logo_solinea
Jak radzić sobie z ranami, otarciami i skaleczeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców

Jak radzić sobie z ranami, otarciami i skaleczeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców

Rany, otarcia, oparzenia i skaleczenia to codzienność wielu rodziców. Jednak o ile nie wydają się one stanowić problemu w domu, to warto pamiętać, w razie wypadku nie będzie już czasu na poszukiwania czy wycieczki do apteki. Z tego powodu warto mieć co najmniej jedną apteczkę w domu i drugą mini-apteczkę w torebce. Na wakacjach, gdzie każdy centymetr w walizce jest na wagę złota, przyda Ci się praktyczna średnia apteczka.

Dziś dowiesz się, co powinnaś do nich wsadzić, aby żadna rana nie była Ci straszna!

Pamiętaj, że Twoje apteczki powinny być łatwe do znalezienia, ale z drugiej strony znajdować się z dala od ciekawskich rączek dzieci. Przynajmniej raz do roku przeglądaj ich zawartość, aby znaleźć produkty, które straciły ważność i wymień je na nowe. Dzięki temu w razie potrzeby będziesz miała wszystko pod ręką.

Spis treści:
doranyprzyloz

CIESZ SIĘ PIĘKNĄ I ZDROWĄ SKÓRĄ

Jak postąpić w przypadku skaleczeń i ran lub zadrapań

Zastosuj się do tych kroków, aby zapobiec infekcjom i tworzeniu się blizn. 

  • Umyj ręce pod ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, użyj płynu lub żelu dezynfekującego do rąk.
  • Zatrzymaj krwawienie (jeśli jest) – przyciśnij czysty kawałek gazy, chusteczki lub ściereczki do skaleczenia. Utrzymaj ucisk przez parę minut.
  • Oczyść ranę – skaleczenia i mniejsze rany można przemyć roztworem izotonicznym (soli fizjologicznej). Za pomocą mokrej ściereczki i mydła oczyść obszar naokoło rany. Uważaj, aby mydło nie dostało się do rany, ponieważ może to prowadzić do podrażnień. Z tego samego powodu nie używaj wody utlenionej ani jodyny.
  • Usuń resztki zanieczyszczeń z rany – za pomocą pęsety przemytej alkoholem pozbądź się brudu, ziemi, szkła czy żwiru, którego nie usunęła bieżąca woda.
  • Zaaplikuj maść lub spray o działaniu antybiotycznym (np. spray ze srebrem) – za ich pomocą zniszczysz bakterie, które mogą przedostać się przez ranę do środka. Większość ran zagoi się bez antybiotyku, jednak z jego pomocą proces ten będzie krótszy. Poza tym zmniejszysz ryzyko powstania blizny. 
  • Przykryj ranę za pomocą plastra albo gazy – na mniejsze rany wystarczy plaster. Najlepsze są wodoodporne i oddychające. Większe rany przykryj czystą gazą, a brzegi zaklej specjalną taśmą.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

KELATIS

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

W przeciwieństwie do antybiotyków bakterie nie wytwarzają odporności na srebro, które jest naturalnym antybiotykiem, stosowanym od wieków w medycynie ludowej. Nie powinno się stosować samego roztworu srebra, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia srebrzycy – trwałego niebieskiego zabarwienia skóry w miejscu aplikacji. Stosowanie produktów aptecznych ze srebrem zapewnia jednocześnie skuteczność produktu i bezpieczeństwo jego stosowania.

Jak długo rana powinna być przykryta plastrem lub gazą? Tak długo, aż nie wytworzy się na niej solidny strup. Pamiętaj o codziennej zmianie opatrunków!

Które rany wymagają interwencji lekarskiej

  • Skaleczenia, które są głębokie, długie lub o poszarpanych brzegach;
  • Jeśli skaleczenie pochodzi od brudnego albo zardzewiałego przedmiotu, Twoje dziecko może potrzebować zastrzyku przeciwtężcowego;
  • Jeśli rana została zrobiona w wyniku ugryzienia przez zwierzę lub człowieka;
  • Gdy nie jesteś w stanie dokładnie oczyścić rany;
  • Jeśli skaleczenie jest na twarzy dziecka lub blisko stawu, np. na palcach;
  • Gdy z rany sączy się ropa;
  • Jeśli dziecko ma temperaturę powyżej 38 stopniu Celsjusza;
  • Jeżeli rana nie zagoi się po upływie dwóch tygodni.

W jaki sposób możesz zapobiec powstaniu blizn u dziecka ?

Rany i skaleczenia oraz otarcia i oparzenia to normalna część dzieciństwa. Jednak żaden rodzic nie chce, by z tego okresu beztroski pozostały zauważalne lub duże blizny. Aby zapobiec powstaniu blizn:

  • zawsze zakładaj dziecku kask, ochraniacze i inny sprzęt, który zapobiega powstawaniu ran;
  • natychmiast opatrz każdą ranę, jeśli powstanie;
  • dbaj o to, aby rana pozostała wilgotna – wystarczy w tym celu aplikować spray ze srebrem lub smarować ranę wazeliną w trakcie jej gojenia;
  • pilnuj, aby dziecko nie zdrapywało strupów ani nie drapało rany.

Jeśli pomimo tego blizna nie blednie, poproś lekarza o kremy i maści, które zmniejszą jej widoczność.

Może zainteresować Cię także: Jak radzić sobie z oparzeniami? Wakacyjny poradnik dla dzieci i rodziców. 

Literatura:​
  • WebMD. First Aid Tips. https://www.webmd.com/first-aid/first-aid-tips#1-2 

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty