Nutraceutyki to szerokie pojęcie określające środki spożywcze, składniki żywność, substancje dodatkowe, produkty...
Czytaj dalej...Często słyszysz, że nasza dieta powinna zawierać dużo antyoksydantów, których źródłami są m.in. borówki i jarmuż. Potrzebujesz na bieżąco uzupełniać ich zapasy, aby produkować wystarczająco dużo broni przeciwko wolnym rodnikom. Jednakże rzadko kiedy wspomina się o tym, że Twoje ciało potrafi samo wyprodukować superantyoksydant – glutation. Tak, to prawda. Twoje ciało może wytworzyć żołnierza, który ma więcej mocy od tak zwanych superfoods, takich jak jagody goji czy spirulina.
Glutation to najważniejsza cząsteczka detoksyfikująca w Twoim ciele. Co to znaczy? To znaczy, że pomaga Twojemu ciału pozbyć się metali ciężkich, takich jak kadm, rtęć i aluminium. Jednak nie tylko.
Niestety codziennie jesteśmy narażeni na kontakt z toksynami:
Żaden inny składnik nie pracuje tak ciężko, aby pozbyć się toksyn i związków chemicznych z Twojego ciała. Niestety, te same toksyny wymienione wcześniej, jak i stres,starzenie się, infekcje, słaba dieta czy promieniowanie osłabiają możliwości Twojego ciała do wytwarzania glutationu. Ten potężny detoksykator może być równie łatwo wytworzony, co zniszczony. Jego naturalna produkcja może zostać zastopowana przez złą dietę, toksyny czy stres, choroby przewlekłe, ekspozycję na pleśń czy choroby autoimmunologiczne. Na szczęście dzięki swoim działaniom możesz zapewnić sobie optymalny poziom glutationu.
Produkcja glutationu może zostać również zatrzymana przez długotrwały wysiłek fizyczny. U maratończyków zapas glutationu kończy się na długo przed tym, nim skończy się ich bieg. Z kolei piłkarze mają czas pomiędzy połówkami meczu, aby odnowić swoje zapasy glutationu.
A co leczy glutation? SPRAWDŹ już teraz:
Zarówno zapalenie wątroby, jak i nadużywanie alkoholu oraz stłuszczenie wątroby prowadzą do uszkodzeń komórek wątroby. Badanie przeprowadzone w 2017 roku dowiodło, że glutation może pomóc leczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Dzieje się tak ze względu na właściwości antyoksydacyjne i możliwość detoksykacji glutationu.
Badania na dzieciach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dowiodły, że występuje u nich niższy poziom glutationu niż u neurotypowych dzieci (czyli bez zaburzeń). W 2011 roku naukowcy odkryli, że przyjmowanie suplementów lub zastrzyków z glutationem może zmniejszać objawy autyzmu. Jednakże naukowcy nie sprawdzili konkretnych symptomów, aby zweryfikować, czy doszło do ich redukcji.
Co to oznacza?
Tłumaczy to inne badanie, które zostało opublikowane rok później. Naukowcy powiązali w nim występowanie autyzmu ze stresem oksydacyjnym i niskim poziomem glutationu. To z kolei może powodować większą podatność na uszkodzenia neurologiczne od metali ciężkich, takich jak rtęć.
Naukowcy przeprowadzili ośmiotygodniowe badanie kliniczne na dzieciach w wieku od 3 do 13 lat. Dzieciom podawano doustnie lub przezskórnie glutation. U dzieci poprawił się poziom cysteiny, siarczanów i glutationu. Niestety zmiana w natężeniu objawów autyzmu nie została zbadana w tym badaniu.
Na tę chwilę brak jednoznacznych dowodów na to, że glutation może wspierać funkcjonowanie osób z autyzmem. Jednakże wiadomo już, że może on zmniejszać stres oksydacyjny. Glutation dla dzieci autystycznych może być dobrym pomysłem, jednak nie musi. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, jaki to może mieć wpływ na same objawy.
Może zainteresować Cię także: 6 zaskakujących właściwości glutationu, o których nie masz pojęcia
Nutraceutyki to szerokie pojęcie określające środki spożywcze, składniki żywność, substancje dodatkowe, produkty...
Czytaj dalej...Alergia na pyłki roślin to najczęstsza choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej...
Czytaj dalej...Cytykolina to substancja identyczna z endogenną, czyli wytwarzaną w organizmie człowieka, CDP-choliną....
Czytaj dalej...