logo_solinea
karbocysteina

Karbocysteina na kaszel mokry – jak działa i kiedy warto ją stosować?

Kaszel to jeden z podstawowych odruchów fizjologicznych, którego celem jest usunięcie wydzieliny lub ciała obcego z dróg oddechowych. Jest też bardzo częstym objawem infekcji oddechowych. Jednym z leków stosowanych w kaszlu mokrym jest karbocysteina. Jak działa ta substancja i jakie są wskazania do jej stosowania?

Spis treści:
logo-zdrowe-rozwiazania-podstawowe bez tła
„Człowiek – zawsze stajemy po jego stronie”

Karbocysteina – co to jest?

Stan zapalny prowadzi do zaburzenia funkcjonowania nabłonka rzęskowego pokrywającego drogi oddechowe i stymuluje wydzielanie mucyn, co sprzyja zaleganiu wydzieliny.

Karbocysteina to substancja wykorzystywana w leczeniu kaszlu produktywnego (mokrego). Należy do tak zwanych leków mukoaktywnych, które ułatwiają usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Jest to lek powszechnie stosowany w leczeniu infekcji przebiegających z kaszlem mokrym.

Jak działa karbocysteina?

Pod względem mechanizmu działania karbocysteina jest mukolitykiem. Oznacza to, że zmniejsza lepkość wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych. To ułatwia jej odrywanie, a tym samym usuwanie w czasie kaszlu. Ponadto karbocysteina ma działanie przeciwzapalne i jak pokazują doniesienia naukowe – podczas jednoczesnego stosowania z antybiotykami ma zdolność do zwiększenia ich stężenia w treści oskrzelowej. Co więcej, karbocysteina zmniejsza zdolność przylegania niektórych bakterii do nabłonka pokrywającego drogi oddechowe.

Karbocysteina a erdosteina

Erdosteina, podobnie jak karbocysteina, należy do mukolityków, które zmniejszają lepkość śluzu, znajdującego się w drogach oddechowych. Jednak pod względem biologicznym erdosteina ma nieco inny punkt uchwytu. Mimo to działanie obu substancji jest podobne. 

Erdosteina jak karbocysteina może zwiększać stężenie antybiotyku w wydzielinie dróg oddechowych i zmniejszać przyleganie bakterii do nabłonka, co sprawia, że ma pewne działanie przeciwbakteryjne. Substancja ta wykazuje również działanie przeciwzapalne.

logo-zdrowe-rozwiazania-podstawowe bez tła
„Człowiek – zawsze stajemy po jego stronie”

Na co jest karbocysteina?

Karbocysteina wykorzystywana nie tylko w leczeniu objawowym mokrego kaszlu. Jakie są inne możliwości jej zastosowania? O tym przeczytamy poniżej.

Karbocysteina na kaszel mokry

Ma zdolność do stymulowania wytwarzania śluzu o mniejszej lepkości, co ułatwia odkrztuszanie i usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Z tego powodu wskazaniem do jej stosowania jest obecność mokrego kaszlu.

Karbocysteina na zatoki

Stosowana jest również w infekcjach zatok obocznych nosa. Jej działanie w tym miejscu również polega na stymulowaniu produkcji mniej lepkiego śluzu, co ułatwia usuwanie wydzieliny i tym samym zapobiega jej zaleganiu w zatokach.

Kiedy stosować karbocysteinę?

Ważne jest to, aby nie przyjmować karbocysteiny zbyt późno. Dlaczego? Rozrzedzenie śluzu w drogach oddechowych tak naprawdę stymuluje jego usuwanie, a więc i sprzyja odkasływaniu. Aby nie powodować odkrztuszania w nocy i zapewnić sobie spokojny sen – zdecydowanie lepiej jest przyjmować preparaty z karbocysteiną mniej więcej do godziny 17:00.

Karbocysteina – tabletki

Karbocysteina dostępna jest w postaci tabletek do ssania, które można stosować już od 6 roku życia. Karbocysteina w tabletkach lepiej sprawdzi się u dorosłych i u dzieci starszych.

 Karbocysteina – syrop dla dzieci

Karbocysteinę można również znaleźć w wygodniejszej dla maluchów postaci, a więc w postaci syropu. W tym przypadku zgodnie z ulotką syrop z karbocysteiną możemy stosować od 2 roku życia.

Przeciwwskazania do stosowania karbocysteiny

Tak, jak w przypadku każdego leku, również w odniesieniu do karbocysteiny istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Zaliczamy do nich:

 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy – leki mukolityczne mogą działać drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, dlatego stanowią zagrożenie dla osób dotkniętych problemem choroby wrzodowej, 
 • okres karmienia piersią – nie ma aktualnie dostępnych badań naukowych, które określałby zdolność przenikania karbocysteiny do mleka kobiecego,
 • okres ciąży – nie zaleca się stosowania karbocysteiny w pierwszym trymestrze ciąży.

Z czym nie łączyć karbocysteiny?

Z czym nie powinniśmy przyjmować jednocześnie preparatów zawierających karbocysteinę? Przede wszystkim z lekami przeciwkaszlowymi takimi jak kodeina czy dekstrometorfan. Dlaczego? Leki te działają poprzez hamowanie odruchu kaszlu, co sprawia, że wykorzystywane są w kaszlu suchym. Połączenie tych leków sprzyja zaleganiu rozrzedzonej wydzieliny w drogach oddechowych, co z kolei może predysponować na przykład do nadkażeń bakteryjnych. Sytuacja taka może być szczególnie niebezpieczna dla pacjentów obciążonych astmą czy mukowiscydozą, u których nawet w normalnych warunkach mamy do czynienia z nieprawidłowościami w budowie układu oddechowego.

karbocysteina1

Karbocysteina a alkohol

W czasie infekcji dobrze jest powstrzymać się od używek, które mogą np. podrażniać błonę śluzową gardła i sprzyjać nasileniu objawów.

Bezpieczeństwo karbocysteiny. Karbocysteina – skutki uboczne

Przyjmowanie każdej substancji może wiązać się z wystąpieniem pewnych działań niepożądanych. Podobnie jest w przypadku karbocysteiny. Najważniejsze działania niepożądane, jakie mogą wystąpić przy przyjmowaniu tej substancji to:

 • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha,
 • kołatanie serca, czasami zawroty głowy,
 • skórne reakcje alergiczne,
 • bardzo rzadko – krwawienia z przewodu pokarmowego – ten skutek uboczny może wystąpić, gdy pacjent jednocześnie przyjmuje leki przeciwkrzepliwe lub choruje na chorobę wrzodową, co samo w sobie stanowi ryzyko krwawienia.

 

Podsumowując, karbocysteina to substancja, która pozwala nam opanować objawy infekcji. W przypadku pojawienia się infekcji związanych z układem oddechowym warto odwiedzić lekarza, który po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Może zainteresować Cię także: Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie

Literatura:​
 • Z. Doniec i inni, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016,
 • M. Stelmach, Zastosowanie leków mukoaktywnych. Termedia. [dostęp online],
 • M. Rygalski, E. Zawisza, Leczenie kaszlu infekcyjnego, Lek w Polsce 2015; 8: 46-50,
 • K. Dąbrowska i inni, Leczenie wykrztuśne i przeciwkaszlowe u dzieci z punktu widzenia farmakologii klinicznej, Pediatria po Dyplomie, 01/2023.

PODOBNE WPISY