Krzem w ludzkim organizmie występuje w ilościach śladowych, ale pełni istotne role:...
Czytaj dalej...Czy wiesz, że w Twoim ciele znajduje się 40 kwintylionów (milion milionów) komórek bakterii? To o 33% więcej niż ludzkich komórek, co oznacza, że bliżej Ci do bycia bakterią, niż człowiekiem. Co więcej, w Twoich jelitach znajduje się ponad 1000 rodzajów bakterii, a każde z nich odgrywa inną rolę. To jednak nie wszystko, co w Tobie żyje. Przekonaj się, jak ważne są te 2 kilogramy mikroorganizmów znajdujących się w Twoich jelitach. Sprawdź, czym jest mikrobiom i dlaczego go aż tak bardzo potrzebujesz!
Bez niego ludzkości ciężko byłoby przetrwać. Z tego powodu naukowcy spekulują, że pierwszy kontakt z bakteriami człowiek ma już w życiu płodowym dzięki mikrobiomowi matki. Wszyscy są jednak pewni, że kontakt z bakteriami następuje w momencie porodu (szczególnie drogą tradycyjną). Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mogą mieć większe ryzyko astmy czy cukrzycy typu I właśnie ze względu na brak kontaktu z bakteriami z dróg rodnych matki.
Po porodzie mikrobiom noworodka staje się coraz bardziej złożony. Ważną rolę odgrywa w tym karmienie piersią co najmniej przez pierwsze 6 miesięcy. W mleku matki znajdują się korzystne bakterie ze szczepu Bifidobacteria. Niestety gotowe mieszanki mleczne nie zawierają aż tylu szczepów bakterii. Według badań osoby z różnorodnym mikrobiomem cieszą się lepszym zdrowiem.
Korzystne bakterie nie tylko pochodzą z mleka matki, ale również pomagają je trawić, tak samo, jak błonnik, który stanowi pożywkę dla tych bakterii. Ta istna symbioza z niektórymi pokarmami sugeruje, że są one dobre dla zdrowia.
Przejdźmy jednak do zalet posiadania bogatego mikrobiomu.
Mikrobiom wpływa na przebieg obydwu chorób. Naukowcy spekulują, że objawy zespołu jelita drażliwego mogą wynikać z przewagi niekorzystnych bakterii w jelitach. Złe bakterie produkują gazy i inne substancje chemiczne, które wywołują dyskomfort. Korzystne szczepy Bifidobacteria i Lactobacilli działają jak plaster na komórki jelit. Konkretne korzyści w zespole jelita drażliwego dają poszczególne szczepy Bifidobacteria i Lactobacilli, które łagodzą gazy, bóle brzucha, biegunki i zaparcia.
Zdrowy mikrobiom komunikuje się z komórkami jelit, trawi niektóre produkty spożywcze i zapobiega przyczepianiu się chorobotwórczych bakterii do wewnętrznej ściany jelit.
Ten zaskakujący fakt wiąże się ze wzrostem „zdrowego” cholesterolu HDL i spadkiem trójglicerydów, jednak nie tylko. Bakterie ze szczepu Lactobacilli, brane w postaci probiotyku, obniżają poziom cholesterolu całkowitego.
Niestety działa to również w drugą stronę. Niekorzystne bakterie zamieniają cholinę i L-karnitynę, związki chemiczne o udowodnionym pozytywnym wpływie na organizm, na N-tlenek trimetyloaminy (TMAO). Powoduje on blokowanie się tętnic, co może prowadzić do ataku serca lub udaru mózgu. Jednakże probiotyki z korzystnymi bakteriami obniżają poziom cholesterolu, a przy tym zmniejszają ryzyko choroby serca.
Wpływ mikrobiomu na Twoje zdrowie czasem jest oczywisty, a czasem zaskakujący.
Może zainteresować Cię także: Mikrobiota wpływa na Twój mózg. Na co jeszcze?
Krzem w ludzkim organizmie występuje w ilościach śladowych, ale pełni istotne role:...
Czytaj dalej...Od dawna dużo się mówi o prozdrowotnych właściwościach kwasów Omega-3, ich pozytywnym...
Czytaj dalej...Bez względu na powód wypadania włosów, ten problem często stanowi źródło dyskomfortu...
Czytaj dalej...