
Podrażniony nos od kataru. Jak sobie z tym poradzić?
Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety,
Zatkane ucho to jeden z częstszych objawów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. To nieprzyjemne uczucie towarzyszyło choć raz niemal każdemu z nas. Jakie są najczęstsze przyczyny zatkanego ucha? Jak odetkać zatkane ucho w bezpieczny sposób?
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.
W laryngologii istnieje przynajmniej kilka-kilkanaście stanów klinicznych, które mogą wiązać się z uczuciem zatkanego ucha. Do najczęstszych z nich należą:
Jak objawia się zatkane ucho? Oprócz nieprzyjemnego uczucia przytkania mogą pojawić się takie objawy jak:
Czop woskowinowy nazywany również korkiem woskowinowym, utworzony jest z wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe oraz ze złuszczonego naskórka. Taki korek woskowinowy ma najczęściej żółto-brązową barwę, a jego konsystencja może być zarówno miękka, jak i twarda, przypominająca skamieniałą. Jego pojawieniu się sprzyja nieprawidłowe czyszczenie uszu z użyciem popularnych patyczków. Nieumiejętne ich używanie sprzyja bowiem przesuwaniu się wydzieliny w kierunku błony bębenkowej i tworzeniu czopu woskowinowego, który zatyka ucho. Do powstania czopu woskowinowego przyczynia się także dostanie się wody do przewodu słuchowego. Woda prowadzi bowiem do rozpulchnienia woszczyny i zwiększenia jej objętości, co powoduje przytkanie ucha.
Jeżeli mamy tendencję do pojawiania się czopów woskowinowych lub wrażenie zatkanego ucha pojawiło się po kąpieli to spokojnie możemy zastosować preparaty służące do usuwania wydzieliny dostępne bez recepty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy objawy nie mijają po kilku dniach lub pojawiają się symptomy takie jak gorączka, objawy infekcji, czy zawroty głowy, to najlepiej skonsultować się z lekarzem, który po badaniu zadecyduje o dalszym postępowaniu. Lekarzem, który zajmuje się chorobami uszu jest laryngolog.
Czy istnieją jakieś domowe sposoby na ból ucha w przebiegu jego zatkania? W aptekach możemy otrzymać bez recepty wiele sprayów wspomagających oczyszczanie uszu. Niektóre z nich zawierają w swoim składzie substancje, które ułatwiają odrywanie się woskowiny od skóry przewodu słuchowego. Do substancji takich należy między innymi nadtlenek karbamidu, który uwalnia aktywny tlen, dzięki czemu sprzyja oczyszczaniu przewodu z woskowiny. Wiele takich preparatów zawiera także parafinę lub wodę utlenioną, które ułatwiają upłynnianie woszczyny.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej oraz zapobieganie ponownemu jej gromadzeniu. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
W gabinetach lekarzy rodzinnych, a także lekarzy laryngologów, zatkane ucho leczone jest często z wykorzystaniem płukania. Czym odetkać ucho w takich warunkach? Zazwyczaj korzysta się z dużej strzykawki (tak zwanej żanety), którą napełnia się wodą i aplikuje do przewodu słuchowego. Aby tego dokonać, małżowinę uszną należy delikatnie pociągnąć
w górę i do tyłu po to, by wyprostować przebieg przewodu słuchowego. Oczyszczanie uszu z woskowiny nie powinno sprawiać pacjentowi bólu.
Należy pamiętać, że takie płukanie powinien przeprowadzać medyk przeszkolony w tym zakresie, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko przerwania błony bębenkowej. Co więcej, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu płukania przewodu słuchowego, a należy do nich między innymi perforacja błony bębenkowej.
Czy należy samodzielnie aplikować wodę utlenioną do ucha? Zdecydowanie nie. Tak jak już zostało wspomniane płukanie ucha lepiej wykonać w gabinecie medycznym, ponieważ istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu, a wykluczy je jedynie lekarz. W preparatach bez recepty w formie sprayu również znajdziemy często wodę utlenioną, jednak forma sprayu jest bezpieczniejsza, niż klasyczne płukanie z wykorzystaniem strzykawki.
Na koniec kilka słów o tym, jak czyścić uszy, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się czopu woskowinowego. Patyczki do czyszczenia uszu sprzyjają zablokowaniu przewodu słuchowego zewnętrznego przez czop woskowinowy, dlatego nie powinno się czyścić nimi głębszych części przewodu. Ich stosowanie lepiej jest ograniczyć do zagłębień małżowiny usznej. Do higieny uszu wystarczy odpowiednie mycie małżowin z wykorzystaniem ciepłej wody i ulubionego środka do mycia. Tak naprawdę nasze uszy mają tendencję do samooczyszczania – w odniesieniu do przewodu słuchowego zewnętrznego, dlatego wystarczy odpowiednia pielęgnacja małżowin usznych i początkowego odcinka przewodu z wykorzystaniem sprayu do uszu.
Może zainteresować Cię także: Szumy uszne – objawy i sposoby ich leczenia
Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety,
Kaszel to jeden z podstawowych odruchów fizjologicznych, którego celem jest usunięcie wydzieliny lub ciała obcego z dróg oddechowych. Jest też bardzo częstym objawem infekcji oddechowych.
Drapanie w gardle to nieprzyjemny objaw, który bardzo często świadczy o rozwijającej się infekcji układu oddechowego. Takie drapanie w gardle i suchy kaszel mogą nam