logo_solinea
Jak radzić sobie z oparzeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców

Jak radzić sobie z oparzeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców

Oparzenia są jednymi z najczęstszych domowych obrażeń, szczególnie wśród najmłodszych. Określenie „oparzenie” oznacza jednak więcej niż piekącą skórę, która mu towarzyszy, ponieważ charakteryzuje się znaczącym uszkodzeniem skóry, które powoduje śmierć dotkniętych nim komórek. Dowiedz się, jak radzić sobie z oparzeniami u dzieci i dorosłych.

Spis treści:
doranyprzyloz

CIESZ SIĘ PIĘKNĄ I ZDROWĄ SKÓRĄ

Klasyfikacja oparzeń

Istnieją cztery stopnie oparzeń: pierwszego, drugiego i trzeciego i czwartego stopnia. Każdy stopień charakteryzuje się określoną ciężkością uszkodzenia skóry. Oparzenie pierwszego stopnia jest najlżejsze, a oparzenie czwartego stopnia najcięższe. Jak je odróżnić?

  • oparzenie I stopnia: zaczerwieniona, podrażniona i obolała skóra bez pęcherzy;
  • oparzenie II stopnia: pęcherze i pogrubiona skóra;
  • oparzenie III stopnia: pogrubienie skóry na całej powierzchni oparzenia, biała skóra;
  • oparzenie IV stopnia: zaczerwieniona skóra bez pęcherzy i z pęcherzami, pogrubiona, biała skóra, oparzenie sięga aż do ścięgien i kości.
58a62051c3240595ae9ba1a55bfed10d3000b06e

Przyczyny oparzeń

  • oparzenie gorącymi, wrzącymi płynami, np. gotującą się wodą, mlekiem;
  • oparzenia chemiczne;
  • poparzenia elektryczne;
  • ogień, w tym płomienie z zapałek, świec i zapalniczek;
  • nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.

Stopień oparzenia nie zależy od tego, co go spowodowało – np. oparzenie ogniem może spowodować wszystkie stopnie oparzeń, w zależności od tego, jak długo płomień miał kontakt ze skórą.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

KELATIS

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Kiedy należy iść do lekarza z oparzeniem

Na szczęście większość dziecięcych oparzeń jest pierwszego stopnia i nie wymaga kontaktu z lekarzem. Wyjątkiem są poparzenia chemiczne i elektryczne, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Dzieje się tak, ponieważ poparzenia chemiczne i elektryczne mogą dokonywać uszkodzeń również wewnątrz ciała, nawet jeśli obrażenie skóry jest niewielkie.

Do wyjątków należy również poparzenie znaczącej części ciała, powyżej siedmiu centymetrów i oparzenia trzeciego stopnia.

Jeśli poparzenie występuje na twarzy lub w miejscu występowania stawu (w kolanie, kostce, stopie, kręgosłupie, ramieniu, łokciu lub przedramieniu), ból się zwiększa, zamiast zmniejszać lub z rany wydobywa się ropa lub płyn, to także należy zasięgnąć pomocy medycznej.

Oparzenie – pierwsza pomoc

Do drobnych oparzeń zaliczamy oparzenia pierwszego stopnia i małe oparzenia drugiego stopnia. Jednak również w ich przypadku warto natychmiast zająć się obrażeniem.

Im szybciej opatrzysz oparzoną skórę, tym mniejszy będzie ból i krótszy czas leczenia.

Jak to zrobić?

2e2e308b2cc56c30a0dec397c55449b32dd9399e
Czego nie robić przy poparzeniach – wystrzegaj się tych działań!

Nigdy nie przebijaj pęcherzy!

Nie rób okładów z lodu, aby złagodzić ból. O ile w tym pierwszym są skuteczne, to spowalniają proces leczenia i mogą prowadzić do odmrożeń już uszkodzonej skóry.

Nie przykładaj waty ani wacików do rany – małe kuleczki waty mogą przykleić się do obrażenia i zwiększyć ryzyko infekcji.

Nie stosuj domowych remediów o nieudowodnionej skuteczności, jak masło czy jajka.

Poparzenie słoneczne – pierwsza pomoc

  • Ulgę poparzonej skórze przyniosą okłady z zimnej i mokrej szmatki, zimny prysznic lub chłodna kąpiel. Pamiętaj tylko, aby potem delikatnie osuszyć skórę, przykładając do niej suchy ręcznik. Pocieranie jej może spowodować podrażnienie.
  • Spray ze srebrem przyniesie ulgę obolałej skórze i przyśpieszy jej gojenie oraz ustąpienie bólu.
  • Oparzenia słoneczne wysuszają Cię również od środka, dlatego pamiętaj o piciu dodatkowych porcji wody.
  • Chroń poparzone fragmenty skóry przed słońcem i zakrywaj ją pod ubraniem.
  • W przypadku występowania pęcherzy, gorączki lub dreszczy, udaj się do lekarza. Nie przebijaj pęcherzy, bo może dojść do infekcji.

Może zainteresować Cię także: Jak radzić sobie z ranami, otarciami i skaleczeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców.

Literatura:​
  • Burns. (n.d.) assh.org/handcare/Hand-Anatomy/Details-Page/articleId/39391 
  • Morgan, E. D., Bledsoe, S. C., & Barker, J. (2000). Ambulatory managements of burns. American Family Physician, 62(9), 2015-2026 aafp.org/afp/2000/1101/p2015.html 
  • Treating and preventing burns. (2015, November 21). Retrieved from healthychildren.org/English/health-issues/injuries-emergencies/Pages/Treating-and-Preventing-Burns.aspx 
  • WebMD. First Aid Tips. https://www.webmd.com/first-aid/first-aid-tips#6-10 

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty