
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Żelazo jest potrzebne do wytwarzania hemoglobiny, białka, które znajduje się w czerwonych krwinkach. Hemoglobina odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ umożliwia czerwonym krwinkom transport tlenu po całym ciele. Niedobór żelaza prowadzi do niskiego poziomu czerwonych krwinek, przez co do tkanek i mięśni nie dociera wystarczająca ilość tlenu i nie są w stanie pracować prawidłowo. Dziś prezentujemy kilka najważniejszych oznak, dzięki których poznasz, że cierpisz na niedobór żelaza.
To tak naprawdę skutek niedoboru żelaza w surowicy, a nie jego objaw, jednak niewątpliwie przy anemii spowodowanej niedoborem żelaza uzupełnienie go jest niezbędne do poprawy stanu zdrowia. Ten typ anemii jest najczęstszym typem występującym na świecie.
Do przyczyn anemii należą:
Chociaż anemia jest skutkiem niedoboru żelaza w surowicy, musisz wiedzieć jak ją rozpoznać. Tym, co najczęściej motywuje do wykonania badań laboratoryjnych w kierunku anemii, są objawy. Przy za małej ilości hemoglobiny, za mało tlenu dociera do Twoich tkanek i mięśni. Przez to brak im paliwa, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania.
Aby to naprawić, serce zaczyna pracować ciężej (szybciej), aby przyśpieszyć krążenie krwi ze świeżą dostawą tlenu. To z kolei sprawia, że jesteś zmęczona bardziej niż zwykle, nieadekwatnie do sytuacji. Ponad połowa osób z anemią odczuwa ten objaw, co znacznie ogranicza ich funkcjonowanie.
Jednak jak rozpoznać zmęczenie spowodowane niedoborem żelaza w świecie, gdzie pęd i zmęczenie stało się normą? Zwróć uwagę na inne, towarzyszące objawy, takie jak:
Hemoglobina w czerwonych krwinkach pełni funkcję barwnika i nadaje im krwistoczerwony kolor. Niski poziom żelaza w surowicy może powodować, że Twoja krew staje się bledsza. Wraz z nią Twoja skóra może utracić zdrowy połysk i lekko różową barwę. Jednak bladość może, lecz nie musi objawiać się na całym ciele.
Może dotyczyć tylko jednej jej części, np. twarzy, wnętrza ust, dziąseł, wnętrza dolnej powieki czy nawet paznokci. Prosty test polega na odchyleniu dolnej powieki i sprawdzeniu jej barwy – powinna być krwistoczerwona, a nie bladoróżowa czy żółta. Możesz obejrzeć ją w lustrze i porównać z kolorem wnętrza powieki zdrowej osoby, aby zobaczyć różnicę na własne oczy.
Jednak bladość nie jest konieczna, aby stwierdzić niedobór żelaza. Występuje ona często w umiarkowanych i zaawansowanych przypadkach anemii.
Hemoglobina umożliwia czerwonym krwinkom transport tlenu po całym ciele. Jeśli jej poziom jest niski z powodu niedoboru żelaza, poziom tlenu również spadnie. Przez to Twoje mięśnie nie dostaną odpowiedniej dawki tlenu, abyś mogła wykonywać normalne czynności, takie jak chodzenie.
Twoje ciało będzie próbowało sobie z tym poradzić, zwiększając tętno, czyli tempo, w jakim krew (również ta świeżo natlenowana) krąży po ciele. Z tego powodu może brakować Ci tchu. To częsty objaw niedoboru żelaza w surowicy.
Jeśli w ostatnim czasie zauważyłaś, że brakuje Ci powietrza podczas normalnych codziennych czynności jak chodzenie czy wchodzenie po schodach, możesz podejrzewać niedobór żelaza.
Chcesz poznać inne oznaki niedoborów żelaza? Zajrzyj do naszego następnego artykułu, gdzie podajemy kolejne 9 symptomów i nie daj się anemii!
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.