Kolagen – białko budulcowe kluczowe dla stawów
Kolagen to podstawowy składnik większości suplementów diety na stawy. Nic w tym dziwnego! Kolagen jest jednym z najpowszechniejszych białek budulcowych ludzkiego ciała. Występuje w różnych tkankach i narządach, w tym w skórze, kościach, więzadłach, ścięgnach i chrząstkach. Odpowiada m.in. za sprawne działanie układu ruchu, bierze udział w procesach gojenia i ochrania tkankę chrzęstną.
Endogenny (powstający wewnątrz organizmu) kolagen produkują fibroblasty, komórki tkanki łącznej, które z wiekiem stają się mniej aktywne. To proces fizjologiczny i nieuchronny. Dotyczy każdego, choć u niektórych zachodzi szybciej niż u innych. Dzieje się tak pod wpływem różnych czynników, jak np.:
- nadwaga i otyłość,
- siedzący lub zbyt intensywny styl życia,
- zaburzenia hormonalne,
- niektóre choroby,
- stres,
- palenie tytoniu,
- duże narażenie na promieniowanie UV.
Deficyt kolagenu prowadzi do zmniejszenia wydzielania mazi stawowej, odpowiedzialnej za prawidłowe działanie stawów. Powoduje ponadto osłabienie kości, zwiększa ryzyko złamań i niesie wiele innych konsekwencji zdrowotnych. Aby im zapobiec, warto sięgać po preparaty z najlepiej wchłanialnym kolagenem, a więc:
- hydrolizowanym, który jest łatwo przyswajalny,
- w ilości 10 g, pokrywającym dzienne zapotrzebowanie.
Dzięki takim suplementom diety można utrzymać równowagę między syntezą a deficytem endogennego kolagenu, a w efekcie pozostać aktywnym przez wiele lat, mimo upływającego czasu.
C i D – witaminy na stawy i kości
Kolejnymi ważnymi składnikami odżywczymi wspierającymi układ ruchu są witaminy C (kwas askorbinowy) i D (cholekalcyferon).
Witamina C
Witamina C bierze udział w produkcji endogennego kolagenu i w ten sposób przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania stawów. Ponadto wpływa na pracę osteoblastów – komórek budulcowych kości wytwarzających osseinę. To substancja międzykomórkowa tkanki kostnej, od której zależy elastyczność i wytrzymałość kości. To nie koniec zalet witaminy C, znanej jako witamina młodości. Kwas askorbinowy wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. To oznacza, że hamuje negatywny wpływ wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia.
Wybierając suplementy diety z kolagenem warto więc sięgać po te preparaty, które są wzbogacone w witaminę C. Najlepiej w dawce 80 mg, pokrywającej dzienne zapotrzebowanie.
Witamina D
Witamina D ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Reguluje wchłanianie wapnia i fosforanów, dzięki czemu, z jednej strony wspomaga pracę mięśni, a z drugiej zmniejsza proces mineralizacji kości. W ten sposób zapewnia ochronę przed osteomalacją (chorobą metaboliczną kości), złamaniami osteoporotycznymi czy dolegliwościami bólowymi ze strony układu mięśniowo-kostnego. Suplementację witaminy D zaleca się przede wszystkim seniorom narażonym na zaburzenia układu ruchu, obciążonym otyłością, przewlekle chorym, zwłaszcza jeśli przyjmują na stałe glikokortykosteroidy lub leki przeciwdrgawkowe. Dzienna dawka witaminy D dla osób dorosłych wynosi 2000-4000 j.m.
Krzem, mangan, miedź – minerały ważne dla układu ruchu
Bardzo dobre dla stawów są minerały: krzem, mangan i miedź, zapewniające prawidłową pracę układu kostno-mięśniowego, chroniące przed rozwojem schorzeń kostno-stawowych.
Krzem
Krzem bierze udział w syntezie endogennego kolagenu i glikozaminoglikanów (GAG). Glikozaminoglikany to składniki strukturalne stawów, wpływające na ich sprężystość i elastyczność. Wykazują właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące, dzięki czemu wspierają proces odnowy tkanki chrzęstnej i chronią przed rozwojem chorób zwyrodnieniowych. Krzem jest nie tylko dobry dla stawów, lecz również dla kości. Wspomaga odkładanie się wapnia w strukturach kostnych, zapobiegając ich demineralizacji.
Dowiedz się więcej: Krzem – wszechstronny i pożyteczny
Mangan
Mangan wspomaga prawidłowe formatowanie tkanki łącznej. To dzięki niemu, a także wapniowi i witaminie D, mamy mocne kości, silne mięśnie i utrzymane w dobrej kondycji stawy. Podejrzewa się, że niedobór tego pierwiastka, może prowadzić do demineralizacji kości i osteoporozy. Nadmieńmy także, że mangan jest silnym przeciwutleniaczem, działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo.
Miedź
Deficyt miedzi sprawia, że kości stają się kruche i podatne na złamania, a stawy szybciej się zużywają. To minerał, który pomaga utrzymać strukturę tkanki łącznej w dobrym stanie, a ponadto działa detoksykująco, wspomaga transport tlenu i wykazuje właściwości bakteriostatyczne.
Proflexin – dla zachowania żelaznych stawów
Hydrolizowany kolagen, witamina D, C, krzem, mangan, miedź to składniki ProFlexinu – suplementu diety dobrego dla stawów i całego układu ruchu. Preparat zawiera ponadto:
- bogatą w witaminę C dziką różę,
- ekstrakt z korzenia imbiru – cenne źródło olejków eterycznych i polifenoli, stymulujących produkcję glikozaminoglikanów,
- ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego o potwierdzonym działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i wykazującym skuteczną pomoc w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.
Stosowany regularnie (zalecana 1 saszetka dziennie) przez minimum 3 miesiące sprzyja utrzymaniu żelaznych stawów, chrząstek i kości.
Poznaj go bliżej: Proflexin
Jeśli wolisz zapobiegać niż leczyć, a do tego chcesz utrzymać formę, zapewnij sobie najlepsze wsparcie – zadbaj o zdrowy styl życia, zbilansowaną dietę i najlepszą suplementację kolagenu.
Może zainteresować Cię także: Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Zdziwisz się, jak jest ogromny!