logo_solinea
4981778a20123314ae7302e89d6cf00eb3f8f2dd

Co ryzykujesz, gdy nie leczysz swojej alergii?

Alergia dotyka aż 1,4 miliarda (!) ludzi na całym świecie i to niezależnie od ich wieku. Ta choroba jest często ignorowana, źle diagnozowana i nieodpowiednio leczona, co prowadzi do utraty zdrowia, a za to zapłacimy po prostu my. Wiele osób ignoruje alergię, jako co najwyżej uciążliwe zjawisko, na które się nie umiera. Jednak wpływ alergii na życie człowieka może być bardzo duży. Dowiedz się więcej i poznaj sposoby, dzięki którym życie z alergią może być prostsze.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ECTOCLARIN

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectoclarin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i leczenie objawów alergicznego nieżytu nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Do czego prowadzi alergia?

Najczęstsze objawy alergii to cieknący nos, swędzące i łzawiące oczy, kichanie, kasłanie i zmęczenie. W trakcie sezonu alergicznego, którego swój szczyt przypada w kwietniu i maju, alergicy mierzą się z licznymi objawami, ograniczają swoje wyjścia z domu ze względu na pylenie alergenów, często chorują i muszą zażywać leki antyalergiczne, które niestety nie są pozbawione skutków ubocznych. Dla jednych osób alergia oznacza czasowy dyskomfort, dla innych objawy alergii są na tyle znaczące, że alergicy czują się, jakby byli chorzy.

Co interesujące, naukowcy połączyli katar sienny (najpopularniejszy objaw alergii) z większym prawdopodobieństwem depresji czy nawet samobójstwa. To nie oznacza, że każda osoba z alergią zachoruje na depresję lub zespół lękowy czy że każda osoba z depresją lub zespołem lękowym ma alergię. Oznacza to tylko i aż tyle, że jeśli masz alergię, jesteś bardziej narażony na ryzyko depresji niż osoba bez alergii

W jaki sposób alergia wywołuje depresję i zespoły lękowe – wpływ na komfort życia

Jeśli żyjesz z całoroczną, nieustępującą alergią albo doświadczasz okresów w ciągu roku, kiedy objawy są bardzo intensywne, wpływa to również na Twój nastrój. Gorsze samopoczucie psychiczne przez jeden czy dnia dni nie zmienią znacząco Twojego ogólnego odbierania świata. Jednak jeśli gorszych dni jest więcej niż dobrych albo są one szczególnie złe, może to wpływać na to, jak interpretujesz otaczającą Cię rzeczywistość. 

Niestety, życie nie zatrzymuje się na czas pylenia traw czy roztoczy. Nawet w dni, kiedy kichasz 10 razy pod rząd i katar nie pozwala Ci się skoncentrować, musisz wypełniać swoje obowiązki – chodzić do szkoły, na uczelnię, do pracy, dbać o dom i relacje z innymi ludźmi. Alergia może powodować gorsze oceny, obniżać Twoje wyniki w pracy i to pomimo tego, że starasz się jak zwykle albo nawet bardziej. Możesz wtedy wypadać gorzej niż osoby bez alergii i może to powodować w Tobie złość, smutek czy lęk przed następną taką sytuacją.  

W sezonie pylenia każda czynność będzie wymagała od Ciebie więcej energii niż zwykle, co może Cię zniechęcać do tego, aby w ogóle coś robić. A nawet jeśli będziesz chciał odreagować, np. wychodząc na spotkanie z przyjaciółmi, duże natężenie objawów w okresie pylenia może Ci to uniemożliwić, ponownie wpływając negatywnie na Twój nastrój, „bo inni się bawią, a ty musisz siedzieć w domu”. 

708672f2fc1df70e00eed0fad1b61f039f5fb7b3

Jak alergia prowadzi do depresji i zespołów lękowych – biologia

To samo badanie, które wykazało związek pomiędzy alergią a depresją i zespołami lękowymi, stawia tezę, która wyjaśnia biologiczne podstawy tego związku. Po pierwsze, odległość miejsc dotkniętych alergią, np. nosa czy oczu, od mózgu jest bliska. Po drugie, czynniki zapalne, które wywołują objawy alergii, potrafią przenikać do mózgu i zmieniać poziom neuroprzekaźników – serotoniny, dopaminy czy noradrenaliny, które odpowiadają za Twój nastrój i poziom energii. Tak naprawdę wiemy jeszcze bardzo mało o związku układu immunologicznego z funkcjonowaniem układu nerwowego. Jednak najnowsze odkrycie naczyń limfatycznych w mózgu łączy te dwa układy w naczynia połączone. To oznacza, że gdy choruje jedno, może też chorować drugie. 

Nie daj się alergii!

Przede wszystkim – lecz ją, tak samo, jak depresję, zespoły lękowe i inne choroby, które masz. Ignorowanie, przeczekiwanie, negowanie czy magiczne myślenie nie pomagają, natomiast leki – już tak. Przy alergii ważne jest, aby zadbać o komfort życia w okresie pylenia, na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe. Pomogą Ci w tym krople do oczu, spraye do nosa, krople do uszu czy kremy ze srebrem i ektoinąWiesz, że ektoina zmniejsza objawy alergii, a srebro zwalcza infekcje, jeśli już wystąpią? Ten duet pomoże Ci przetrwać wiele sezonów pylenia. 

Może zainteresować Cię także: Kalendarz pylenia – poradnik dla alergika

Literatura:​
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5614510/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1081120618302503
  • https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-researchers-uncover-drain-pipes-our-brains

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty