logo_solinea
Kadzidłowiec indyjski. Wsparcie dla zdrowa znane od starożytności odkrywane na nowo!

Kadzidłowiec indyjski. Wsparcie dla zdrowa znane od starożytności odkrywane na nowo!

Już starożytni wiedzieli, że jest świetnym wsparciem stawów, doskonałym antyseptykiem, a do tego idealny suplementem dla sportowców – co jeszcze potrafi kadzidłowiec indyjski?

Boswellia serrata, bo tak brzmi łacińska nazwa kadzidłowca indyjskiego, to jedna z tych roślin, o jakiej wspaniałych właściwościach ludzkość wiedziała w zasadzie od zarania dziejów. Teraz, w XXI wieku liczne badania potwierdzają jego bardzo ciekawe właściwości.

Spis treści:
Proflexin-logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

Czym jest kadzidłowiec indyjski?

Być może wielu z Was to delikatnie zaskoczy – boswellia serrata to drzewo. Co prawda niezbyt duże (góra średniej wielkości), ale za to bardzo charakterystyczne. Wyróżnia się szarawą korą. Występuje w klimacie raczej suchym. Moc kadzidłowca tkwi w wydzielanej przez niego żywicy, tzw. olibanum.

Kadzidłowiec był wykorzystywany w medycynie od wieków. Co ciekawe, na początku w formie… kadzidła. Używano go w postaci olejków, którymi okadzano chorych oraz pomieszczenia. Kadzidłowiec ma odświeżający cytrusowy zapach i z tej racji był również wykorzystywany w rytuałach religijnych.

Jakie właściwości posiada kadzidłowiec indyjski?

Wspomina o nich najstarsza „sztuka” medyczna świata, ajurweda. I mówi same dobre rzeczy. Kadzidłowiec był wykorzystywany w leczeniu przeróżnych bólów kostnych i niedomagań układu ruchu oraz szerzej – stanów zapalnych.

Do tego stosowano go w przypadku chorób związanych z układem oddechowym, zwłaszcza nieżytów gardła. Boswellia serrata miał być także doskonałym panaceum na lęki, nerwice i stany depresyjne. 

Współczesna nauka potwierdziła te właściwości kadzidłowca indyjskiego i – mało tego – odkryła kolejne, jak i znalazła dla nich zastosowanie.

Na co może pomóc kadzidłowiec indyjski?

Liczne badania skupione na działaniu boswellia serrata wykazały, że żywica tej rośliny to prawdziwa kopalnia prozdrowotnych właściwości. Odpowiadają za to tzw. kwasy bosweliowe.

  • Znosi ból, dzięki czemu świetnie wspomoże walkę z reumatyzmem i kontuzjami układu ruchu.
  • Hartuje układ odpornościowy, dzięki swoim właściwościom immunostymulującym. To świetna wiadomość dla wiecznie zakatarzonych i zachrypniętych.
  • Nerwica? Depresja? Nadpobudliwość? Kadzidłowiec pomoże dzięki temu, że świetnie znosi stres i blokuje „gonitwę” myśli. 
  • Wzmacnia wątrobę i pomaga w jej prawidłowej pracy – to przyda się każdemu. 
  • Zwiększa gęstość kości i usprawnia pracę mięśni, z czego skwapliwie korzystają sportowcy, zwłaszcza sportów kontaktowych, w tym sztuk walki. 

Kadzidłowiec indyjski, a dokładnie jego żywica – olibanum – lub jej ekstrakt, znalazł swoje zastosowanie w wielu kompleksowych suplementach, co, biorąc pod uwagę wszechstronne właściwości tej cennej rośliny, nie powinno nikogo dziwić.  

Standaryzacja kwasów bosweliowych w takim produkcie i jego wysoka jakość gwarantują szybkie przekonanie się o cennych właściwościach zdrowotnych kadzidłowca indyjskiego, który – stosowany z rozsądkiem – stanowi skuteczne wsparcie profilaktyki naszego zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Literatura:​
  • Anti-Inflammatory Activity of Boswellia serrata Extracts: an In Vitro Study on Porcine Aortic Endothelial Cells – Oxid Med. Cell Longev 201
  • Boswellia Serrata, A Potential Antiimflammatory Agent: An Overview – Indian J Pharm Sci
  • Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee – A randomized double blind placebo controlled trial – Kimmathar, Thawani, Hingorani, Khiyani – Phytomedicine V. 10 Issue 1, 2003
  • Effectiveness of Boswellia and Boswellia extract for osteoarthritis patients: a systematic review and meta-analysis – Yu, Xiang, Zhang, Zeng, Yang, Jun Li – SpringerLink, 2020

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty