logo_solinea
Kalendarz pylenia - poradnik dla alergika

Kalendarz pylenia – poradnik dla alergika

Zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny) i zapalenie spojówek – tak głównie objawia się alergia na pyłki roślin.
U części chorych mogą też występować napady astmy oskrzelowej, dolegliwości skórne, a nawet nudności czy wymioty. Jak kontrolować te objawy? Co pyli w poszczególnych miesiącach? Które pyłki uczulają najbardziej? Tego dowiesz się za chwilę. A na końcu artykułu znajdziesz mały prezent, który pomoże Tobie i Twoim Bliskim zaplanować walkę z alergią. Gotowa? Gotowy? No to czytamy!

Spis treści:
bezalergii
bezalergii-icons

UWOLNIJ SIĘ OD UCIĄŻLIWYCH OBJAWÓW ALERGII I POCZUJ ULGĘ

Styczeń

Katar sienny na początku roku? To możliwe, bo czasem już w styczniu zaczyna się pylenie uczulającej leszczyny, a bezpośrednio po niej – olchy (olszy). Czy wiesz, że alergia na pyłki obu roślin zwykle idzie w parze? U części uczulonych na pyłek leszczyny i olchy mogą też występować objawy alergiczne po zjedzeniu orzechów laskowych czy niektórych owoców. Przyczyną są tzw. reakcje krzyżowe, które wynikają z podobieństwa w budowie ich substancji uczulających (alergenów).

Luty

W lutym kwitnie leszczyna i olsza. Ostrzegamy! W dniach, kiedy stężenie pyłku olchy w atmosferze jest wysokie, uczuleni mogą odczuwać objawy astmy pyłkowej. Należy do nich napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej i duszność. Wyjeżdżasz zimą nad Morze Śródziemne? Uważaj na pyłek silnie uczulających cyprysów.

Marzec

Marzec to czas pylenia leszczyny, olchy, jesionu czy topoli. Wbrew powszechnej opinii, alergia na pyłek tego ostatniego drzewa jest w Polsce stosunkowo rzadka. Nie uczula także puch topoli. Objawy alergiczne z przełomu maja i czerwca, kiedy w powietrzu unosi się puch, są w rzeczywistości związane początkiem pylenia traw. Masz alergię na pyłek jesionu? Możesz mieć objawy uczulenia po kontakcie z pyłkiem oliwki.

Kwiecień

W kwietniu pyli m.in. jesion, topola, dąb, wierzba i brzoza. Alergeny pyłku brzozy to w Polsce druga najczęstsza (po trawach) przyczyna występowania objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i atopowej astmy pyłkowej. Uczuleni na pyłek brzozy mogą mieć też wtórną alergię na seler, marchew, jabłka czy wiśnie. Jej objawy to obrzęk warg i błony śluzowej jamy ustnej, swędzenie i wyciek z nosa oraz nudności i wymioty.

Maj

Na początku maja kwitnie jeszcze jesion, dąb i brzoza. Natomiast ostatnia dekada miesiąca jest początkiem okresu intensywnego pylenia traw. U osób z alergią na pyłek traw zaczynają wtedy występować napady kichania, wodnisty katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu, a także objawy astmy pyłkowej. Jak temu zapobiegać? Poza przyjmowaniem leków, unikaj podróżowania przy otwartym oknie, spacerów po łące czy koszenia trawnika.

Czerwiec

W czerwcu nadal intensywnie pylą trawy. Zarodnikują także grzyby pleśniowe (pleśnie) z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Zaczyna kwitnąć babka, szczaw i pokrzywa. Nie zapominaj, że objawy uczulenia na pyłki nasilają się w gorące, suche lub wietrzne dni. Rada alergologów? W sezonie pylenia na spacery najlepiej wychodzić w trakcie deszczu lub zaraz po nim.

Lipiec

W lipcu zarodnikują grzyby pleśniowe i pylą chwasty. Wśród tych ostatnich najsilniej alergizuje bylica. Uczulenie na jej pyłek jest w Polsce trzecim najczęstszym wyzwalaczem objawów okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Substancje uczulające pyłku bylicy wywołują też odczyny krzyżowe z alergenami m.in. selera, jabłka i marchwi. Jeśli masz uczulenie na pyłek bylicy, unikaj jedzenia tych produktów.

Sierpień

Nadal kichasz? Sierpniowe dolegliwości alergiczne mogą mieć związek z kwitnieniem pokrzywy, bylicy, ambrozji czy komosy oraz intensywnym zarodnikowaniem grzybów pleśniowych. Najczęstszą wśród grzybów przyczyną kataru siennego i astmy są te z rodzaju Alternaria. Choć zalicza się je do pleśni zewnątrzdomowych, występują także w mieszkaniach. Mogą rozwijać się na owocach i warzywach oraz na wilgotnych ścianach, parapetach czy framugach okiennych.

Wrzesień

We wrześniu w powietrzu atmosferycznym nadal obecne są zarodniki pleśni. Pyli także ambrozja. Ten chwast jest najczęstszą przyczyną alergii pyłkowej w Stanach Zjednoczonych, ale jego najbardziej uczulające odmiany rosną także w Polsce. Warto wiedzieć, że osoby uczulone na pyłek ambrozji mogą mieć także objawy alergiczne po kontakcie z pyłkiem bylicy i ekstraktem z koszyczków rumianku.

Październik

To już ostatnie dni pylenia ambrozji. Do listopada w powietrzu atmosferycznym są też jeszcze obecne zarodniki grzybów pleśniowych. Objawy alergii pyłkowej przestają być odczuwalne. Jednak jesienią i zimą bardziej dokuczają objawy alergii całorocznych. Są to np. uczulenia na alergeny roztoczy kurzu mieszkaniowego, pleśni wewnątrzdomowych czy naszych pupili, takich jak koty, gryzonie, ptaki i psy.

Alergia i jej uciążliwe objawy są uciążliwe do tego stopnia, że mogą utrudnić normalne funkcjonowanie na co dzień. Można jednak zrobić wiele, by im skutecznie stawiać czoła, a także zmniejszać ryzyko wystąpienia – chociażby przez odpowiednie urządzenie domu i mieszkania

BRAWO! JESTEŚ NA MECIE!

Na początku obiecaliśmy Ci prezent, pamiętasz? Dotrzymujemy słowa!

Przygotowaliśmy dla Ciebie i Twoich Bliskich KALENDARZ PYLENIA.

W formie przystępnej infografiki zawarliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym żadne pyłki już Was nie zaskoczą.

Pobierz na smartfona, wydrukuj i powieś w widocznym miejscu – niech służy jak najlepiej.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomoże Wam w codziennych zmaganiach alergicznych.

ZDROWIA!

PODOBNE WPISY