Co musisz wiedzieć o Zemście Faraona?
Klątwa faraona to najbardziej przewidywalna choroba związana z podróżą. Dotyka ona od 30% do 70% podróżnych. Wywołują ją bakterie, wirusy lub pasożyty bytujące w niehigienicznych warunkach restauracji w miejscowościach turystycznych. Biegunka podróżnych dotyczy przewodu pokarmowego, objawia się skurczami mięśni brzucha i biegunką. Najczęściej powoduje ją spożywanie jedzenia i picie wody, do której organizm nie jest przyzwyczajony.
Do niedawna sądzono, że aby zapobiec zemście Montezumy, przed spożyciem jedzenie i picie należy ugotować, zalać wrzątkiem albo obrać. Jeśli nie było takiej możliwości, należało się powstrzymać od jedzenia. Jednak liczne badania wskazały, że turyści, którzy przestrzegali tych zasad i tak chorowali.
Na biegunkę podróżnych najczęściej chorują turyści podróżujący do Meksyku, Środkowej i Południowej Ameryki, Afryki, Bliskiego Wschodu i krajów Azji (poza Japonią).
Jakie są objawy Klątwy Faraona?
Najczęstszy objaw to wodnista biegunka i skurcze mięśni brzucha. Występowanie innych dolegliwości zależy od przyczyny choroby. Do innych objawów mogą należeć:
- mdłości,
- wymioty,
- gorączka,
- wzdęcia,
- nadmiar gazów,
- utrata apetytu,
- pilna potrzeba udania się do toalety
Czy biegunka podróżnych jest zaraźliwa?
Tak. Osoba chora może zarażać innych, niezależnie od tego, czy powodem jej zachorowania są wirusy, bakterie czy pasożyty.
Ile trwa zemsta Montezumy? Czy jest groźna?
Choroba zwykle trwa od 3 do 7 dni, rzadko kiedy zagraża życiu.
Uważaj na odwodnienie przy Zemście Faraona!
To najczęstsza komplikacja tej dolegliwości, której nie możesz zbagatelizować, szczególnie u małych dzieci. Liczne biegunki, wymioty i mdłości mogą prowadzić do szybkiej utraty płynów, której nie jesteś w stanie nadrobić piciem wody. Zwróć uwagę na te objawy odwodnienia:
- uczucie suchości w ustach,
- zwiększone pragnienie,
- zmniejszona ilość wydalanego moczu,
- ból i zawroty głowy,
- sucha skóra
- uczucie dezorientacji.
Ulgę w odwodnieniu przyniesie Ci doustna terapia nawadniająca (elektrolity), które kupisz w każdej aptece znajdującej się w miejscowości turystycznej.
Jak zapobiec biegunce podróżnych? Zabierz w podróż probiotyki!
Pamiętasz, że o uniwersalnym działaniu probiotyków i prebiotyków pisaliśmy już wcześniej?
Badania naukowe i tak zwane metaanalizy, czyli analizy wielu badań, dowiodły skuteczności niektórych szczepów probiotycznych w klątwie faraona. Których? Należą do nich:
- Saccharomyces boulardii
- Saccharomyces cerevisiae
- połączenie Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum
- Lactobacillus rhamnosus (szczep GG).
Pij tylko butelkowane lub przegotowane napoje
Przegotowana woda, kawa czy herbata z przegotowanej wody, butelkowana woda, piwo czy wino to bezpieczne napoje, które możesz pić. Unikaj lodu, ponieważ może on pochodzić z zakażonej wody. Najbezpieczniejszy sposób na uzyskanie bezpiecznej wody to jej przegotowanie przez parę minut lub użycie chemicznych środków dezynfekujących, opartych o jod lub chlor.
Przenośne filtry do wody nie są dobrym sposobem na uzyskanie wody zdatnej do picia ze względu na brak badań na temat ich skuteczności. Nie pij wody prosto z kranu! Wiele chorobotwórczych organizmów może przetrwać nawet w gorącej wodzie kranowej.
Jedz wyłącznie ugotowane dania
Unikaj posiłków z surowych składników, takich jak sałatki, nieugotowane warzywa i owoce (chyba że samodzielnie je obierzesz), niepasteryzowane mleko i przetwory mleczne, surowe mięso i owoce morza. Ugotowane i wciąż gorące dania są dość bezpieczne, jednak nie jedz niektórych ryb (jak barakuda złotawa czy ryby rozdymkowate) i owoców morza (jak te pochodzące z Indii Zachodnich, Oceanu Spokojnego i Indyjskiego) nawet po ugotowaniu.
Spakuj do torby podróżnej probiotyki i przestrzegaj paru prostych zasad, a z wakacji wrócisz z wyłącznie dobrymi wspomnieniami.