Erdosteina co to jest?
Erdosteina to składnik leku na kaszel mokry szczególnie zalecany dla dzieci powyżej 12. roku życia. Jest pochodną metioniny, a dokładniej cysteiny (jeden z aminokwasów). Należy do grupy leków mukolitycznych — rozrzedzających gęsty śluz zalegający w drogach oddechowych, jaki powoduje mokry kaszel, towarzyszący wielu infekcjom górnych i dolnych dróg oddechowych.
Erdosteina bywa określana jako tabletki na kaszel mokry, gdyż jej głównym wskazaniem jest leczenie produktywnego kaszlu charakterystycznego dla infekcji oddechowych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz kaszlu palacza.
Jak działa erdosteina?
Erdosteina jako lek mukolityczny zmniejsza lepkość śluzu zalegającego w drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie uciążliwej wydzieliny. Natomiast leki z erdosteiną oddziałują również na klirens śluzowo-rzęskowy poprzez pobudzenie drobnych rzęsek nabłonka oddechowego do przemieszczania plwociny w kierunku gardła, ułatwiając jej usunięcie.
Pozostałe właściwości erdosteiny obejmują:
- działanie przeciwzapalne poprzez zmniejszanie produkcji cytokin prozapalnych,
- zmniejszanie przyczepności bakterii do nabłonka dróg oddechowych,
- działanie antyoksydacyjne — szczególnie ważne w przypadku osób palących papierosy, jak i chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, kiedy to dochodzi do zwiększenia produkcji elastazy — enzymu odpowiedzialnego za rozkład elastyny, nadającej płucom właściwości elastyczne. Badania kliniczne wykazały, że poziom białka ostrej fazy alfa 1-antytrypsyny zwiększa się niemal 2-krotnie po podaniu erdosteiny. Zatem preparaty z omawianym lekiem pomagają w zapobieganiu rozedmy towarzyszącej POChP,
- zwiększenie stężenia niektórych antybiotyków w plwocinie — np. amoksycyliny, dzięki czemu zwiększa się działanie przeciwbakteryjne leku.
Kiedy stosować erdosteinę?
Tabletki na kaszel mokry z erdosteiną są zalecane w przypadku większości infekcji górnych dróg oddechowych, które obejmują nos, zatoki, krtań, jak i dolnych — tchawica, oskrzela, płuca.
Ponadto leki z erdosteiną są wskazane w nieinfekcyjnych przyczynach kaszlu produktywnego — przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), przewlekłe zapalenie oskrzeli i kaszel u osób palących papierosy.
Erdosteina bez recepty czy na receptę?
Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa preparaty z erdosteiną można kupić bez recepty. Erdosteina bez recepty dostępna jest w postaci tabletek, które mogą być stosowane u dorosłych oraz dzieci od 12. roku życia.
W przypadku występowania silniejszych objawów ze strony układu oddechowego lekarz może przepisać wyższą dawkę erdosteiny dostępną na receptę.
Dawkowanie erdosteiny
Standardowa dawka erdosteiny wynosi 10 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w dwóch podzielonych dawkach (w przypadku zawiesiny stosowanej u dzieci powyżej 2. roku życia). Natomiast popularne leki z erdosteiną zwykle powinny być stosowane wśród dzieci powyżej 12. roku życia w dawce 225 mg (1 tabletka) 2 razy na dobę. Dorośli i seniorzy mogą przyjmować 1 tabletkę 2 lub 3 razy dziennie.
Leków z erdosteiną nie należy zażywać przed snem ze względu na nasilone odkrztuszanie plwociny.
Z czym nie łączyć erdosteiny?
Leki z erdosteiną są bezpiecznymi preparatami, jednak należy pamiętać, że nie powinny być łączone z:
- alkoholem,
- lekami przeciwkaszlowymi.
W przypadku erdosteiny, jak i innych leków, nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może zaburzać działanie leku, pogarszać objawy choroby i w efekcie wydłużać okres zdrowienia.
Z kolei leki przeciwkaszlowe (np. kodeina) blokują naturalny odruch kaszlu, uniemożliwiając odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny.
Przeciwwskazania do stosowania erdosteiny
Leki z erdosteiną to chętnie wybierane tabletki na kaszel mokry. Jednak kobiety w ciąży, jak i karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem przed ich zastosowaniem. U niektórych ciężarnych erdosteina może nasilać nudności i wymioty, dlatego przed przyjęciem leku trzeba uzyskać zgodę lekarza.
Według najnowszych zaleceń, przypadku kobiet karmiących piersią po przyjęciu leku z erdosteiną konieczne jest wstrzymanie się z karmieniem przez kolejne 3 godziny od zażycia zalecanej dawki.
Ponadto erdosteina nie powinna być stosowana u pacjentów:
- uczulonych na erdosteinę bądź substancje pomocnicze leku,
- z alergią na inne substancje zawierające wolne grupy tiolowe (sulfhydrylowe, SH), jak np. acetylocysteina,
- z niewydolnością nerek w przypadku klirensu kreatyniny poniżej 25 ml/min,
- z ciężkimi zaburzeniami pracy wątroby,
- chorych na homocystynurię,
- z dietą wykluczającą metioninę.
Należy zachować szczególne środki ostrożności podczas stosowania erdosteiny w przypadku:
- przyjmowania leku przed snem — nie zaleca się przyjmowania środków mukolitycznych w godzinach wieczornych,
- wystąpienia wysypki, pokrzywki lub innych objawów alergicznych,
- zaburzeń odruchu kaszlu lub funkcji aparatu śluzowo-rzęskowego — może prowadzić do nadmiernego gromadzenia rozrzedzonej plwociny w drogach oddechowych.
Bezpieczeństwo erdosteiny
Erdosteina jest często zalecana na mokry kaszel u dziecka ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa preparatów z jej zawartością. Erdosteina może jednak wywoływać niewielkie skutki niepożądane:
- najczęściej — nudności, ból nadbrzusza, ból głowy,
- niezbyt często — biegunki lub zaparcia, złe samopoczucie, suchość w ustach, zgaga, zawroty głowy,
- najrzadziej — upośledzone lub zahamowane odczuwanie smaku, objawy alergiczne w postaci wysypki, pokrzywki lub gorączki.
Może zainteresować Cię także: Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie