logo_solinea

Dieta dla zdrowych oczu – 7 produktów, które ochronią Twój wzrok

Odpowiedni sposób żywienia może pomagać w zapobieganiu chorobom oczu, takim jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), zaćma czy jaskra. Największe znaczenie w diecie dla zdrowych oczu mają antyoksydanty. To składniki pokarmowe, które chronią nasz organizm, w tym narząd wzroku, przed szkodami wywoływanymi przez wolne rodniki. Po jakie produkty warto sięgać?

Spis treści:
VISASTIN-supl logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

Szpinak

Dobroczynne działanie „króla warzyw” na wzrok jest związane z dużą zawartością karotenoidów, w tym luteiny i zeaksantyny. Te związki to silne przeciwutleniacze. Chronią twoje oczy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i nadmiarem energii świetlnej. Uważa się, że ich małe stężenie w oku jest przyczyną zaćmy i zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Marchewka

Marchewka to skarbnica beta-karotenu – kolejnego ważnego dla wzroku antyoksydantu. Twój organizm przekształca beta-karoten w witaminę A. Witamina A wchodzi w skład rodopsyny (białka występującego w siatkówce oka) i jest niezbędna w procesie widzenia. Jej niedobory w organizmie mogą prowadzić m.in. do „kurzej ślepoty”, czyli słabego widzenia przy małym natężeniu światła.

Dynia

Dynia jest pełna składników pozytywnie wpływających na oczy. W miąższu natrafisz na beta-karoten oraz luteinę i zeaksantynęPestki są zasobne w cynk. Cynk ma właściwości antyoksydacyjne. Jego deficyt w organizmie może wpływać na zaburzenia w adaptacji do ciemności, a u osób starszych – na zwyrodnienie plamki, czyli centralnej części siatkówki oka.

Łosoś

Łosoś to bardzo dobre źródło kwasów omega-3. Te zdrowe tłuszcze pomogą ci w zapobieganiu chorobom serca i naczyń. Będą też pozytywnie wpływać na tkankę nerwową, do której zalicza się siatkówka oka. Eksperci przypuszczają, że ich duże spożycie wiąże się z mniejszym ryzykiem AMD. Wydaje się również, że zmniejszają ryzyko rozwoju jaskry.

Migdały

Migdały są zasobne w „witaminę młodości” E, która ma właściwości antyoksydacyjne. Zmniejsza ryzyko AMD i zaćmy. Istnieją też doniesienia, że ryzyko zaćmy może obniżać zwiększone spożycie tiaminy (witaminy B1), ryboflawiny (witaminy B2) oraz niacyny (witaminy PP). Wszystkie wymienione witaminy z grupy B znajdziesz w migdałach.

Natka pietruszki

Jedzenie natki pietruszki zaleca się kierowcom i lotnikom mającym nocne kursy, bo poprawia widzenie w ciemności. Natka zawiera beta-karoten (prowitaminę A), witaminę E i duże ilości witaminy C. Witamina C to antyoksydant. Wysokie spożycie witamin C i E może ci pomóc w zapobieganiu oraz w opóźnieniu rozwoju zaćmy i AMD.

Czarna jagoda (borówka czernica)

Wyciąg z borówki czernicy jest stosowany w zapobieganiu i wspomagająco w terapii niedowidzenia zmierzchowego, zaćmy, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz retinopatii cukrzycowej (choroby oczu będącej powikłaniem cukrzycy). Korzystne oddziaływanie czarnej jagody na wzrok wiąże się m.in. z zawartością przeciwutleniaczy z grupy antocyjanów. Czy wiesz, że borówka zawdzięcza im również swój kolor?

Pamiętaj!

Jeśli chcesz zadbać o swój wzrok:

  • rzuć palenie,
  • noś okulary przeciwsłoneczne,
  • pamiętaj o umiarkowanej aktywności fizycznej,
  • lecz choroby, które mogą mieć wpływ na pogorszenie wzroku, np. nadciśnienie, cukrzycę czy otyłość,
  • rób regularne badania u okulisty.
Literatura:​
  • Choroby oczu w: Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, red. M. Jarosz, Warszawa 2016-2017, s. 459-480.
  • Witamina A w: Normy żywienia dla populacji Polski, red. M. Jarosz, Warszawa 2017, s. 131-134.
  • J. Drozd, E. Anuszewska, Czarna jagoda – perspektywy nowych zastosowań w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych., “Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie” 2: 2013, s. 226–235.
  • M. Szustakowska-Chojacka, 100 roślin w twojej kuchni, Warszawa 2015, s. 244.
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/83193,czy-dieta-ma-wplyw-na-wzrok [14.04.2019].
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74604,cynk [14.04.2019].
  • http://www.izz.waw.pl/pl/eufic?id=102 [14.04.2019].

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty