Jak postąpić w przypadku skaleczeń i ran lub zadrapań
Zastosuj się do tych kroków, aby zapobiec infekcjom i tworzeniu się blizn.
- Umyj ręce pod ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, użyj płynu lub żelu dezynfekującego do rąk.
- Zatrzymaj krwawienie (jeśli jest) – przyciśnij czysty kawałek gazy, chusteczki lub ściereczki do skaleczenia. Utrzymaj ucisk przez parę minut.
- Oczyść ranę – skaleczenia i mniejsze rany można przemyć roztworem izotonicznym (soli fizjologicznej). Za pomocą mokrej ściereczki i mydła oczyść obszar naokoło rany. Uważaj, aby mydło nie dostało się do rany, ponieważ może to prowadzić do podrażnień. Z tego samego powodu nie używaj wody utlenionej ani jodyny.
- Usuń resztki zanieczyszczeń z rany – za pomocą pęsety przemytej alkoholem pozbądź się brudu, ziemi, szkła czy żwiru, którego nie usunęła bieżąca woda.
- Zaaplikuj maść lub spray o działaniu antybiotycznym (np. spray ze srebrem) – za ich pomocą zniszczysz bakterie, które mogą przedostać się przez ranę do środka. Większość ran zagoi się bez antybiotyku, jednak z jego pomocą proces ten będzie krótszy. Poza tym zmniejszysz ryzyko powstania blizny.
- Przykryj ranę za pomocą plastra albo gazy – na mniejsze rany wystarczy plaster. Najlepsze są wodoodporne i oddychające. Większe rany przykryj czystą gazą, a brzegi zaklej specjalną taśmą.
W przeciwieństwie do antybiotyków bakterie nie wytwarzają odporności na srebro, które jest naturalnym antybiotykiem, stosowanym od wieków w medycynie ludowej. Nie powinno się stosować samego roztworu srebra, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia srebrzycy – trwałego niebieskiego zabarwienia skóry w miejscu aplikacji. Stosowanie produktów aptecznych ze srebrem zapewnia jednocześnie skuteczność produktu i bezpieczeństwo jego stosowania.
Jak długo rana powinna być przykryta plastrem lub gazą? Tak długo, aż nie wytworzy się na niej solidny strup. Pamiętaj o codziennej zmianie opatrunków!
Które rany wymagają interwencji lekarskiej
- Skaleczenia, które są głębokie, długie lub o poszarpanych brzegach;
- Jeśli skaleczenie pochodzi od brudnego albo zardzewiałego przedmiotu, Twoje dziecko może potrzebować zastrzyku przeciwtężcowego;
- Jeśli rana została zrobiona w wyniku ugryzienia przez zwierzę lub człowieka;
- Gdy nie jesteś w stanie dokładnie oczyścić rany;
- Jeśli skaleczenie jest na twarzy dziecka lub blisko stawu, np. na palcach;
- Gdy z rany sączy się ropa;
- Jeśli dziecko ma temperaturę powyżej 38 stopniu Celsjusza;
- Jeżeli rana nie zagoi się po upływie dwóch tygodni.
W jaki sposób możesz zapobiec powstaniu blizn u dziecka ?
Rany i skaleczenia oraz otarcia i oparzenia to normalna część dzieciństwa. Jednak żaden rodzic nie chce, by z tego okresu beztroski pozostały zauważalne lub duże blizny. Aby zapobiec powstaniu blizn:
- zawsze zakładaj dziecku kask, ochraniacze i inny sprzęt, który zapobiega powstawaniu ran;
- natychmiast opatrz każdą ranę, jeśli powstanie;
- dbaj o to, aby rana pozostała wilgotna – wystarczy w tym celu aplikować spray ze srebrem lub smarować ranę wazeliną w trakcie jej gojenia;
- pilnuj, aby dziecko nie zdrapywało strupów ani nie drapało rany.
Jeśli pomimo tego blizna nie blednie, poproś lekarza o kremy i maści, które zmniejszą jej widoczność.
Może zainteresować Cię także: Jak radzić sobie z oparzeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców.