, 29, 11/12
 • P. Kmieć, K. Sworczak, Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminy D, Forum Medycyny Rodzinnej, 2017

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty