- Nebulizacja uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod podawania leków w ciąży, ponieważ lek działa miejscowo w drogach oddechowych, minimalizując ryzyko ogólnoustrojowego działania na organizm i dziecko.
- Inhalacje w ciąży pomagają w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, łagodzą kaszel, ułatwiają oddychanie i nawilżają śluzówkę, co jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdy organizm jest bardziej narażony na infekcje.
- Do inhalacji w ciąży często stosuje się w pełni bezpieczne preparaty, takie jak sól fizjologiczna (NaCl 0,9%) lub roztwór hipertoniczny, które nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe oraz ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny.
- Sprawdź, z czego robić inhalacje w ciąży.
Inhalacje w ciąży
Inhalacje to sposób podawania składników aktywnych w formie mgiełki, która wnika bezpośrednio do układu oddechowego, minimalizując ryzyko działań niepożądanych. Stosowane są w celu poprawy stanu dróg oddechowych, łagodzenia objawów chorób lub nawilżenia śluzówki. Można wykonać ją różnymi metodami: z pomocą inhalatora z nebulizatorem (nebulizacja) lub miski z parującą wodą tzw. “parówka”.
W tym artykule skupimy się na tej pierwszej. Nebulizacja jest bowiem najprostszą i najczęściej stosowaną metodą inhalacji, z której mogą bezpiecznie korzystać kobiety w ciąży. Dla ułatwienia odbioru tego tekstu słowa inhalacja i nebulizacja są stosowane zamiennie, jednak warto pamiętać, że nie do końca oznaczają to samo. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Czy inhalacje w ciąży są bezpieczne?
Inhalacje w ciąży są bezpieczne i mogą pomóc złagodzić objawy przeziębienia czy alergii – pod warunkiem że stosuje się odpowiednie preparaty, które nie zaszkodzą ani matce, ani dziecku.
Inhalacje można wykonać z wielu różnych produktów: ziół, olejków eterycznych, substancji leczniczych. Niestety w większości są one przeciwwskazane kobietom w ciąży – olejki eteryczne mogą wywołać reakcje alergiczne, a niektóre zioła wykazują szkodliwy wpływ na płód. Tak samo niektóre leki, zwłaszcza o udowodnionym działaniu teratogennym – czyli mogącym doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych u dziecka. Tego wszystkiego przyszłe mamy powinny unikać.
Inhalacje nie są jednak im zakazane, wręcz przeciwnie. Przyszłe mamy mogą wykonywać je z roztworów chlorku sodu oraz niektórych leków przepisanych przez lekarza.
Kiedy stosować inhalacje w ciąży?
Inhalacje w ciąży można stosować w przypadku różnych dolegliwości układu oddechowego, takich jak:
- katar,
- zatkany nos,
- kaszel,
- podrażnienie gardła,
- chrypka.
Inhalacje w ciąży na katar
Katar w ciąży może być wynikiem infekcji wirusowej, alergii lub zmian hormonalnych. Inhalacje z soli fizjologicznej są szczególnie pomocne w nawilżaniu śluzówki nosa i gardła oraz oczyszczaniu dróg oddechowych.
Inhalacje w ciąży na zatkany nos
Zatkany nos to częsta dolegliwość ciążowa. Jest wynikiem obrzęku błony śluzowej nosa, który z kolei jest reakcją na stan zapalny wywołany przez patogeny, alergeny lub hormony. Bez względu na przyczynę, inhalacje na zatkany nos w ciąży mogą pomóc w jego udrożnieniu. Sól hipertoniczna rozrzedza zalegającą wydzielinę, obkurcza śluzówkę i przywraca komfort oddychania.
Inhalacje w ciąży na kaszel
Kaszel w ciąży najczęściej wynika z infekcji, ale może też świadczyć o alergii. Inhalacje sprawdzą się w każdym przypadku. Mogą pomóc złagodzić kaszel i wesprzeć prawidłowe działanie układu oddechowego.
Na kaszel mokry polecane są preparaty hipertoniczne, rozrzedzające wydzielinę oddechową i pobudzające odruch kaszlu. Z kolei na kaszel suchy lepiej sprawdzi się sól fizjologiczna i roztwory izotoniczne wzbogacone substancjami nawilżającymi, jak ektoina i kwas hialuronowy.
Inhalacje w ciąży na zatoki
Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają w nawilżeniu i oczyszczaniu zatok, a także łagodzą objawy obrzęku błon śluzowych. To dobry sposób, by poradzić sobie z objawami zapalenia zatok w ciąży.
Dowiedz się więcej: Inhalacje na zatoki w ciąży – co można stosować bezpiecznie?
Inhalacje w ciąży na ból gardła
Także ból gardła w ciąży może być skutecznie łagodzony za pomocą inhalacji. Produkty do nebulizacji o działaniu nawilżającym, czyli sól fizjologiczna i preparat izotoniczny z dodatkiem ektoiny, mogą złagodzić podrażnienia i przyspieszyć proces regeneracji śluzówki gardła.
Inhalacje w ciąży z czego?
Dzięki szerokiej gamie preparatów do nebulizacji, inhalacje w ciąży są skutecznym i nieinwazyjnym sposobem radzenia sobie z różnymi dolegliwościami oddechowymi. Z czego konkretnie robić inhalację w ciąży?
Inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży
Sól fizjologiczna (0,9% NaCl) jest najbezpieczniejszym preparatem do inhalacji w ciąży. To roztwór izotoniczny, co oznacza, że ma takie samo stężenie soli, jak płyny w ludzkim ciele np. łzy, jest więc naturalny i łagodny dla błon śluzowych.
Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają w naturalny sposób nawilżyć i oczyścić drogi oddechowe. Można je stosować codziennie, szczególnie przy katarze, zapaleniu zatok czy podrażnieniach gardła.
Inhalacje w ciąży z Nebu-dose
Nebu-dose to gama preparatów do inhalacji. Wśród nich są roztwory chlorku sodu w różnym stężeniu i z różnymi substancjami wspomagającymi. Zasadniczo można podzielić je na roztwory izotoniczne i hipertoniczne. Wyjaśnimy krótko, czym się różnią.
Roztwór izotoniczny ma takie samo stężenie soli, jak to obecne w tkankach naszego organizmu. To sprawia, że nie wywołuje zjawiska osmozy – w przeciwieństwie do roztworu hipertonicznego, którego stężenie jest wyższe niż fizjologiczne. Jego działanie powoduje powstanie ciśnienia osmotycznego, które powoduje przepływ wody. To dlatego sól hipertoniczna rozrzedza gęstą wydzielinę i zmniejsza obrzęk śluzówki.
- Sól fizjologiczna Nebu-dose Isotonic (0,9% NaCl) sprawdza się do przepłukiwania nosa z zanieczyszczeń i alergenów, ułatwia pozbycie się wodnistego kataru, łagodzi suchy kaszel i nawilża podrażnioną śluzówkę nosa i gardła.
- Sól hipertoniczna Nebu-dose baby (1,5% NaCl) i Nebu-dose Hipertonic (3% NaCl) sprawdza się do udrażniania zatkanego nosa i zatok, wspomagania leczenia mokrego kaszlu i usuwania gęstej wydzieliny oskrzelowej.
Oprócz powyższych, w rodzinie Nebu-dose są produkty izotoniczne i hipertoniczne wzbogacone o substancje nawilżające – kwas hialuronowy i/lub ektoinę. Kwas hialuronowy działa nawilżająco i regenerująco na śluzówkę, natomiast ektoina, oprócz właściwości nawilżających, wykazuje działanie ochronne – tworzy barierę na powierzchni błon śluzowych, chroniąc je przed stresem środowiskowym i szkodliwymi czynnikami, jak alergeny.
Preparaty wzbogacone o ektoinę i kwas hialuronowy sprawdzają się zwłaszcza u osób wrażliwych, których śluzówka łatwo ulega podrażnieniom, więc potrzebuje dodatkowego nawilżenia.
- Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym Nebu-dose Hialuronic służy do bardzo delikatnego oczyszczania dróg oddechowych, zapewnia intensywne nawilżenie śluzówki.
- Sól hipertoniczna z kwasem hialuronowym Nebu-dose Plus sprawdza się u osób podatnych na podrażnienia śluzówki, które mimo tego potrzebują silnego wsparcia przy gęstym katarze i mokrym kaszlu, rozrzedza gęstą wydzielinę i nawilża śluzówkę.
- Sól hipertoniczna z ektoiną Nebu Pulmo sprawdza się, gdy oprócz rozrzedzenia gęstej wydzieliny ważne jest zabezpieczenie obciążonej infekcją lub alergią śluzówki.
Roztwory izotoniczne, jak Nebu-dose Isotonic, są bezpieczne w ciąży. Działają nawilżająco i wspomagają usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.
Z kolei roztwory hipertoniczne (majace wyższe stężenie soli) powodują napływ wody z komórek w miejsce podania. Mogą zatem pomóc przy gęstym katarze czy zatkanych drogach oddechowych – o ich zastosowaniu najlepiej porozmawiać z lekarzem.
Inhalacje z Ectodose w ciąży
Ectodose to preparat izotoniczny na bazie ektoiny, która wykazuje działanie ochronne na błony śluzowe. Jest szczególnie pomocny w przypadku alergicznego nieżytu nosa, nieproduktywnego kaszlu oraz uczucia suchości w nosie.
Ektoina jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, podobnie jak roztwór izotoniczny. Ponieważ jednak nie przebadano wpływu Ectodose na płód, przed zastosowaniem tego preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dowiedz się więcej: Ectodose rozwtór do inhalacji z ektoiną bez recepty, nowe opakowanie
Inhalacje w ciąży ile razy dziennie?
W zależności od nasilenia objawów, inhalacje w ciąży można wykonywać od 1 do 3 razy dziennie. Warto pamiętać, że inhalacja solą, zwłaszcza hipertoniczną, zwiększy katar i kaszel – co jest skutkiem celowym, bo pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Dlatego inhalacje w ciąży najlepiej wykonywać w ciągu dnia i nie później niż 3-4 godziny przed snem. W pozycji leżącej katar i kaszel mogą się nasilić, utrudniając zasypianie – a wypoczynek jest bardzo ważny podczas walki z infekcją czy alergią, szczególnie w okresie ciąży.
Istotne jest również to, aby nie przesadzać z częstotliwością inhalacji i zawsze trzymać się zaleceń lekarza.
Inhalacje w ciąży – przeciwwskazania
Inhalacje w ciąży, szczególnie solą fizjologiczną Nebu-dose isotonic mogą stanowić skuteczną i bezpieczną metodę leczenia objawowego infekcji czy alergii. W zwalczaniu kataru i kaszlu pomocne są również hipertoniczne preparaty do inhalacji z rodziny Nebu-dose, ale przed ich użyciem kobieta ciężarna powinna zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty. Zresztą zawsze warto to zrobić, aby mieć pewność, że wybrany preparat do inhalacji w ciąży jest bezpieczny i odpowiedni w zwalczaniu danej dolegliwości.
Choć nebulizacja roztworami chlorku sodu jest uznawana za terapię nieinwazyjną, w niektórych przypadkach nie powinna być stosowana – dotyczy to ciężkich chorób płucnych, niewydolności oddechowej czy alergii na daną substancję. Przed użyciem danego preparatu do inhalacji należy sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na jakikolwiek jego składnik, a jeśli w trakcie jego stosowania pojawią się oznaki nadwrażliwości, trzeba przerwać zabieg i skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
Słowem podsumowania, inhalacje to jedna z bezpieczniejszych metod leczenia objawowego w ciąży, jednak nie wszystkie substancje mogą być stosowane w tym okresie. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowanego leczenia, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy organizm jest najbardziej wrażliwy.
Może zainteresować Cię także: Sól fizjologiczna – co to jest, kiedy i jak stosować. Nebu-dose isotonic