Odchudzanie – jak to działa?
Podstawowa zasada odchudzania jest bardzo prosta. Masa naszego ciała ma szansę zmniejszyć się tylko wtedy, kiedy wraz z pożywieniem będziemy dostarczać sobie mniej energii niż ta, którą nasz organizm zużywa w ciągu dnia. Mówimy wówczas o deficycie kalorycznym. Żeby obliczyć, ile kalorii spalasz w ciągu dnia, możesz skorzystać z jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów dietetycznych albo poprosić o pomoc zaufanego lekarza lub dietetyka. Całkowita przemiana materii to wartość, która interesuje Cię najbardziej. Określa ona sumę całkowitej zużywanej w ciągu doby energii – zarówno tej wykorzystywanej podczas treningów, codziennych czynności, jak i tej, której potrzebuje mózg
i wszystkie narządy naszego organizmu, by móc utrzymać nas przy życiu. Jeżeli każdego dnia będziesz spożywać dokładnie tyle energii, ile wynosi Twoja całkowita przemiana materii, nie przytyjesz ani nie schudniesz. Jeżeli zależy Ci na utracie nadprogramowych kilogramów, od tej wartości odejmij około 200-400 kcal.
Jak zacząć odchudzanie?
Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć planując odchudzanie, jest ten skierowany w stronę punktu pobierania krwi do badań profilaktycznych. Ustal wspólnie z lekarzem, jakie parametry warto sprawdzić. Dzięki temu, układając dietę, będziesz mieć możliwość zbilansowania jej pod kątem ewentualnych niedoborów i zyskasz pewność, że nowy sposób odżywiania nie przyniesie więcej szkody, niż pożytku.
Kolejnym etapem powinno być zdobywanie wiedzy. Dowiedz się, czym są poszczególne makroskładniki: tłuszcze, białka i węglowodany i jaką rolę każdy z nich spełnia w diecie, sprawdź, w których produktach spożywczych znajdziesz najwięcej witamin i minerałów, a które z nich dostarczą Ci tylko pustych kalorii. Ustal też, jaka kaloryczność diety będzie dla Ciebie najlepsza. Jeżeli wydaje Ci się, że to wszystko Cię przerasta, skorzystaj ze wsparcia wykwalifikowanego dietetyka.
Odchudzanie – zasady, których warto przestrzegać
Kiedy zaczniesz już proces redukcji zbędnych kilogramów, zadbaj o to, by nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Nie daj się nabrać na „diety cud”, głodówki i inne systemy odżywiania dostarczające bardzo mało kalorii. Taka dieta może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a utracone w ten sposób kilogramy, wrócą natychmiast w postaci efektu jo-jo.
Jeżeli oprócz diety, chcesz również rozpocząć aktywność fizyczną, zadbaj o to, by nie była ona zbyt intensywna
i obciążająca, ponieważ jeśli przecenisz swoje możliwości, możesz nie tylko nabawić się kontuzji, lecz także szybko zniechęcić się do ćwiczeń. Mierzyć siły na zamiary warto również planując swój jadłospis. Nie zakładaj, że już do końca życia będziesz jeść tylko naturalne i nieprzetworzone produkty. Najlepszym pomysłem będzie tak zwana dieta 80/20, w której 80% dziennego zapotrzebowania energetycznego pokrywają pełnowartościowe posiłki, a 20% – te nieco mniej zdrowe, takie jak słodycze czy słone przekąski. Taki system pozwala na zachowanie zdrowia psychicznego i sprawia, że nie skupiasz się jedynie na jedzeniu, ani nie masz wyrzutów sumienia, kiedy powinie Ci się noga.
Odchudzanie to często wymagający i długotrwały proces. Jeżeli jednak odpowiednio się do niego przygotujesz, zwiększysz szansę na to, że szybko i skutecznie uda Ci się osiągnąć wymarzone efekty.