logo_solinea
29d1802a32b383e96932e6deae0a8f3bc141fc64

Deksketoprofen – czym jest? Opis, zastosowanie i dawkowanie

Deksketoprofen to nowoczesny lek przeciwzapalny. Posiada zdolność uśmierzania stanu zapalnego i bólu. Działa szybko, skutecznie, a przy tym oszczędza wątrobę oraz nerki. Przy tym jest bezpieczny w stosowaniu, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. W artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach sięgać po ten lek i jak go dawkować. Znajdziesz również odpowiedź na pytanie, czy można mieszać deksketoprofen z alkoholem oraz, czy można stosować go w ciąży.

Spis treści:
c9875d894e8a8f307ac8133437cc1c2cde7bc4b3

Deksketoprofen – co to za lek

Deksketoprofen jest przedstawicielem leków z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Inne leki z tej grupy to na przykład ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy tramadol.

Jakie mają działanie?

Jak sama nazwa wskazuje, działają przeciwzapalnie, to tłumią w zarodku stan zapalny. Jednak nie tylko. Zmniejszają też ból i gorączkę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są jednymi z najczęściej stosowanych leków do uśmierzania bólu.

Deksketoprofen – praktyczne informacje

Kilka praktycznych informacji na temat tego leku:

 • deksketoprofen działa szybko, bo już po 30 minutach;
 • utrzymuje się we krwi do 6 godzin. Jest to korzystne dla osób starszych, które wolniej “przetwarzają” leki i stąd łatwiej u nich o objawy uboczne i zatrucie;
 • jest skuteczny w bólach od łagodnego do umiarkowanego. Sprawdzi się w bólu miesiączkowym, bólach pleców, czy bólu zęba;
 • można stosować do 3 tabletek po 25 mg w odstępach 8 godzin;
 • lek należy przyjąć na pół godziny przed posiłkiem Dlaczego? Żeby uniknąć objawów ubocznych (które występują jednak rzadko) i aby lek zadziałał z pełną mocą.

Deksketoprofen czy ibuprofen albo może inny lek przeciwzapalny – który wybrać

Prawdopodobnie zapytasz: czy mam wybrać deksketoprofen, czy może ibuprofen albo kwas acetylosalicylowy. Jeśli cierpisz z powodu bólu zęba lub bóli miesiączkowych, lekarz zaleci Ci lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wszystkie poniższe leki należą do tej grupy, ale różnią się w pewnych aspektach.

Deksketoprofen oszczędza w większym stopniu wątrobę, jest też bezpieczniejszy u osób starszych. Działa też szybciej niż ibuprofen, którego efekt jest odczuwalny po co najmniej 1 godzinie. A może lepiej wybrać kwas acetylosalicylowy? W chorobie wieńcowej lekarz zaleci Ci kwas acetylosalicylowy, ale w leczeniu bólu lepiej sprawdzi się deksketoprofen. Kwas acetylosalicylowy nie służy też żołądkowi, może prowadzić do wrzodów.

Od pewnego czasu dostępne jest połączenie: deksketoprofen z tramadolem. To silny zestaw, stosowany do stosowania w ostrym i silnym bólu.

Pierwszy składnik już znamy, a tramadol? To z kolei lek opioidowy (z grupy morfiny). To unikalne połączenie substancji, które działają w inny sposób. Dzięki temu efekt przeciwbólowy jest często spektakularny. Mało tego w takim połączeniu można opioid zastosować w o 30-50% mniejszej dawce. Jednak to rozwiązanie dostępne jest wyłącznie z przepisu lekarza.

9e96213127f23f8e030512e6332da461989d45ac

Deksketoprofen a alkohol, deksketoprofen a ciąża i karmienie piersią

Deksketoprofen i alkohol to nie jest dobre połączenie. Należy unikać picia alkoholu przy stosowaniu deksketoprofenu. Złym pomysłem jest również siadanie za kierownicę, tak samo, jak prowadzenie auta podczas uporczywego bólu zęba czy pleców.

Lek jest nowy. Ma to dobre i złe strony. Złą jest to, że mamy mało badań na temat wpływu tej substancji na organizm dziecka, dlatego w ciąży i w trakcie karmienia piersią nie należy sięgać po ten deksketoprofen.

Deksketoprofen a inne leki

Nie należy łączyć tego leku z:

 • kwasem acetylosalicylowym;
 • lekami przeciwkrzepliwymi typu warfaryna, heparyny;
 • litem, lekiem stosowanym w zaburzeniach nastroju;
 • pochodnymi hydantoiny i fenytoiny, które stosowane przy padaczce;
 • sulfametoksazolem, to lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych;
 • metotreksatem, leku stosowanego w onkologii.

Wbrew pozorom ta lista jest krótka. Oczywiście jeśli przyjmujesz inne leki, zgłoś to lekarzowi prowadzącemu. Być może zaistnieje konieczność zmniejszenia dawki.

Deksketoprofen to nowoczesny i silny lek bez recepty, należący do grupy niesteroidowym leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przyjmowany zgodnie z ulotką wykazuje dużą skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

W naszym portfolio znajdziesz deksketoprofen w połączeniu z trometamolem. Dextin zalecany jest do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, w tym bólu mięśni, bolesnej miesiączki i bólu zębów. Sprawdź go już teraz – KLIKNIJ TUTAJ.

Literatura:​
 1. Medycyna Praktyczna – Indeks. Deksketoprofen (dexketoprofen). https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=1738
 2. Sękowska A. Bolesne miesiączkowanie. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/leczenie-bolu/185677,bolesne-miesiaczkowanie
 3. Fornasari D, Allegri M, Gerboni S, Fanelli G. A “novel” association to treat pain: tramadol/dexketoprofen. The first drug of a “new pharmacological class”. Acta Biomed. 2017;88(1):17-24. Published 2017 Apr 28. doi:10.23750/abm.v88i1.6361
 4. Zenz M., Strumpf M., Strumph-Willweber A.: Leczenie bólu, MedPharm Polska, Wrocław 2011

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty

0
0
Twój Koszyk