“Randkuj” z różnymi rodzajami ćwiczeń

Załóżmy, że chcesz ćwiczyć, coś tam próbujesz, ale robi Ci się słabo na myśl o regularnym bieganiu, jodze czy siłowni. To zupełnie normalne! Nie każdy musi lubić każdy rodzaj sportu.

Preparat o kompleksowym składzie wspomagającym utrzymanie prawidłowej kondycji układu kostno-chrzęstnego.  Zawiera innowacyjną postać kolagenu, wzbogaconego w witaminy C i D, minerały i naturalne ekstrakty z korzenia imbiru, kadzidłowca indyjskiego oraz owoców dzikiej róży.
Reklama

Co więcej, może Cię odrzucać na myśl o większości dyscyplin. Wystarczy Ci ta jedna, z którą się „zwiążesz”. Dlatego nim wybierzesz coś dla siebie, chodź na „randki” z różnymi rodzajami ruchu fizycznego. Idź popływać, pójdź na lekcję boksu albo tańca towarzyskiego. Zastanów się, co wolisz:

  • ćwiczenia w grupie czy solo,
  • zajęcia z trenerem czy bez trenera,
  • z muzyką czy bez muzyki,
  • na zewnątrz czy w pomieszczeniu,
  • chcesz się spocić czy tego nienawidzisz?

Pomyśl również o najlepszej porze na ćwiczenia. Jeśli jesteś nocnym markiem, nie licz, że nagle zaczniesz wstawać 2 godziny wcześniej i o 5 rano skoczysz na siłownię.

Masz już plan awaryjny?

Załóżmy, że jesteś mocno zmotywowana, ćwiczysz, dobrze Ci idzie. Jednak co zrobisz, gdy się przeziębisz albo coś się wydarzy i nagle przegapisz jeden albo kilka treningów?

Jeśli nie chcesz wypaść na stałe z rytmu, przygotuj się wcześniej na takie sytuacje. Nie licz, że do nich nie dojdzie! Opracuj zawczasu alternatywę dla treningów (np. ćwiczenia po pracy zamiast przed pracą) albo plan powrotu do nich, gdy przerwiesz dobrą passę.

Na pewno zdarzają się również dni, kiedy teoretycznie wszystko będzie w porządku, jednak Tobie po prostu nie będzie się chciało. Tutaj znów przyda się automatyzacja. Niektórzy trzymają torbę na siłownię tuż przy łóżku, aby była pierwszą rzeczą, jaką widzą po przebudzeniu. Znamy nawet ludzi, którzy śpią w ubraniach na siłownię!

Pamiętaj, im łatwiej będzie Ci pójść na trening, tym większa szansa, że Ci się uda.

A jeśli najbardziej motywuje Cię aspekt towarzyski, znajdź partnera do wspólnych treningów. Wtedy ćwiczenia staną się okazją nie tylko do ruchu, ale również do rozmowy. Poza tym będzie Ci trudniej opuścić trening, jeśli ktoś będzie na Ciebie czekał.

Skup się na swoim „dlaczego”

Jeśli chcesz zrobić z ćwiczeń nawyk i nie znienawidzić tego po drodze, zastanów się, dlaczego to robisz. Cel typu „chcę schudnąć 5 kilogramów” albo „chcę być w formie na lato” są dobre na początek. Jednak co zrobisz, gdy waga pokaże 5 kilogramów mniej, a lato minie? Potrzebujesz czegoś, co nada sens trudom treningów nie tylko teraz, ale i dużo później.

Może:

  • chcesz dotrzymać kroku swoim dorastającym dzieciom podczas gry w piłkę;
  • pragniesz zawsze być w formie,
  • chcesz jak najdłużej zachować zdrowie;
  • po prostu lubisz to uczucie po treningu, kiedy buzują w Tobie hormony szczęścia?

Zajmij się sobą, swoim ciałem i zdrowiem

Motywacja motywacją, ale co zrobić, jeśli po przebiegnięciu kilometra pot leje się hektolitrami, a Ty pragniesz jedynie położyć się spać? Albo Twoja sylwetka daleko odbiega od tego, co prezentują inne osoby na siłowni?

Łatwo wtedy odczuć wstyd i zażenowanie, i po prostu przestać. Amerykanie mają ciekawe powiedzenie „You do You”, czyli w wolnym tłumaczeniu – zajmij się sobą („rób siebie”). Każdy ma swoje własne cele, swoje „dlaczego” i każdy kiedyś jakoś zaczynał. Skup się na sobie, a innym pozwól zrobić to samo.

Postaw na zdrowe stawy razem z Proflexinem

Zrób z tego zabawę

Szalone? W końcu co zabawnego jest w męczeniu się podczas treningu? Może w tym szaleństwie jest metoda? To właśnie Twoje podejście i nastawienie decyduje o tym, czy osiągniesz pożądany rezultat.

W książce „SuperBetter” opisano badanie, w którym szukano odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy po ćwiczeniach fizycznych tyją. Brzmi to, jak coś sprzecznego z intuicją, jednak na pewno znasz takie osoby.

Okazało się, że badani traktowali ćwiczenia jako poważną sprawę i duży wysiłek, który warto jednak poczynić dla zdrowia. To był błąd! Dlaczego? Ze względu na takie podejście, ćwiczenia wyczerpywały ich zapas silnej woli. Badani po treningach spożywali więcej kalorii niż zanim zaczęli ćwiczyć.

Dlatego, jeśli chcesz osiągnąć pozytywny efekt po wysiłku fizycznym, postaraj się zrobić wszystko, aby był on zabawą. Puść dynamiczną muzykę, kup sobie kolorowy strój do ćwiczeń, biegaj w ładnym miejscu – cokolwiek, co sprawi, że trening nie będzie orką na ugorze.

Niezależnie od tego, jaki masz powód, by ćwiczyć – każdy jest dobry, aby zacząć. Nic nie zastąpi jasno wyznaczonego celu, motywacji I samozaparcia. Z naszymi radami zwiększysz swoje szanse, że wytrwasz I osiągniesz to, o czym marzysz.

Może zainteresować Cię także: Dlaczego regeneracja potreningowa jest tak ważna?