Preparaty apteczne, zawierają w swoim składzie różne substancje, które powodują, że woskowina jest bardziej miękka i łatwiej opuszcza przewód słuchowy. Na rynku są produkty, których składnikami są np.: roztwory soli fizjologicznej lub roztwory wody morskiej (izo- i hipertoniczne), parafina ciekła, gliceryna, oleje roślinne, soda oczyszczona czy łagodne środki czyszczące (np. koko-betaina).
Część z produktów jest dostępnych w formie kropli, a niektóre w formie sprayu. Spray, oprócz działania aktywnych składników preparatu, powoduje, że mgiełka roztworu wpuszczona pod ciśnieniem do przewodu słuchowego, mechanicznie rozbija woskowinę oraz pokrywa całość czopa woszczynowego preparatem. To sprawia, że składniki produktu mogą szybciej zadziałać.
Jak prawidłowo wykonać czyszczenie uszu? W zależności od wybranego produktu należy zbliżyć końcówkę preparatu do przewodu słuchowego, nacisnąć pompkę jedno- lub dwukrotnie, aby uwolnić płyn w formie aerozolu albo nacisnąć buteleczkę, aby wpuścić do przewodu słuchowego 3-4 krople preparatu.
Jak często należy używać preparatów do czyszczenia przewodu słuchowego? Aby zapobiec powstawaniu korków woskowinowych, profilaktycznie powinno się używać produktów do higieny uszu 1-2 razy w tygodniu. Jeśli preparat używany jest w celu rozpuszczenia czopa woszczynowego – należy zwiększyć częstotliwość jego stosowania do 3-4 razy dziennie, aż do momentu ustąpienia problemu.
Regularne używanie produktów dedykowanych higienie ucha zapobiega powstawaniu korków woszczyny oraz sprawia, że przewód słuchowy jest wspomagany w naturalnym opróżnianiu z woskowiny. W stosowaniu preparatów należy jednak zachować umiar, gdyż zbyt częste usuwanie woszczyny powoduje wzrost jej produkcji przez organizm.
Jeśli korek woskowiny jest uciążliwy, sprawia ból, czy powoduje zaburzenia słuchu, a preparaty apteczne nie pomagają – należy udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci płukanie uszu. Płukanie wykonywane jest przez pielęgniarkę lub lekarza. Do jego wykonania używa się wody destylowanej, podgrzanej do 37°C. Jeśli problem nie ustępuje, warto udać się do laryngologa, który oprócz płukania, może mechanicznie usunąć korek z woskowiny za pomocą specjalnych narzędzi z haczykami lub np. ssaka usznego czy cewnika Fogartiego.
Warto zaznaczyć, że przed zaleceniem płukania uszu lekarz musi dokładnie obejrzeć przewód słuchowy i stwierdzić, że ból nie jest spowodowany np. stanem zapalnym, co jest przeciwwskazaniem do wykonania irygacji.