Domowe sposoby na hemoroidy: Czym są hemoroidy? Jakie są ich objawy?
Hemoroidy to choroba odbytu, czyli ostatniej części przewodu pokarmowego. Polega na nadmiernym wypełnieniu krwią poduszkowatych guzków. Efekt jest podobny, jak przy żylakach na nogach. Hemoroidy mogą pozostawać wewnątrz odbytu, mogą też z niego wypadać. W tym ostatnim przypadku są widoczne na skórze.


Najczęstsze objawy hemoroidów to:
- ból i podrażnienie okolicy odbytu;
- swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu
- krwawienie świeżą, jasną krwią. Przy małym nasileniu choroby będą to smużki krwi na papierze toaletowym, przy dużym nasileniu krew znajdzie się w toalecie;
- wypadnięcie hemoroidu na zewnątrz odbytu.
Czy ten ostatni objaw jest niebezpieczny? Żeby się tego dowiedzieć, czytaj dalej.

Domowe sposoby na hemoroidy: Kiedy hemoroidy są niebezpieczne? Kto leczy hemoroidy?
Trzeba na wstępie zaznaczyć, że hemoroidy rzadko są niebezpieczne. Natomiast nie można ich bagatelizować. Konieczna jest wizyta u lekarza. Kto leczy hemoroidy? Proktolog. Dlaczego wizyta u lekarza jest niezbędna? Ponieważ niekiedy objawy hemoroidów maskują poważniejsze choroby – chorob nowotworowe. Żeby je wykluczyć, konieczne jest badanie przez specjalistę.
W hemoroidzie, który wypadł, może powstać skrzep. Jest to powikłanie bardzo bolesne. Wymaga zarówno podania leków, jak i wykonania zabiegu.
Zazwyczaj krwawiący hemoroid nie prowadzi do anemii (niedokrwistości). Czasem jednak krwawienia są na tyle obfite, że wyniki badań krwi zwrócą uwagę lekarza.
Na pytanie „kiedy hemoroidy są niebezpieczne?” można odpowiedzieć łatwo. Warto w tym celu udać się do proktologa. Być lekarz może zaleci Ci leki bez recepty, czy łatwo dostępne maści. Poza tym zyskasz spokojną głowę, że to nie nowotwór.
Domowe sposoby na hemoroidy: Jak radzić sobie z objawami?
Wiesz już, że ból i dyskomfort to objawy hemoroidów. Domowe sposoby na łagodzenie tych dolegliwości istnieją, jednak wymagają Twojego zaangażowania:
- w razie parcia na stolec, nie czekaj, od razu idź do toalety. Po drugie, zaplanuj pójście do toalety po posiłku. Jelita się odwdzięczą, ponieważ wtedy najczęściej dochodzi do wypróżnień;
- nasiadówki w naparze z kory dębu – stosuj je kilka razy dziennie po 10 minut;
- w razie silnego bólu możesz zastosować okład z lodu;
- staraj się ćwiczyć, 20-30 minut dziennie to z jednej strony niedużo, ale bardzo dużo dla Twoich jelit. Spacer, taniec, nordic walking – to tylko kilka propozycji;
- staraj się siadać na poduszce, nie na twardych powierzchniach.
Leczenie hemoroidów to też dieta. Jest skuteczna w każdym z czterech stopni choroby! Jaka to dieta? Wysokobłonnikowa!
Błonnik, błonnik i jeszcze raz błonnik. Najlepszym źródłem są świeże owoce oraz warzywa. Należy powoli zwiększać ilość błonnika. Optymalna jego ilość to 25-30 gramów dziennie. Koniecznie pij przy tym dużo płynów. Z drugiej strony unikaj ostrych przypraw i alkoholu. Udowodniono, że nasilają krwawienie.

Domowe sposoby na hemoroidy:
Leki na hemoroidy bez recepty. Warto widzieć!
Istnieje wiele preparatów na hemoroidy dostępnych bez recepty. Wśród nich wymienia się:
- czopki i kremy. Mogą zawierać leki ściągające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, a w razie infekcji – antybiotyki;
- pochodne rutyny, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych.
Zabiegi chirurgiczne w hemoroidach wykonywane są z użyciem gumki, strzykawki, skalpela, lasera, zimna bądź ciepła. Co ciekawe, pierwsza z tych metod jest znana od ponad 2000 lat. Współcześnie stosowania jest naturalnie bezpieczniejsza i skuteczniejsza.
Połowa ludzi na świecie ma hemoroidy. To fakt. Faktem jest też to, że aktualnie dostępnych jest wiele metod radzenie sobie z tą chorobą. Jeśli się u Ciebie sprawdzają, stosuj nasiadówki. Być może u Ciebie sprawdzą się czopki. Też dobrze. Jeśli wydaje się, że nic nie pomaga, przyjrzyj się swojej diecie. Skoryguj nawyki. Pamiętaj, że medycyna zabiegowa ma również sporo do zaoferowania. Nie musisz cierpieć.