logo_solinea
Jakie choroby najczęściej dotykają milleniasów?

Jakie choroby najczęściej dotykają milleniasów?

Millenialsi to pokolenie osób urodzonych między 1981 a 1996 rokiem. Obecnie w Polsce jest ich ponad 8 milionów, niedługo będą stanowili największą grupę aktywnych zawodowo w naszym kraju. Najnowszy raport organizacji Blue Cross Blue Shield zbadał stan zdrowia ich amerykańskich rówieśników i porównał go ze starszym pokoleniem X. Wyniki dają powody do niepokoju. Zobacz, dlaczego!

Spis treści:
logo-zdrowe-rozwiazania-podstawowe bez tła
„Człowiek – zawsze stajemy po jego stronie”

Millenialsi uznają swój stan zdrowia za dobry – jednak nie mają racji

Ta grupa wiekowa zadeklarowała w badaniu, że stan ich zdrowia jest w 95% optymalny. 83% badanych uznaje, że są w dobrym lub nawet świetnym zdrowiu. Niestety, dalsze pomiary wykazały 10 najczęstszych chorób, które ich trapią i to zwykle częściej niż ich starszych kolegów z pokolenia X, gdy byli w ich wieku.

fe3fc4a241dfc14d71c32515ff4181e34fc1e719

Stan zdrowia millenialsów zaczyna gwałtownie spadać w wieku 27 lat

Ten wiek nie jest przypadkowy. Rocznik 1981, czyli najstarszy rocznik pokolenia millenialsów, swoje 27 urodziny obchodził w 2008 roku, gdy zaczął się światowy kryzys gospodarczy. Z kolei młodsze roczniki ten sam wiek osiągnęły w momencie, gdy kryzys był w rozkwicie – zakłady likwidowały miejsca pracy, a banki ograniczały możliwości wzięcia kredytu na swoje własne mieszkanie. Ta sytuacja spowodowała, że millenialsi długo musieli mieszkać z rodzicami albo wynajmować mieszkania w wiele osób, często w niskim standardzie.

Ciężko było w takich warunkach znaleźć partnera/partnerkę i założyć rodzinę, a odkładanie tego w czasie mogło prowadzić do większych problemów z zajściem w ciążę i urodzeniem zdrowego dziecka. Pokolenie X (roczniki od 1961 do 1980) i jeszcze poprzednie baby boomers (wyżu powojennego) może narzekać na swoje dzieci i wnuki, że nie chcą się wiązać czy mieć dzieci, ale w takich warunkach ciężko mówić o wolnym wyborze.

Nie zgadniesz, jakie choroby trapią millenialsów

6 z 10 najczęstszych chorób millenialsów to choroby związane z psychiką, a tylko 4 są stricte somatyczne (fizyczne). Organizacja Blue Cross Blue Shield uszeregowała je według szkodliwości wpływu na ogólny stan zdrowia.

Gdybyśmy zapytali Cię o najczęstsze schorzenia pokolenia młodych dorosłych, pewnie wymieniłbyś te, o których najczęściej mówi się w telewizji – czyli nadciśnienie, wysoki cholesterol i cukrzycę. Tak, znajdują się one w czołówce niechlubnego rankingu najczęściej występujących chorób. Jednak nie są one uznawane za najbardziej szkodliwe, czyli znacznie obniżające jakość życia lub prowadzące do przedwczesnej śmierci – tu podium zajmują choroby związane z psychiką. W rankingu nie znalazły się też nowotwory, które, chociaż są widoczne i w znaczny sposób wpływają na życie lub wręcz je skracają chorych, w młodych pokoleniach występują bardzo rzadko.

head

Oto, zaczynając od numeru 10., lista najbardziej szkodliwych chorób dla zdrowia i ich występowanie – dla uproszczenia częstość zachorowania millenialsów i pokolenia X porównano dla grup w wieku 34-36 lat w 2014 i 2017 roku:

10. Cukrzyca typu II

To schorzenie trapi 4,1% millenialsów w wieku 34-36 lat, co daje 19% wzrost zachorowania w porównaniu do pokolenia X, gdy byli w ich wieku. Kobiety w tym wieku chorują za cukrzycę typu II o 138% częściej niż mężczyźni. Może to wynikać z innych typowo damskich chorób – zespołu policystycznych jajników (PCOS) i niedoczynności tarczycy, wiążących się z większym prawdopodobieństwem insulinooporności, która poprzedza zachorowanie na cukrzycę typu II.

9. Uzależnienie od tytoniu

Dlaczego nie napiszemy po prostu „palenie papierosów”? W dobie e-papierosów ciężko mówić o jednej formie dostarczania sobie nikotyny. I tak, według badaczy z Blue Cross Blue Shield oraz psychiatrów, uzależnienie od tytoniu jest zaburzeniem psychicznym, tak samo, jak choroba alkoholowa (alkoholizm) i uzależnienie od substancji psychoaktywnych, które znajdują się wyżej w tym rankingu. Uzależnienie od tytoniu dotyczy 7,2% millenialsów, czyli o 11% więcej osób niż w pokoleniu X i to nawet pomimo zakazów palenia w wielu miejscach i dużej dostępności metod rzucenia palenia.

d3d785056633f4734c9fbabe1de61c827ef6a9a3

8. Wysoki cholesterol

To drugi najczęstszy problem zdrowotny millenialsów (pierwszy poznacie za chwilę), ponieważ dotyczy aż 11,6%, o 7% więcej niż w pokoleniu X. 

7. Choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Te autoimmunologiczne choroby jelit dotyczą 1,3% millenialsów, o 15% więcej niż w starszym pokoleniu X i o 25% częściej kobiet niż mężczyzn

6. Zaburzenia osobowości, odżywiania się, seksualne, stany psychotyczne

Ta szeroka kategoria stworzona przez badaczy (ponieważ zwykle nie wkłada się tych chorób do jednego worka) dotyczy 0,5% osób z rocznika 1981-1996. To jedyna pozycja, która zalicza spadek w porównaniu do generacji X, chociaż tylko o 3%.  

5. ADHD

Tu nie będzie niespodzianek – 4,9% występowania wśród millenialsów, 37% większe niż w poprzednim pokoleniu. Można to tłumaczyć nie tylko częstszym występowaniem zespołu nadpobudliwości ruchowej, ale też większą świadomością wśród lekarzy, nauczycieli i rodziców, którzy nie tłumaczą już pewnych zachowań wiekiem czy brakiem dobrego wychowania. Kobiety chorują o 5% rzadziej od mężczyzn. O leczeniu ADHD i sposobach uzupełniania terapii przeczytasz już niedługo. 

4. Nadciśnienie

To choroba, która najczęściej trapi zarówno millenialsów, jak i pokolenie X – jednak tych pierwszych częściej niż drugich (odpowiednio 13,7% i 12,5%). Kobiety chorują o 15% rzadziej niż mężczyźni

10881f652eb1a7fec512d66227f451caa36c8615

3. Uzależnienie od alkoholu

Problem wydaje się mały, ponieważ dotyczy tylko 1,5% (tak samo u obydwu generacji), jednak choroba alkoholowa ma dużą szkodliwość społeczną i negatywny wpływ na zdrowie. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet (o 58%), chociaż różnica ta stale się zmniejsza.

2. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych

Tu nie będzie niespodzianek – 4,9% występowania wśród millenialsów, 37% większe niż w poprzednim pokoleniu. Można to tłumaczyć nie tylko częstszym występowaniem zespołu nadpobudliwości ruchowej, ale też większą świadomością wśród lekarzy, nauczycieli i rodziców, którzy nie tłumaczą już pewnych zachowań wiekiem czy brakiem dobrego wychowania. Kobiety chorują o 5% rzadziej od mężczyzn. O leczeniu ADHD i sposobach uzupełniania terapii przeczytasz już niedługo. 

1. Depresja

Nie jest to najczęstszy problem zdrowotny millenialsów (dotyczy 5,6%, 18% więcej niż w generacji X), ale uznawany za najbardziej szkodliwy. Kobiety chorują ponad 2-krotnie częściej od mężczyzn. Ta statystyka może wynikać z samego faktu, że kobiety częściej szukają pomocy, co zwykle wiąże się z postawieniem diagnozy. Natomiast ogólny wzrost zachorowania na depresję, według profesor psychologii z uniwersytetu Adelphi i autorki książki o życiu z depresją, Deborah Serani, wynika z:
  • postępu technologicznego,
  • zalewu negatywnych treści,
  • posiadania dwóch pracujących rodziców,
  • nieregulowanych godzin pracy.

Kobiety z pokolenia millenialsów chorują częściej niż mężczyźni

Badani mężczyźni mieli o 25% lepszy stan zdrowia od kobiet, które częściej trapi depresja, cukrzyca typu II i inne choroby endokrynologiczne – takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz choroby związane z przytarczycami, jajnikami i przysadką.

Jak zadbać o siebie, będąc millenialsem (i nie tylko)?

Przytaczana wcześniej profesor Deborah Serani poleca regularne odwiedzanie swojego lekarza rodzinnego, ograniczenie kontaktu z technologią, więcej kontaktów z innymi twarzą w twarz. Poza tym zaleca typowe elementy dbania o siebie, polegające na higienie snu, dobrej diecie, ćwiczeniach fizycznych, nie jako coś wyjątkowego, tylko jako stały element życia.

Jednak sami wiemy, że nie jest to łatwe. Jako producent leków i suplementów diety promujemy działania, które poprawiają stan zdrowia Polaków, również tych z pokolenia millenialsów. Zdajemy sobie sprawę ze złej dostępności do lekarzy i badań diagnostycznych, tym bardziej więc popularyzujemy działania, dzięki którym można zapobiec wielu chorobom. Na naszym blogu możesz również przeczytać o rozwiązaniach wielu zdrowotnych dolegliwości. Szczególnie polecamy Twojej uwadze następujące tytuły:

Chcesz odkrywać coraz to nowe sposoby na zachowanie zdrowia, dbanie o nie i zdobywanie go w przyszłości? Zaglądaj na naszego bloga i dziel się tymi treściami z innymi – razem budujmy świadomość ludzi wokół nas. Tak możemy zmienić świat na lepsze.

Literatura:​
  • Główny Urząd Statystyczny. Struktura ludności według wieku od 1970 r. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-piramida/ 
  • Blue Cross Blue Shield Association. The Health of Millennials. https://www.bcbs.com/the-health-of-america/reports/the-health-of-millennials
  • Cassata C. Top 10 Health Conditions Affecting Millennials. https://www.healthline.com/health-news/top-10-health-conditions-affecting-millennials

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty