logo_solinea
Co pomoże na osteoporozę, gdy wapń i witamina D3 nie działają?

Co pomoże na osteoporozę, gdy wapń i witamina D3 nie działają?

Osteoporoza dotyka 30% kobiet w wieku pomenopauzalnym, jednak dotyczy również osób młodszych, a także mężczyzn. Niestety, pomimo skomplikowanej terapii, stan kości osób z osteoporozą często pozostaje bez zmian, tak samo jak wysokie prawdopodobieństwo złamania kości udowej. Na szczęście ostatnie badania wskazują, że istnieje nowy sposób na wzmocnienie kości i poprawę perspektyw chorych na osteoporozę.

Spis treści:
ORTOSIL_logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ORTOSIL

Na czym polega osteoporoza?

Szkielet kostny nie tylko nadaje strukturę Twojemu ciału. To swoisty magazyn składników odżywczych, z których czerpią różne organy. Kości pełnią podobną rolę jak spiżarnia przy kuchni, gdzie trzymasz puszki i przetwory na zimę, które latem uzupełniasz. Problem zaczyna się wtedy, gdy ciało pochłania z kości więcej minerałów, niż jest w stanie dostarczyć z powrotem.

Wnętrze zdrowej kości ma w środku małe przestrzenie, przypominające plastry miodu. Niestety, z wiekiem, wraz ze spadkiem hormonów żeńskich czy męskich, w związku z różnymi chorobami i przez zażywane leki, przestrzenie te zwiększają się. Skutkuje to utratą siły i gęstości gości zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Kości stają się coraz słabsze i cieńsze.

Choroba potrafi latami przebiegać bez objawów, dopóki nie dojdzie do złamania kości np. udowej czy biodrowej w trakcie upadku, kichnięcia, kaszlnięcia czy nawet wykonywania rutynowych czynności – chodzenia czy stania. Osteoporoza najczęściej dotyczy starszych kobiet, ale ze względu na styl życia czy stan zdrowia, przytrafia się również młodym osobom czy mężczyznom. Do czynników ryzyka należą:

  • niskie BMI – poniżej 18 kg/m2,
  • niewystarczający poziom hormonów męskich i żeńskich, np. z powodu menopauzy,
  • niskie spożycie wapnia,
  • niedobór witaminy D3,
  • choroby, m.in. cukrzyca typu I, nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, chłoniak,
  • zażywanie niektórych leków, takich jak m.in. leki na nadkwasotę, heparyna, leki przeciwpadaczkowe, nadmiar hormonów tarczycy, glikokortykosteroidy.
5b89a9a1d9ebf27b856c392344609b502e46975b

Stan układu kostnego najczęściej określa się za pomocą densytometrii (badania gęstości kości) kości udowej i prześwietlenia.

Standardowe leczenie polega na codziennej suplementacji wapnia i witaminy D3 oraz zażywaniu leków na receptę raz w tygodniu albo miesiącu. Jednak, wbrew temu, co większość osób myśli, kości nie składają się wyłącznie z wapnia!

64bf8441369c737b3aa6739db02b7cf4cecacf3e

Krzem – brakujący element w leczeniu osteoporozy

Skład kości przypomina bardziej fragment tablicy Mendelejewa niż kredę szkolną, składającą się z samego wapnia, i dobrze! Kredę bardzo łatwo złamać, właśnie dlatego, że jest twarda. To pozostałe minerały decydują o elastyczności kości, co zapobiega złamaniom, nawet przy upadku.

Co gości w kości poza wapniem?

Magnez, fluor, potas, cynk, miedź, bor, mangan i krzem. Niektóre występują w szkielecie w śladowych ilościach, rzędu 1-2 gramów, jednak pomimo tego pełnią w nim ważną rolę. Badania wykazują, że ich zmniejszone spożycie w diecie wpływa negatywnie na stan układu kostnego. Naukowcy szczególnie zainteresowali się krzemem, którego główne źródło w diecie to produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce. Krzem okazał się skutecznym lekiem na osteoporozę w licznych badaniach.

Suplementacja krzemem prowadzi do:

  • zwiększenia masy kostnej,
  • zwiększenia ilości kolagenu w kościach,
  • podniesienia poziomu zawartości wapnia,
  • poprawy gęstości kości.

To wszystko sprawia, że kość staje się nie tylko cięższa, ale też gęstsza i bardziej elastyczna. Innymi słowy – młodsza!

Dodaj krzem do kuracji na osteoporozę

Jednak, czy można dołożyć suplement krzemu do przepisanej już terapii wapniem i witaminą D3? Czy krzem zwiększy jej efekty? Naukowcy postanowili to sprawdzić.

W badaniu z 2008 przetestowali dwie grupy – w pierwszej kobiety suplementowały tylko wapń i witaminę D3, w drugiej dodatkowo kobiety dostawały suplement krzemu. Po roku okazało się, że gęstość kości poprawiła się w obydwu grupach, jednak w tej z krzemem wynik był o wiele lepszy.

Stereotypy związane z osteoporozą są wciąż żywe, jednak najnowsze doniesienia naukowe zmieniają poglądy specjalistów. Kto wie – może za kilka lat krzem będzie przepisywany jako dodatek do standardowej kuracji. Nie musisz jednak na to czekać…

bef8fad6b45bf56f751b5e2d06c9ab249aa8451c
Literatura:​
  • Assessment of fracture risk and its application to screening for postmenopausal osteoporosis. Report of a WHO Study Group. World Health Organ. Tech. Rep. Ser. 1994; 843: 1–129.
  • Jugdaohsingh R. Silicon and bone health. J Nutr Health Aging. 2007;11(2):99–110.
  • Spector TD, Calomme MR, Anderson SH, et al. Choline-stabilized orthosilicic acid supplementation as an adjunct to calcium/vitamin D3 stimulates markers of bone formation in osteopenic females: a randomized, placebo-controlled trial. BMC Musculoskelet Disord. 2008;9:85. Published 2008 Jun 11. doi:10.1186/1471-2474-9-85

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty