Znasz to? Budzisz się dopiero po kolejnym budziku przestawionym na drzemkę. W...
Czytaj dalej...Czy ostatnio ktoś z Twoich Bliskich funkcjonuje gorzej niż kiedyś? Gubi wątek w rozmowie, czasem zapomina, co miał zrobić, a przy tym wciąż pamięta swoją młodość ze szczegółami? A może coś takiego zauważyłeś u siebie? Takie problemy nie muszą od razu świadczyć o poważnej chorobie, ale nie oznacza to też, że należy się z nimi godzić, bo „taki wiek”. Zobacz, jak możesz pomóc sobie i swoim bliskim!
Problemy z pamięcią lub koncentracją nie muszą od razu oznaczać choroby Alzheimera. Mogą to być łagodne zaburzenia poznawcze, które według specjalistów nie są chorobą, ponieważ nie zaburzają one codziennego funkcjonowania, czego nie można powiedzieć o demencji. Amerykańskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie szacuje, że łagodne zaburzenia poznawcze dotyczą 15-20% osób powyżej 65 roku życia. Łagodne zaburzenia poznawcze mogą, ale nie muszą być stanem pośrednim pomiędzy zdrowym funkcjonowaniem a demencją. U niektórych osób zmiany zatrzymują się na pewnym etapie już do końca życia, a u innych mogą się nawet całkowicie cofnąć.
Drobne problemy z pamięcią są normalne w pewnym wieku. Mózg starzeje się tak samo, jak inne organy, nic więc dziwnego, że bliski czasem zapomni jakiegoś słowa albo imienia dawno niewidzianej sąsiadki. Jednak ciągłe i zwiększające się problemy mogą oznaczać łagodne zaburzenia poznawcze. Zwróć uwagę na to, czy bliski:
Czynniki ryzyka w łagodnych zaburzeniach poznawczych to wiek, palenie papierosów, cukrzyca, depresja, wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, brak ruchu, niski poziom edukacji, wycofanie społeczne i niechęć do rozrywek intelektualnych.
Jeśli Twój bliski ma objawy wymienione powyżej, udajcie się do lekarza – psychiatry lub neurologa. Dobry specjalista przeprowadzi testy możliwości poznawczych, takie jak Mini-Mental, który służy diagnozie choroby Alzheimera i demencji oraz wykluczy inne choroby, mogące dawać podobne objawy, takie jak niedobór witaminy B12, niedoczynność tarczycy, guz mózgu, udar, nadciśnienie, depresja czy bezdech senny. Jeśli lekarz wykluczy te choroby, jedyne wytłumaczenie, jakie pozostanie, to właśnie łagodne zaburzenia poznawcze.
Do niedawna medycyna była bezsilna w tym przypadku i lekarze zalecali wyłącznie prowadzenie zdrowego stylu życia, czyli regularnych ćwiczeń, diety niskotłuszczowej i bogatej w warzywa oraz owoce, zażywanie kwasów Omega-3, rozwój intelektualny (krzyżówki, korzystanie z komputera, granie w gry, czytanie książek), spotkania towarzyskie i trening pamięci. Jednak badania naukowe nie potwierdziły ostatecznie, czy te działania w ogóle dają efekty.
Cytykolina do tej pory znana była jako lek stosowany przy udarach i urazach głowy. Jednak ostatnio lek znajduje zastosowanie zarówno przy jaskrze, jak i chorobie Parkinsona oraz Alzheimera. To ostatnie szczególnie powinno Cię zainteresować, ponieważ okazało się, że cytykolina działa również w łagodnych zaburzeniach poznawczych, ponieważ:
Do tej pory lekarze kazali swoim pacjentom godzić się z problemami z pamięcią i koncentracją, bo „taki PESEL”. Jednak dziś nie musisz już bezsilnie patrzeć, jak Twój bliski traci samodzielność. Możesz przywrócić mu sprawność umysłu dzięki cytykolinie!
Znasz to? Budzisz się dopiero po kolejnym budziku przestawionym na drzemkę. W...
Czytaj dalej...Czy pamiętasz te czasy, kiedy po szkole od razu wychodziło się na...
Czytaj dalej...„Najtrudniejszy pierwszy krok” głosi refren słynnej piosenki. Słowa te są prawdziwe również...
Czytaj dalej...