Tiamina – co to jest?
Jej działanie sprowadza się do przekształcania spożywanego pokarmu w energię. Energia jest potrzebna zarówno do poruszania się, pracy serca, jak i mózgu, słowem dla całego organizmu.
Tiaminę możesz znaleźć w:
- drożdżach;
- mięsach – wieprzowinie i drobiu oraz w wątrobie;
- strączkach;
- produktach pełnoziarnistych;
- mleku.
Bez obaw, te produkty możesz jeść do woli i nie przedawkujesz tiaminy. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie, zatem jej nadmiar po prostu wydalisz z moczem.
Tiamina w tabletkach – dawkowanie
Obliczono, że dzienne zapotrzebowanie na tiaminę wynosi:
- 1,2 mg dla dorosłych mężczyzn;
- 1,1 mg dla dorosłych kobiet;
- 1,4 mg dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jest to tylko wskazówka, jeżeli chcesz przyjmować tiaminę w postaci suplementów, warto na ten temat zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.
Niedobory tiaminy mogą wynikać z kilku przyczyn. Choroby, używki i niektóre leki sprawiają, że tiamina „ucieka” z organizmu. Jesteś ciekaw, jakie to dokładnie przyczyny? Czytaj dalej.
Tiamina – przyczyny niedoboru
Do niedoborów tiaminy może dojść na kilka sposobów. W polskich warunkach najczęstsze przyczyny to:
- alkohol (prawdziwy zabójca tiaminy);
- operacje bariatryczne (zmniejszające żołądek), anoreksja, nowotwory w obrębie brzucha prowadzą do gorszego wchłaniania tej witaminy;
- leki typu furosemid powodują nadmierną utratę tiaminy z moczem;
- kawa (też bezkofeinowa!) i herbata zawierają enzymy, które ją niszczą;
- z kolei chorzy na HIV/AIDS potrzebują znacznie więcej tiaminy. Niedobory są u nich częste.
Bez względu na przyczynę, objawy niedoboru są takie same.
Skutki niedoboru tiaminy – choroba beri beri
Choroba beri beri jest stara jak świat. Po raz pierwszy została opisana w Chinach 2060 roku p.n.e., nie bez przyczyny Beri beri występuje często u osób, których jadłospis ogranicza się do ryżu. Nietrudno wtedy o niedobory tiaminy.
Niedobór tej witaminy jest groźny dla układu nerwowego. Po pierwsze prowadzi do zniszczenia nerwów, czyli neuropatii. Czym się przejawia? Uczuciem mrowienia, palenia w nogach. To wczesny objaw. Późny syndrom to słaba, opadająca stopa. Chód takiej osoby jest bardzo charakterystyczny, stąpa bowiem jak bocian. To nerwy. A mózg?
Niedobór tiaminy skutkuje przede wszystkim encefalopatią Wernickego. Jest częsta u pacjentów z chorobą alkoholową. Pod tą skomplikowaną nazwą kryją się problemy z koncentracją i pamięcią. Dodatkowo pojawiają się nieprawidłowe ruchy oczu oraz trudność z kontrolowaniem ruchów ciała.
Beri beri zajmuje układ nerwowy, wtedy mówimy o postaci „suchej”. Kiedy dotyka dodatkowo serce, jest określany mianem formy „mokrej”. O tym za chwilę.
Wpływ niedoboru tiaminy na serce – beri beri „mokre”
Jak przejawia się „mokre” beri beri? Gdy w organizmie brakuje tiaminy, nerki zatrzymują sól i wodę. To obciąża serce, prowadząc do:
- przyspieszenia akcji serca;
- bólu w klatce piersiowej;
- w skrajnych przypadkach: niewydolności serca i wstrząsu.
Z kolei w przewodzie pokarmowym beri beri przejawia się:
- dyskomfortem;
- zaparciami;
- trudnością z przełykaniem.
Wiesz już, że tiamina jest witaminą z grupy B, ważną dla całego organizmu. Szczególnie istotna jest dla prawidłowego działania serca i układu nerwowego. Warto nie przyczyniać się do jej niedoborów – unikać alkoholu, kawy i herbaty. Z drugiej strony dobrze jest jeść wołowinę i drób, pić mleko, sięgać po strączki i produkty pełnoziarniste. Warto też zaprzyjaźnić się z drożdżami.
Może zainteresować Cię także: Właściwości witamin z grupy B i urydyny