logo_solinea
2d32cb97651ad01e0367713882526af20b8db6e0

Dlaczego zieleń miejska jest kluczowa dla zdrowia?

Już 60% Polaków mieszka w miastach. Migracja ze wsi do miasta czy z mniejszego miasta do większego daje lepsze perspektywy, jednak niesie za sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest stres spowodowany oderwaniem od swojej rodziny i przyjaciół, wyższym poziomem hałasu, gorszą jakością powietrza czy wymaganiami na uczelni lub
w miejscu pracy. Jednym z remediów na stres okazuje się zieleń miejska i zieleńw ogóle.

Spis treści:
logo-zdrowe-rozwiazania-podstawowe bez tła
„Człowiek – zawsze stajemy po jego stronie”

Dlaczego zielone przestrzenie są potrzebne ?

„Czy w miastach musi być zieleń? Przecież zabiera cenne miejsce. Czy nie wystarczy zieleń na wsi?” – taka może być Twoja reakcja na wstęp tego artykułu. W pełni rozumiemy takie podejście, dlatego przedstawiamy Ci, z jakimi problemami borykają się współczesne miasta.

Zacznijmy od tego, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz liczne badania podkreślają pozytywny wpływ zieleni na samopoczucie i zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Zielone przestrzenie miejskie, takie jak parki, ogródki działkowe, lasy czy boiska stanowią miejsce uprawiania sportów, relaksu czy spotkań towarzyskich. A jak wiecie – relacje międzyludzkie mają wymierny wpływ na nasze zdrowie ? 

7f943613da8584f21ee550ead29d08a330834bfb

Rozwiązaniem wielu problemów potężnych aglomeracji jest zwiększenie zielonych obszarów

W upalne, letnie dni te miejsca stanowią jedyne miejsce, gdzie można się schłodzić. Jest to szczególnie ważne w związku z coraz większą ilością betonu i coraz ciaśniejszą zabudową dużych miast. Sprawia to, że temperatura w nich znacząco przewyższa temperaturę za miastem, co jeszcze mocniej utrudnia wytrzymanie upałów. Jest to szczególnie groźne dla dzieci i starszych osób, które wyjątkowo źle znoszą upały.

Zimą mieszkańcy miast doświadczają drugiej strony problemu – smogu. Coraz ciaśniejsze budownictwo powoduje likwidowanie wolnych zielonych przestrzeni i zabudowywanie kanalizacji, która stanowiła rodzaj miejskiej wentylacji. Powoduje to, że w dni bez wiatru i deszczu smog dosłownie stoi w miejscu i zasłania szczyty wielopiętrowych budowli.

fa814e406326f8b09add98ed4ee2a0995abbf2cd

Im bliżej do zieleni miejskiej, tym ludzie żyją dłużej

Zielone przestrzenie poprawiają jakość powietrza, zmniejszają poziom hałasu, obniżają temperaturę otoczenia i urozmaicają krajobraz miejski. Co jednak na temat zielonych stref w miastach mają do powiedzenia badania?

Przywołamy najbardziej rzetelną analizę, bo obejmującą aż 9 innych badań naukowych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii i Australii. Analiza objęła aż 8 milionów ludzi i została opublikowana w 2019 roku w prestiżowym medycznym czasopiśmie „The Lancet Planetary Health”.

We wszystkich badaniach naukowcy szukali związku pomiędzy bliskością zieleni a prawdopodobieństwem przedwczesnej śmierci, niezależnie od przyczyny. I znaleźli go!

Okazało się, że im bliżej zieleni mieszkasz, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz żył dłużej.

Zieleń działa lepiej od deadline’ów i ASAP-ów

Nie jesteś zaskoczona, prawda? Mimo wszystko, większość z nas mieszka na zatłoczonym osiedlu, gdzie brak nawet małego krzewu? A może pracujesz w betonowej dżungli? Nie martw się.

Według badania z 2014 roku wzbogacenie biura o rośliny zwiększyło produktywność pracowników o 15%. Co więcej, poprawiła się również jakość powietrza i poziom satysfakcji z miejsca pracy. Autorzy badania twierdzą, że rośliny zwiększyły emocjonalne i fizyczne zaangażowanie pracowników oraz poprawiły ich możliwości umysłowe.

8f5b3d1d6d06c7eaff8f99fcda5934be24e9b696

Najlepsza rada dla studenta? ZZZ – ale nie „zakuj, zdaj, zapomnij”, a „zieleń, zieleń, zieleń”

Jednak czy przekłada się to na warunki domowe – dzieci próbujące odrobić lekcje czy studentów uczących się do egzaminu? Tak!

Badanie z 2015 roku dowodzi, że 40-sekundowe przerwy od pracy, podczas których studenci patrzą na zieleń, wpływają na nich pozytywnie.

W jaki sposób? Studenci popełniają mniej błędów i są wytrwalsi w nauce. Czy nie jest to coś, czego każdy rodzic pragnie dla swoich dzieci, a każdy student – szczególnie przed sesją?

Warto też zadbać o odpowiednią suplementację potrzebnych składników, jak choćby kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które stanowią podstawowy składnik budulcowy wszystkich komórek ciała.

Z 60% Polaków zamieszkującymi w miastach jesteśmy tylko krok od Stanów Zjednoczonych, gdzie ten odsetek wynosi 63%. Tym bardziej musimy więc skupić się na tworzeniu zielonych przestrzeni w mieszkaniach, domach, szkołach czy biurach i spędzaniu wolnego czasu w parkach, na boiskach czy w lasach. 

Literatura:​
  • Główny Urząd Statystyczny. Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2018 r. Stan w dniu 31 XII. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-stan-i-struktura-oraz-ruch-naturalny-w-przekroju-terytorialnym-w-2018-r-stan-w-dniu-31-xii,6,25.html
  • WHO. Global report on urban health: equitable, healthier cities for sustainable development (World Health Organization, 2016).
  • Hedblom M, Gunnarsson B, Iravani B, et al. Reduction of physiological stress by urban green space in a multisensory virtual experiment. https://www.nature.com/articles/s41598-019-46099-7
  • Rojas-Rueda D, Nieuwenhuijsen MJ, Gascon M, et al. https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanplh/PIIS2542-5196(19)30215-3.pdf
  • Nieuwenhuis M, Knight C, Postmes T, et al. The relative benefits of green versus lean office space: three field experiments. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25068481
  • Lee KE, Williams KJH, Sargent LD, et al. 40-second green roof views sustain attention: The role of micro-breaks in attention restoration. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0272494415000328

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty