Cysteina należy do częściowo niezbędnych aminokwasów. Nazywa się ją w ten sposób,...
Czytaj dalej...Czy pamiętasz te czasy, kiedy po szkole od razu wychodziło się na podwórko? Pewnie nie lubiłeś wracać do domu na obiad, bo bałeś się, że w tym czasie coś Cię ominie w zabawie z kolegami i potem będzie Ci ciężko „nadążyć”. W dzisiejszych czasach ten lęk dotyczy obecności w mediach społecznościowych. Otrzymał on nawet oficjalną nazwę FOMO (od Fear Of Missing Out, czyli lęk przed przegapieniem czegoś). W 2013 roku słowo FOMO zostało oficjalnie dodane do oxfordzkiego słownika języka angielskiego. Dowiedz się wszystkiego o FOMO i sprawdź, czy Ci grozi… a może już je masz? Poznaj skuteczne metody walki z FOMO.
Lęk przed przegapieniem czegoś odnosi się do uczucia, że inni doświadczają więcej radości w swoim życiu, żyją lepiej i dobrze się bawią – w przeciwieństwie do Ciebie. Do FOMO zalicza się również zazdrość o doświadczenia innych osób i obniżone poczucie własnej wartości. Jak masz myśleć dobrze o sobie, skoro według postów na Facebooku czy Instagramie, inni wiodą o wiele bardziej satysfakcjonujące życie?
Media społecznościowe nie przedstawiają obiektywnego obrazu życia innych ludzi. To bardziej wisienka na niewidocznym torcie. Wydaje się, że gdyby chwalenie się było zakazane, niektóre osoby nie publikowałyby niczego.
Jednak FOMO to nie tylko wrażenie, że mogą istnieć lepsze rzeczy, które mógłbyś robić w tej chwili. Ten fenomen odnosi się również do poczucia, że omija Cię coś niezwykle ważnego, czego inni doświadczają w tym momencie. Może on dotyczyć różnych wydarzeń – od poczucia straty z powodu ominięcia piątkowej imprezy po zazdrość za bycie pominiętym przy awansach w pracy. Zawsze jednak towarzyszy temu bezradność z powodu myśli, że bezpowrotnie coś tracisz.
Na przykład Asia odnosząca zawodowy sukces może poczuć się gorzej po zobaczeniu postów swojej koleżanki ze szkoły podstawowej, Jolki, której urodziło się właśnie drugie dziecko. Z kolei Jolka, gdy zobaczy zdjęcie, na której Asia wygłasza prelekcję, pomyśli sobie „ona właśnie podbija świat, a ja siedzę w pieluchach”. Nic dziwnego, że FOMO doświadcza już 75% młodych dorosłych.
W świecie możliwości, gdzie teoretycznie wszystko jest możliwe, może być Ci ciężko pogodzić się z myślą, że nie możesz zrobić wszystkiego. Gdy poświęcasz uwagę jednej sprawie, robisz to kosztem czegoś innego – a media społecznościowe uderzają Cię w twarz obrazem rzeczy, z której, świadomie lub nie, zrezygnowałeś.
Doniesienia o FOMO sięgają już starożytności. Jednak pierwsza praca naukowa na ten temat ukazała się dopiero w 1996 roku. Została ona napisana przez doktora Dana Hermana. Termin ten zyskał na popularności wraz z pojawieniem się i rozkwitem mediów społecznościowych. Od tego czasu na temat FOMO ukazało się wiele badań naukowych.
FOMO sprawia, że ciągle sprawdzasz media społecznościowe. Nie chcesz być wykluczony, za to chcesz być pewny, że „dajesz radę”. Czasem to obniża lęk, jednak często nie. Niezależnie od wyniku, FOMO prowadzi do ciągłego logowania się na Facebooka czy Instagrama – nawet tuż po obudzeniu, tuż przed snem czy w czasie posiłków.
Cysteina należy do częściowo niezbędnych aminokwasów. Nazywa się ją w ten sposób,...
Czytaj dalej...Krzem w ludzkim organizmie występuje w ilościach śladowych, ale pełni istotne role:...
Czytaj dalej...Podejrzewasz u siebie reumatoidalne zapalenie stawów. Z naszego poprzedniego artykułu znasz już...
Czytaj dalej...