Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu, dlatego tak ważne jest szybkie podanie...
Czytaj dalej...Oparzenia są jednymi z najczęstszych domowych obrażeń, szczególnie wśród najmłodszych. Określenie „oparzenie” oznacza jednak więcej niż piekącą skórę, która mu towarzyszy, ponieważ charakteryzuje się znaczącym uszkodzeniem skóry, które powoduje śmierć dotkniętych nim komórek. Dowiedz się, jak radzić sobie z oparzeniami u dzieci i dorosłych.
CIESZ SIĘ PIĘKNĄ I ZDROWĄ SKÓRĄ
Istnieją cztery stopnie oparzeń: pierwszego, drugiego i trzeciego i czwartego stopnia. Każdy stopień charakteryzuje się określoną ciężkością uszkodzenia skóry. Oparzenie pierwszego stopnia jest najlżejsze, a oparzenie czwartego stopnia najcięższe. Jak je odróżnić?
Stopień oparzenia nie zależy od tego, co go spowodowało – np. oparzenie ogniem może spowodować wszystkie stopnie oparzeń, w zależności od tego, jak długo płomień miał kontakt ze skórą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
Na szczęście większość dziecięcych oparzeń jest pierwszego stopnia i nie wymaga kontaktu z lekarzem. Wyjątkiem są poparzenia chemiczne i elektryczne, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.
Dzieje się tak, ponieważ poparzenia chemiczne i elektryczne mogą dokonywać uszkodzeń również wewnątrz ciała, nawet jeśli obrażenie skóry jest niewielkie.
Do wyjątków należy również poparzenie znaczącej części ciała, powyżej siedmiu centymetrów i oparzenia trzeciego stopnia.
Jeśli poparzenie występuje na twarzy lub w miejscu występowania stawu (w kolanie, kostce, stopie, kręgosłupie, ramieniu, łokciu lub przedramieniu), ból się zwiększa, zamiast zmniejszać lub z rany wydobywa się ropa lub płyn, to także należy zasięgnąć pomocy medycznej.
Do drobnych oparzeń zaliczamy oparzenia pierwszego stopnia i małe oparzenia drugiego stopnia. Jednak również w ich przypadku warto natychmiast zająć się obrażeniem.
Im szybciej opatrzysz oparzoną skórę, tym mniejszy będzie ból i krótszy czas leczenia.
Jak to zrobić?
Nigdy nie przebijaj pęcherzy!
Nie rób okładów z lodu, aby złagodzić ból. O ile w tym pierwszym są skuteczne, to spowalniają proces leczenia i mogą prowadzić do odmrożeń już uszkodzonej skóry.
Nie przykładaj waty ani wacików do rany – małe kuleczki waty mogą przykleić się do obrażenia i zwiększyć ryzyko infekcji.
Nie stosuj domowych remediów o nieudowodnionej skuteczności, jak masło czy jajka.
Może zainteresować Cię także: Jak radzić sobie z ranami, otarciami i skaleczeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców.
Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu, dlatego tak ważne jest szybkie podanie...
Czytaj dalej...Tiamina należy do rodziny witamin z grupy B. Jest jej pierwszą przedstawicielką,...
Czytaj dalej...Laktoza jest cukrem znajdującym się w mleku i jego produktach. Osoby z...
Czytaj dalej...