
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących odruch kaszlu
a wyłącznie środki rozrzedzające plwocinę — mukolityki. Jednym z najbardziej znanych i najczęściej zalecanych środków mukolitycznych jest N-acetylocysteina (NAC).
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil forte. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych schorzeń układu oddechowego, kaszlu różnego pochodzenia, objawów przeziębienia lub grypy, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia gardła, chrypki, problemów z oddychaniem w przebiegu choroby refluksowej przełyku, jak również w rekonwalescencji po zabiegach laryngologicznych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Erbozeta S.p.A.
N-acetylocysteina (NAC) to acetylowany odpowiednik endogennego aminokwasu L-cysteiny. Od ponad 50 lat jest ceniona za właściwości mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę w płucach), ale nie tylko.
Oprócz rozrzedzających gęstą wydzielinę właściwości acetylocysteina wykazuje także działanie:
Większość zakażeń dróg oddechowych jest powodowana przez wirusy. Wówczas dochodzi do przekrwienia błony śluzowej, obrzęku i nadmiernego wydzielania śluzu o początkowo bezbarwnym zabarwieniu. W kolejnej fazie wydzielina zagęszcza się, a domieszka komórek złuszczonego nabłonka oddechowego oraz komórek odpornościowych powoduje zmianę koloru plwociny na żółto-zielony. Opisywana zmiana barwy jest często mylnie utożsamiana z nadkażeniem bakteryjnym, co przyczynia się do niepotrzebnego i pochopnego stosowania antybiotyków. Należy pamiętać, że niemal 90% infekcji górnych dróg oddechowych ma podłoże wirusowe. Wówczas stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, kiedy to jedną ze strategii jest stosowanie leków rozrzedzających gęstą wydzielinę jak N-acetylocysteina.
W trakcie infekcji wydzielina w drogach oddechowych przybiera gęsty i lepki charakter. Aparat rzęskowo-śluzowy staje się niewystarczająco wydolny, przez co plwocina zalega w świetle drzewa oskrzelowego. By rozrzedzić wydzielinę, koniecznie jest rozbijanie wiązań disiarczkowych pomiędzy cząsteczkami obecnymi w śluzie, a właśnie na takim mechanizmie opiera się działanie acetylocysteiny. Badania naukowe wykazały, że już 200 mg acetylocysteiny podawane 2 razy dziennie zmienia skład plwociny u pacjentów z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. N-acetylocysteina pozwala na:
Właściwości leku dodatkowo wspierają leczenie infekcji bakteryjnych wywołanych zakażeniem dwoinki zapalenia płuc
i pałeczki grypy poprzez zmniejszenie przyczepności drobnoustrojów do nabłonka gardła.
Ponadto przeciwutleniające właściwości acetylocysteiny są szczególnie cenione u pacjentów nałogowo palących tytoń. Wśród palaczy dochodzi do nadmiernej produkcji wolnych rodników w wyniku szkodliwego działania dymu papierosowego. Stosowanie acetylocysteiny nie tylko poprawia pracę aparatu rzęskowo-śluzowego, ale także chroni oskrzela przed szkodliwymi, wolnymi rodnikami.
Wskazania do stosowania N-acetylocysteiny obejmują leczenie takich chorób, jak:
N-acetylocysteina dostępna jest w formie preparatów przyjmowanych doustnie, roztworów do nebulizacji i zakraplania oraz sprayów do nosa. Niektóre produkty dostępne na polskim rynku zawierają dodatkowo w składzie hipertoniczny roztwór chlorku sodu (3% NaCl).
W infekcjach ucha, płuc, oskrzeli czy zatok acetylocysteina z dodatkiem hipertonicznego roztworu chlorku sodu powoduje zwiększony napływ wody do zalegającej wydzieliny. W efekcie wraz z acetylocysteiną skuteczniej rozrzedza gęstą plwocinę, ułatwiając jej usunięcie.
Spraye do nosa z acetylocysteiną i hipertonicznym roztworem chlorku sodu powinny być dawkowane po 2-3 rozpylenia do każdego otworu nosowego, 2-3 razy dziennie przez maksymalnie 10 dni.
Dawkowanie acetylocysteiny w formie preparatów przeznaczonych nebulizacji i zakraplania zależy od formy podawania leku:
Acetylocysteina (NAC) nie może być stosowana:
W przypadku ciąży, jak i okresu karmienia piersią producenci leków z acetylocysteiną zalecają ostrożność i stosowanie wyłącznie w niezbędnych przypadkach oraz pod nadzorem lekarza.
Acetylocysteina w preparatach doustnych, donosowych, przeznaczonych do nebulizacji i zakraplania jest dozwolona
u dzieci powyżej 2. roku życia. W przypadku niemowląt i dzieci poniżej 2. roku życia stosowanie acetylocysteiny może doprowadzić do nadmiernego nagromadzenia rozrzedzonej wydzieliny w oskrzelach, co przy utrudnionym odkrztuszaniu może spowodować niedrożność dróg oddechowych.
Z kolei w przypadku dzieci powyżej 2. roku życia acetylocysteina jest zalecana w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych związanych z wydzielaniem gęstej wydzieliny (wymienione powyżej).
Acetylocysteina nie może być łączona z lekami hamującymi odruch kaszlu jak np. kodeina czy lewodropropizyną. Zablokowanie fizjologicznego odruchu kaszlu spowoduje nagromadzenie rozrzedzonej wydzieliny w oskrzelach.
W przypadku antybiotykoterapii należy zachować co najmniej 2-godzinny odstęp między przyjęciem acetylocysteiny
a antybiotyku.
Ponadto podawanie acetylocysteiny u pacjentów przyjmujących leki na bazie nitrogliceryny powinno zostać każdorazowo skonsultowane z lekarzem ze względu na ryzyko obniżenia ciśnienia krwi i wywołania bólu głowy.
Stosowanie N-acetylocysteiny z preparatami rozszerzającymi drogi oddechowe lub obkurczającymi naczynia krwionośne powinno trwać przez możliwie najkrótszy czas.
N-acetylocysteina to bezpieczny lek, co potwierdzają liczne badania kliniczne. Natomiast u niektórych pacjentów może wywołać niewielkie efekty niepożądane. Skutki uboczne acetylocysteiny to najczęściej:
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.
Niedobór kolagenu wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także jest przyczyną osłabienia stawów i predysponuje do rozwoju otyłości. By zapobiec zmniejszającej się puli białka