Który lek na bóle stawów bez recepty jest najlepszy
Wśród środków na bóle stawów bez recepty wymienia się paracetamol oraz NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. NLPZ to leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, paracetamol zwalcza jedynie ból. Warto rozpocząć od NLPZ w maści bądź żelu, w formie plastra albo w aerozolu. Sprawdzą się w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego i stawów rąk.
A to przykłady niesteroidowych leków przeciwzapalnych:
- deksketoprofen;
- celekoksyb;
- diklofenak;
- ibuprofen;
- ketoprofen;
- meloksykam;
- naproksen.
Zacznijmy od paracetamolu, który nie należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza jest bezpieczny. Jeśli jednak zostanie przedawkowany, może spowodować uszkodzenie wątroby. Należy też pamiętać, żeby nie łączyć paracetamolu z alkoholem.
Jeśli zaś chodzi o leki z grupy NLPZ, należy pamiętać o kilku zasadach:
- nie przekraczaj maksymalnej dawki;
- przyjmuj te leki doraźnie;
- stosuj tylko jeden lek z tej grupy na raz.
Zmniejszasz tym samym ryzyko choroby wrzodowej, czy uszkodzenia nerek i wątroby.
Czy skuteczne są inne leki na bóle stawów poza niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
Tak, w razie nieskuteczności NLPZ lekarz zaleci opioidy. Są to silne leki przeciwbólowe, dostępne na receptę. Przykładem jest kodeina lub oksykodon.
Inne środki na bóle stawów bez recepty to siarczan glukozaminy i chondroityny, które znajdziesz w naszym preparacie Artrozin.
Na podstawie badania EULAR z 2018 roku zaleca się te suplementy na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk. Jak działają? Zmniejszają ból oraz poprawiają sprawność ruchową. Nie hamują natomiast rozwoju choroby. Uwaga – glukozaminy nie powinny stosować osoby uczulone na owoce morza. Cykl leczenia powinien trwać 6 tygodni.
Przeciwbólowo mogą zadziałać również wyciągi z fitosteroli i kwasów tłuszczowych z owoców awokado i soi.
Trwają badania nad…
Trwają badania nad skutecznością: wyciągu z hakorośli rozesłanej (Harpagophytum procumbens), „czarci pazur” w małym badaniu z 2002 zmniejszał obrzęk stawu u 50% badanych;
- wyciągu z imbiru (Rhizoma zingiberis), który jest dobry nie tylko w kuchni. Badanie z 2016 roku pokazało, że może zapobiegać zniszczeniu stawu;
- żywicy kadzidłowca, która zawiera kwas bosweliowy, ma działanie przeciwzapalne;
- kompleksu lipidów z małż nowozelandzkich, na razie w małym badaniu okazało się, że preparat ten w dużym stopniu zmniejsza ból i sztywność, a także zwiększa ruchomość w stawie. Kompleks ten działa ochronnie na przełyk i żołądek. To ważna informacja, gdy pacjent przyjmuje NLPZ;
- sproszkowanych owoców głogu o właściwościach przeciwzapalnych.
Jak jeszcze leczyć bóle stawów – dieta i sport
Leki przeciwbólowe są potrzebne, ale konieczne są również inne działania. Kluczowe jest przejście na dietę przy nadwadze bądź otyłości. Dzięki spadkowi wagi odciążysz stawy kolan i biodra, które dźwigają ciało. Mało tego, takie postępowanie sprawi, że będziesz łykać mniej leków przeciwbólowych!
Dostępny na bóle stawów i to bez recepty, jest wysiłek fizyczny np. chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, czy bieganie na dobrym obuwiu. Wzmocnienie mięśni otaczających stawy przyniesie im ulgę.
Jednak czy zawsze ruch jest wskazany? Otóż nie. Gdy staw jest obrzęknięty, a ból obecny jest również w nocy, trzeba dać mu odpocząć.
Jak je stosować?
- okład z lodu przykładaj na 15-20 minut kilka razy dziennie, potem doraźnie, w razie potrzeby. Zimno zmniejsza ból, ale również zmniejsza obrzęk.
- okład ciepły działa, ale tylko do 1-2 cm głębokości. Termofor można stosować przez maksymalnie 20 minut.
Zarówno w przypadku okładu zimnego, jak i ciepłego, nie należy przykładać ich bezpośrednio na skórę, a przez np. szmatkę.
Możesz zastosować kapsaicynę na skórę nad bolącym stawem. U wielu osób skutecznie uśmierza ból. Znasz już leki i suplementy na bóle stawów bez recepty, wiesz, jak je stosować. Możesz mieć nadzieję na nowe środki, które są aktualnie w badaniach. Teraz czas na odpowiedź na pytanie: kiedy i do jakiego lekarza należy się udać z bolącym stawem. O tym dowiesz się już wkrótce.
Czy stosować okład zimny, czy ciepły?
Okład zimny, czy ciepły? Zarówno krioterapia, czyli stosowanie okładu z lodu, jak i okłady ciepłe, uśmierzają ból.