logo_solinea
Czym jest glutation i dlaczego musisz dbać o jego poziom w organizmie?

Czym jest glutation i dlaczego musisz dbać o jego poziom w organizmie?

Często słyszysz, że nasza dieta powinna zawierać dużo antyoksydantów, których źródłami są m.in. borówki i jarmuż. Potrzebujesz na bieżąco uzupełniać ich zapasy, aby produkować wystarczająco dużo broni przeciwko wolnym rodnikom. Jednakże rzadko kiedy wspomina się o tym, że Twoje ciało potrafi samo wyprodukować superantyoksydant – glutation. Tak, to prawda. Twoje ciało może wytworzyć żołnierza, który ma więcej mocy od tak zwanych superfoods, takich jak jagody goji czy spirulina.

Spis treści:
logo-zdrowe-rozwiazania-podstawowe bez tła
„Człowiek – zawsze stajemy po jego stronie”

Glutation – co to jest

Glutation to najważniejsza cząsteczka detoksyfikująca w Twoim ciele. Co to znaczy? To znaczy, że pomaga Twojemu ciału pozbyć się metali ciężkich, takich jak kadm, rtęć i aluminium. Jednak nie tylko.

Niestety codziennie jesteśmy narażeni na kontakt z toksynami:

  • w pożywieniu, które jest spryskiwane pestycydami;
  • w wodzie, która zawiera śladowe ilości metali ciężkich;
  • w zanieczyszczonym powietrzu;
  • w plastiku;
  • w lekach, które zażywasz;
  • w kosmetykach, którymi smarujesz swoje ciało.

Jak działa glutation ?

Jednak nie musisz się tym martwić, gdy zadbasz o odpowiedni poziom glutationu. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza on głównie zawartości siarki. Siarka jest lepka, co sprawia, że toksyny i wolne rodniki przylepiają się do niej i zostają usunięte z Twojego ciała.
ef54696c4ec886f2645640ae1093485abd4daac6

Glutation usuwa toksyny

Żaden inny składnik nie pracuje tak ciężko, aby pozbyć się toksyn i związków chemicznych z Twojego ciała. Niestety, te same toksyny wymienione wcześniej, jak i stres,starzenie się, infekcje, słaba dieta czy promieniowanie osłabiają możliwości Twojego ciała do wytwarzania glutationu. Ten potężny detoksykator może być równie łatwo wytworzony, co zniszczony. Jego naturalna produkcja może zostać zastopowana przez złą dietę, toksyny czy stres, choroby przewlekłe, ekspozycję na pleśń czy choroby autoimmunologiczne. Na szczęście dzięki swoim działaniom możesz zapewnić sobie optymalny poziom glutationu.

Czy wysiłek fizyczny jest dobry dla produkcji glutationu ?

Produkcja glutationu może zostać również zatrzymana przez długotrwały wysiłek fizyczny. U maratończyków zapas glutationu kończy się na długo przed tym, nim skończy się ich bieg. Z kolei piłkarze mają czas pomiędzy połówkami meczu, aby odnowić swoje zapasy glutationu.

5eb13601d601514cc099e3f35f917e1001730543

A co leczy glutation? SPRAWDŹ już teraz:

Glutation zmniejsza uszkodzenie komórek w chorobach wątroby

Zarówno zapalenie wątroby, jak i nadużywanie alkoholu oraz stłuszczenie wątroby prowadzą do uszkodzeń komórek wątroby. Badanie przeprowadzone w 2017 roku dowiodło, że glutation może pomóc leczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Dzieje się tak ze względu na właściwości antyoksydacyjne i możliwość detoksykacji glutationu.

Glutation może zmniejszać stres oksydacyjny u dzieci z autyzmem

Badania na dzieciach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dowiodły, że występuje u nich niższy poziom glutationu niż u neurotypowych dzieci (czyli bez zaburzeń). W 2011 roku naukowcy odkryli, że przyjmowanie suplementów lub zastrzyków z glutationem może zmniejszać objawy autyzmu. Jednakże naukowcy nie sprawdzili konkretnych symptomów, aby zweryfikować, czy doszło do ich redukcji.

Co to oznacza?

acec795e06f1e857aecf9dd3b5cee1273fbd2f4c

Tłumaczy to inne badanie, które zostało opublikowane rok później. Naukowcy powiązali w nim występowanie autyzmu ze stresem oksydacyjnym i niskim poziomem glutationu. To z kolei może powodować większą podatność na uszkodzenia neurologiczne od metali ciężkich, takich jak rtęć.

Naukowcy przeprowadzili ośmiotygodniowe badanie kliniczne na dzieciach w wieku od 3 do 13 lat. Dzieciom podawano doustnie lub przezskórnie glutation. U dzieci poprawił się poziom cysteiny, siarczanów i glutationu. Niestety zmiana w natężeniu objawów autyzmu nie została zbadana w tym badaniu.

Na tę chwilę brak jednoznacznych dowodów na to, że glutation może wspierać funkcjonowanie osób z autyzmem. Jednakże wiadomo już, że może on zmniejszać stres oksydacyjny. Glutation dla dzieci autystycznych może być dobrym pomysłem, jednak nie musi. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, jaki to może mieć wpływ na same objawy.

Może zainteresować Cię także: 6 zaskakujących właściwości glutationu, o których nie masz pojęcia

Literatura:​
  • Nuttall S, Martin U, Sinclair A, Kendall M. 1998. Glutathione: in sickness and in health. The Lancet 351(9103):645-646
  • Honda Y, Kessoku T, Sumida Y, et al. Efficacy of glutathione for the treatment of nonalcoholic fatty liver disease: an open-label, single-arm, multicenter, pilot study. BMC Gastroenterol. 2017;17(1):96. Published 2017 Aug 8. doi:10.1186/s12876-017-0652-3
  • Kern JK, Geier DA, Adams JB, Garver CR, Audhya T, Geier MR. A clinical trial of glutathione supplementation in autism spectrum disorders. Med Sci Monit. 2011;17(12):CR677-CR682. doi:10.12659/msm.882125
  • Rose S, Melnyk S, Pavliv O, et al. Evidence of oxidative damage and inflammation associated with low glutathione redox status in the autism brain. Transl Psychiatry. 2012;2(7):e134. Published 2012 Jul 10. doi:10.1038/tp.2012.61

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty