logo_solinea
Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić uszy? Sprawdzony poradnik na wakacje i nie tylko

Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić uszy?

O higienę własnych uszu wypadałoby dbać regularnie. Wypadałoby, bo wielu z nas tak naprawdę przypomina sobie o tym dopiero, gdy pojawi się problem np. zapalenie ucha. A co z czyszczeniem uszu? Ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku małych dzieci. Za chwilę dowiesz się, jak prawidłowo czyścić swoje uszy i dbać o nie każdego dnia.

Powiedzmy to sobie wprost – mało kto z nas tak naprawdę dba o uszy regularnie i we właściwy sposób. Powiecie, że przecież raz na tydzień/dwa używacie patyczków do uszu?

Po pierwsze – to zła metoda, a po drugie, nie na tym tak naprawdę polega czyszczenie uszu, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Większość z nas o tym, że ma uszy przypomina sobie, gdy zaczyna na któreś niedosłyszeć lub o ich istnieniu daje znać ból, najczęściej spowodowany zapaleniem ucha.

Dość częstą przypadłością są także szumy uszne, którym można naturalnie zaradzić, dzięki kombinacji naturalnych składników – sprawdź.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

OTOARGENT

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Otoargent. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych przewodu słuchowego zewnętrznego spowodowanych przez infekcje bakteryjne i grzybicze. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Czym jest zapalenie ucha?

To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna bólu uszu. To nic innego jak klasyczny stan zapalny, który może być spowodowany zakażeniem natury bakteryjnej wirusowej lub grzybiczej, uszkodzeniem fizycznym struktur wewnętrznych ucha, a także obecnością w nim obcego ciała stałego.

Nasze uszy zbudowane są z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego.

Zapalenie ucha może dotyczyć każdej z nich. O ile nie mamy tutaj miejsca na przybliżanie szczegółowej budowy każdej z owych części, to należy koniecznie wspomnieć, że aby mieć pewność, iż przyczyną naszego bólu w uchu jest stan zapalny, należy wykonać odpowiednie badania. W przypadku ucha zewnętrznego (małżowina) nie jest to trudne ponieważ zmiany chorobowe zazwyczaj są widoczne. Boli głębiej? Tutaj musi już zajrzeć laryngolog.

Objawy zapalenia ucha to – w zależności od tego, jak „głęboko” leży problem – ból, gorączka, opuchlizna, ograniczenie lub utrata słuchu, a nawet ropne wycieki. Bardzo niebezpieczne jest zapalenie błędnika objawiające się oczopląsem, zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, a nawet prokurującymi wymioty.

Tutaj konieczna jest zawsze interwencja specjalisty.

87c8206bfebc1110b7c15b64f626e372b205a78a

Jak leczyć zapalenie ucha?

Polega to głównie na podawaniu pacjentowi odpowiednich leków, zazwyczaj antybiotyków, a terapię wspiera się suplementami lub lekami dobranymi odpowiednio do objawów czy też przyczyn zapalenia. Terapię należy podejmować jak najszybciej. Nieleczone stany zapalne uszu mogą prowadzić do groźnych powikłań, z utratą słuchu, uszkodzeniem błędnika oraz zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych na czele.

Dlatego w przypadku narządu słuchu tak ważne jest utrzymywanie jego właściwej higieny, czyli mówiąc po ludzku – uszy należy czyścić. Na szczęście każdy z nas może o nie zadbać we własnym zakresie. Podpowiadamy jak to zrobić.

Solwax logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

SOLWAX ACTIVE (SPRAY)

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej oraz zapobieganie ponownemu jej gromadzeniu. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Jak czyścić uszy? I robić to prawidłowo?

Podstawowym – i bardzo często w pełni wystarczającym – zabiegiem jest płukanie uszu.

Ważne jest, aby wiedzieć jak to odpowiednio robić.

Zanim poruszymy tę kwestię, musimy koniecznie wytłumaczyć, że uszu nie czyścimy popularnymi patyczkami kosmetycznymi.

Gmeranie patykiem z watą może tylko tak naprawdę pogłębić problem np. wpychając woskowinę w głąb ucha i ją tam „ubijając”, co sprawi, że ciężko jej będzie się nam pozbyć. Uszy mają naturalną zdolność do samooczyszczania. Wraz z woskowiną zbierają się patogeny, substancje obce i najważniejsze co możemy zrobić to po prostu ułatwić jej opuszczenie naszego ucha.

Płukanie jest najlepszym na to sposobem.

Do czyszczenia uszu w ramach profilaktyki możemy zastosować odpowiednie do tego preparaty, które rozmiękczą woskowinę.

Solwax logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

SOLWAX ACTIVE (KROPLE)

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Świetne w tym celu są krople i spraye, których możemy użyć w domowym zaciszu.

Spraye można aplikować niezależnie od pozycji użytkownika, krople wymagają położenia głowy (lub jej przechylenia) w taki sposób, aby nie wypłynęły z ucha, do którego je zakropliliśmy.

Czyścisz prawe ucho? Połóż się na lewym boku. Po kilku minutach preparat odpowiednio zmiękczy korek woskowy, a ten wypłynie sam. Czasami można mu „pomóc” kierując lekki strumień ciepłej wody na ucho. Czopek powinien wypłynąć wraz z nią.

Jeżeli nie mamy pod ręką fachowych preparatów, a problem jest dosyć poważny, możemy uszy oczyścić innymi sposobami: solą fizjologiczną, wodą utlenioną, a nawet zwykłą wodą. Tutaj mówimy już o płukaniu uszu. Miejscem w którym to zrobimy powinien być gabinet laryngologiczny.

Podejmowanie zabiegów polegających na operowaniu strzykawką nie jest zalecane do własnoręcznego wykonania, tym bardziej w domu. Na płukanie wybieramy się tylko do fachowca. Nieco uważniej należy podchodzić do kwestii płukania uszu w przypadku małych dzieci. Dlaczego?

Jak czyścić uszy małemu dziecku?

Tutaj szczególnie ważna jest odpowiednia prewencja, a samo czyszczenie metodami domowymi powinno ograniczać się wyłącznie do ewentualnego stosowania kropel czy sprayów. Dzieci bardzo często „łapią” wodę do uszu podczas zabaw na basenach, kąpieli w domu, jak i hasając w wodzie na wakacyjnych plażach.

Jeżeli mówimy o najmłodszych dzieciach, to musimy mieć świadomość, że ich układ słuchu jest wyjątkowo delikatny.

Sprawdzą się krople i spraye, a w domu doskonale można wykorzystać zwykłą oliwkę.

Znasz linię naszych produktów Solwax?  Skutecznie usuwa złogi woskowiny usznej. Unikalna formuła i wygodna forma preparatu gwarantuje bezpieczne stosowanie zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Zastosowanie podstawowych zabiegów higienicznych uszu pozwoli nam utrzymywać je we względnie dobrej kondycji.

Literatura:​
  • Cotton bud in external ear canal causing necrotising otitis externa and subdural abscess, https://casereports.bmj.com/content/12/3/e227971.full 
  • Adedayo Olugbenga Olaosun, Self-Ear-Cleaning Among Educated Young Adults in Nigeria , J Family Med Prim Care. 2014 Jan-Mar; 3(1): 17–21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4005193/ 
  • T. R. Shope, and others. Randomized Trial of Irrigation and Curetting for Cerumen Removal in Young Children, Front Pediatr. 2019; 7: 216, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6563688/ 

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty