logo_solinea
inhalacje na zatoki

Inhalacje na zatoki. Skuteczne metody leczenia i ulga w objawach

Inhalacje to obecnie jedna z podstawowych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ich odmianą są nebulizacje, które polegają na wdychaniu płynu w postaci delikatnej mgiełki. Mogą one znacznie złagodzić męczące objawy zapalenia zatok, przyspieszyć powrót do zdrowia, a także zapobiec rozwojowi powikłań. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie preparaty wybrać i jak przeprowadzić inhalacje na zatoki.

Spis treści:
mufluil hipertonic

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

mufluil hipertonic

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil hipertonic. ZASTOSOWANIE: Wskazany w leczeniu chorób układu oddechowego charakteryzujących się nadmierną produkcją gęstej i lepkiej wydzieliny takich jak: ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego powikłania, rozedma płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie zatok, wysiękowe zapalenie ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ:
Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Kiedy robić inhalacje na zatoki?

Zatkane zatoki to częsty objaw towarzyszący przeziębieniu. Jednak czasem kilkudniowa choroba może rozwinąć się w poważniejszą, przewlekłą postać. Sprzyjają temu czynniki ryzyka, np. krzywa przegroda nosowa, która utrudnia oczyszczanie zatok, obecność polipów w nosie czy choroba refluksowa. W ostrym zapaleniu zatok przynosowych objawy mogą utrzymywać się do 12. tygodni. Należą do nich:

 • blokada nosa,
 • zatoki zatkane gęstą wydzieliną,
 • upośledzenie węchu,
 • ból głowy,
 • gorączka,
 • ból, ucisk i tkliwość twarzy,
 • osłabienie,
 • ból lub uczucie pełności w uchu.

Przyczyną większości z tych objawów jest zalegający w zatokach śluz, jego usunięcie jest więc kluczowe w procesie leczenia.

Inhalacje na zatoki – zalety

Inhalacje nie bez powodu są tak popularne i to zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Mają wiele zalet, a praktycznie żadnych wad. Dlaczego warto korzystać z nebulizacji w leczeniu zapalenia zatok?

Nie mają ograniczeń wiekowych. Inhalacje na zatoki to bezpieczna terapia, która może być stosowana nawet u niemowląt.

Szybko przynoszą ulgę. Efekt nawilżenia i oczyszczenia zatok pojawia się niemal natychmiast po zabiegu.

Są łatwe do wykonania. I to zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Inhalatory to proste w obsłudze urządzenia, które wystarczy napełnić i włączyć.

Nie wymagają szczególnych przygotowań. Wystarczy inhalator, odpowiedni płyn i wolny kwadrans.

Skutecznie niwelują objawy choroby, które wynikają z nadmiaru wydzieliny zatokowej, głównie ból zatok, upośledzenie węchu oraz niedrożność nosa.

Oczyszczają zatoki z zalegającej wydzieliny. Dzięki temu nie tylko ułatwiają oddychanie i łagodzą objawy infekcji, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko powikłań, głównie nadkażenia bakteryjnego. Gęsty śluz w zatokach stwarza dobre warunki dla rozwoju bakterii, dlatego tak ważne jest sprawne oczyszczanie dróg oddechowych.

Jak robić inhalacje na zatoki?

Inhalacje to szerokie pojęcie, które obejmuje różne sposoby przyjmowania leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Domowym sposobem na zatoki są tzw. parówki, które wykonuje się zwykle przy pomocy olejków eterycznych. W zależności od składu inhalacje parowe mogą działać odkażająco, przeciwzapalnie lub upłynniać gęsty katar. Jak wykonać inhalacje parowe?

 1. Do naczynia z gorącą wodą dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego, np. eukaliptusowego czy tymiankowego.
 2. Pochyl się nad naczyniem i nakryj głowę ręcznikiem.
 3. Wdychaj powstającą parę wodną przez ok. 5 minut.

Niestety tak przygotowane parówki nie są pozbawione wad. Przede wszystkim są przeciwwskazane u małych dzieci, które mogą poparzyć się gorącą wodą lub parą. Ponadto wiele ziół ma właściwości uczulające, na które maluchy są bardziej wrażliwe. W skrajnych przypadkach wdychanie oparów olejków eterycznych może wywołać nawet skurcz oskrzeli. Z kolei substancje stosowane w nebulizacji są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Sam zabieg również nie stanowi żadnego zagrożenia, nie jest też nieprzyjemny dla malucha.

Inhalacje parowe nie mają też takiej skuteczności jak te z wykorzystaniem inhalatora. Urządzenie to rozbija płyn na bardzo drobne cząstki, które dzięki temu docierają daleko w głąb dróg oddechowych. Takiego efektu nie da się uzyskać w przypadku parówek – wbrew pozorom cząsteczki obecne w parze wodnej są większe. Nie oznacza to, że takie inhalacje w ogóle nie działają, jednak z wykorzystaniem nebulizacji można uzyskać znacznie lepsze efekty.

Inhalacje na zatoki krok po kroku

 1. Przygotuj wszystkie niezbędne elementy:
  • kompresor – spręża powietrze,
  • nebulizator – zamienia płyn w mgiełkę,
  • pojemnik na lek, do którego wlewasz roztwór do inhalacji, 
  • maskę, ustnik lub końcówkę donosową,
  • rurkę łączącą nebulizator z kompresorem,
  • płyn do inhalacji.
 2. Połącz ze sobą wszystkie elementy zgodnie z instrukcją.
 3. Do nebulizatora dodaj roztwór, który ma być inhalowany.
 4. Umieść maskę na twarzy i lekko ją dociśnij. Upewnij się, że nie ma żadnych szczelin, którymi mgiełka mogłaby uciekać na boki. Jeśli używasz końcówki donosowej, również umieść ją na swoim miejscu.
 5. Włącz inhalator. Zobaczysz wytwarzającą się mgiełkę – potrwa to ok. 15 minut. Kiedy usłyszysz charakterystyczne bulgotanie płynu to znak, że można skończyć zabieg. To normalne, że nie cały płyn zamieni się w mgiełkę – pozostanie tzw. objętość resztkowa.
 6. Po zakończeniu inhalacji umyj twarz z pozostałości mgiełki, a także w zależności z czego korzystałeś: maseczkę, końcówkę donosową, ustnik oraz pojemnik na lek i nebulizator.

Z czego robić inhalacje na zatoki?

Głównym celem inhalacji na zatoki jest ich nawilżenie i oczyszczenie z nadmiaru wydzieliny. Możesz w tym celu zastosować kilka preparatów.

N-acetylocysteina

N-acetylocysteina to pochodna aminokwasu siarkowego – cysteiny. Stosowana jest głównie w preparatach na mokry kaszel, jednak znalazła zastosowanie także w postaci inhalacji. N-acetylocysteina rozrywa wiązania, które odpowiadają za gęstość i lepkość śluzu. Dzięki temu upłynnia go i ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych.

Połączenie soli hipertonicznej z N-acetylocysteiną to zestaw do zadań specjalnych. Działania tych substancji wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu są one niezawodne w przypadku bardzo gęstego kataru, zablokowanego nosa i zatok wypełnionych śluzem. N-acetylocysteina może być podawana u dzieci od 2. roku życia.

mufluil hipertonic

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

mufluil hipertonic

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil hipertonic. ZASTOSOWANIE: Wskazany w leczeniu chorób układu oddechowego charakteryzujących się nadmierną produkcją gęstej i lepkiej wydzieliny takich jak: ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego powikłania, rozedma płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie zatok, wysiękowe zapalenie ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ:
Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Sól hipertoniczna

Sól hipertoniczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu 1,5% lub 3%. Jest ono wyższe niż to, które występuje w komórkach organizmu. Z tej różnicy wynikają niezwykłe właściwości soli hipertonicznej. Jej obecność w drogach oddechowych sprawia, że po dwóch stronach błony komórkowej znajdują się płyny o różnych stężeniach. Na zewnątrz, w jamach zatok jest wyższe, a w komórkach nabłonka śluzówki – niższe.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE BABY

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose BABY. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Ta różnica wywołuje zjawisko osmozy – woda przenika przez błonę z roztworu o niższym, do tego o wyższym stężeniu. Wypływa więc do zatok, gdzie rozrzedza zalegający w nich śluz. Ten ruch wody daje jeszcze jedną korzyść – zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Dzięki temu ułatwia oddychanie i poprawia komfort chorego.

Hipertoniczna sól 1,5% przeznaczona jest dla maluchów, które dopiero zaczynają przygodę z inhalacjami, sprawdzi się też przy łagodnych objawach. Z kolei roztwór 3% jest najlepszy, jeśli walczysz z gęstym katarem i zablokowanymi zatokami.

nebu-dose hipertonic

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE HIPERTONIC

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose HIPERTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Sól hipertoniczna dostępna jest także w połączeniu ze składnikami, które uzupełniają jej działanie – ektoiną oraz kwasem hialuronowym. To substancje, które wiążą wodę w swojej strukturze, dzięki czemu silnie nawilżają. Ektoina dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i ochronne wobec komórek nabłonka śluzówki. Takie składniki przydają się wtedy, gdy drogi oddechowe są podrażnione i wysuszone, co paradoksalnie może towarzyszyć nadmiarowi wydzieliny w zatokach.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE PLUS

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose PLUS. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Czasami hipertoniczny roztwór soli również może nadmiernie wysuszyć śluzówkę malucha. W takiej sytuacji warto zastąpić klasyczny preparat takim, który ma dodatek substancji nawilżającej. Błonę śluzową nosa i zatok podrażnia też jej mechaniczne oczyszczanie, np. odciąganie kataru u niemowląt. Sól hipertoniczna, zarówno bez dodatków, jak i w połączeniu z ektoiną i kwasem hialuronowym, może być stosowana u dzieci w każdym wieku.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU PULMO

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose PULMO. ZASTOSOWANIE: Do stosowania w terapii inhalacyjnej, szczególnie dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę, astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) oraz stany alergiczne dróg oddechowych wywołane wdychaniem alergenów, takich jak kurz lub pyłki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna to roztwór chlorku sodu, tym razem w stężeniu 0,9%. Jest ono identyczne, jak płynów w komórkach organizmu, dzięki czemu po aplikacji tego płynu nie zachodzi zjawisko osmozy. Po co w takim razie robić inhalacje z soli fizjologicznej? Takie zabiegi przede wszystkim oczyszczają śluzówkę nosa i zatok, poprawiają komfort oddychania, a także działają nawilżająco.

Inhalacje solą fizjologiczną służą raczej jako pielęgnacja suchej i podrażnionej błony śluzowej, która towarzyszy zatkanym zatokom. Mogą wystarczyć w przypadku łagodnej infekcji, przebiegającej z produkcją wodnistej wydzieliny. Również roztwory izotoniczne występują w połączeniu z dodatkowymi substancjami, które przydadzą się w łagodzeniu silniejszych objawów.

nebu-dose isotonic

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE ISOTONIC

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Sól fizjologiczna z ektoiną

Ektoina wycisza stany zapalne, a przez to łagodzi towarzyszące im objawy, takie jak opuchlizna śluzówki, ból zatok czy wysięk. Jej zdolność do wiązania wody pomaga upłynnić wydzielinę, dzięki czemu sól fizjologiczna z dodatkiem ektoiny sprawdzi się także przy zatkanych zatokach.

ectodose

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ectodose

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectodose. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oraz objawów chorób układu odechowego – w astmie alergicznej i niealergiczna, zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym

Wiązanie wody w cząsteczkach kwasu hialuronowego wzmacnia efekt oczyszczania i nawilżania śluzówki zatok. Sól fizjologiczna z jego dodatkiem pomoże przy lejącym się, wodnistym katarze. Złagodzi też suchość błony śluzowej wynikającą z samej choroby lub towarzyszących jej zabiegów.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE HIALURONIC

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose HIALURONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Sól fizjologiczna z ektoiną i kwasem hialuronowym

Połączenie trzech substancji o działaniu nawilżającym pomoże przy silnym przesuszeniu śluzówki. Łagodzenie stanu zapalnego współgra z upłynnianiem wydzieliny, dzięki czemu również roztwór izotoniczny poprawia drożność dróg oddechowych.

ecto respira

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

Ecto respira

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ecto respira. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii wziewnej zwłaszcza do łagodzenia objawów u pacjentów z zapaleniem oskrzelików, ostrym zapaleniem oskrzeli, mukowiscydozą, astmą (o podłożu alergicznym i niealergicznym), przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i reakcjami alergicznymi dróg oddechowych wywołanymi przez wdychanie alergenów takich jak kurz lub pyłki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Nie wykonuj inhalacji na zatoki bezpośrednio przed snem. Rozrzedzenie wydzieliny automatycznie nasila katar, który w nocy będzie zaburzał odpoczynek. Pamiętaj, że ampułki po otwarciu muszą zazwyczaj być zużyte natychmiast i nie można przechowywać ich do następnego zabiegu. Przed pierwszym użyciem każdego nowego preparatu do inhalacji dokładnie przeczytaj ulotkę, w której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Może zainteresować Cię także: Spray do nosa na zatoki

Literatura:​
 • Mrówka-Kata, K., Kata, D., Namysłowski, G., Banert, K., Mrówka-Kata, P. N., & Namysłowski, P. (2010). Miejsce leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej, 4(1): 59-64.
 • Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1): 25-31.
 • Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.
 • Tran, B. H., Dao, V. A., Bilstein, A., Unfried, K., Shah-Hosseini, K., & Mösges, R. (2019). Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study. BioMed research international, 2019.
 • Rabago, D., Zgierska, A., Mundt, M., Barrett, B., Bobula, J., & Maberry, R. (2002). Efficacy of daily hypertonic saline nasal irrigation among patients with sinusitis: a randomized controlled trial. Journal of Family Practice, 51(12), 1049-1055.

PODOBNE WPISY