- Karbocysteina jest substancją o właściwościach mukolitycznych, która poprzez zmniejszanie lepkości śluzu, ułatwia usuwanie go z dróg oddechowych.
- Pomaga złagodzić kaszel mokry, dlatego stosowana jest głównie przy infekcjach przebiegających z gęstym śluzem, a także przy zapaleniu zatok.
- Leki zawierające karbocysteinę dostępne są w postaci syropu lub tabletek do ssania.
- Nie należy jednocześnie stosować leków z karbocysteiną i leków hamujących odruch kaszlu, aby uniknąć zalegania śluzu.
- Sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z mokrym kaszlem.
Karbocysteina – co to jest?
Stan zapalny prowadzi do zaburzenia funkcjonowania nabłonka rzęskowego pokrywającego drogi oddechowe i stymuluje wydzielanie mucyn, co sprzyja zaleganiu wydzieliny.
Karbocysteina to substancja wykorzystywana w leczeniu kaszlu produktywnego (mokrego). Należy do tak zwanych leków mukoaktywnych, które ułatwiają usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Jest to lek powszechnie stosowany w leczeniu infekcji przebiegających z kaszlem mokrym.
Jak działa karbocysteina?
Pod względem mechanizmu działania karbocysteina jest mukolitykiem. Oznacza to, że zmniejsza lepkość wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych. To ułatwia jej odrywanie, a tym samym usuwanie w czasie kaszlu. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i jak pokazują doniesienia naukowe – podczas jednoczesnego stosowania z antybiotykami ma zdolność do zwiększenia ich stężenia w treści oskrzelowej. Co więcej, karbocysteina zmniejsza zdolność przylegania niektórych bakterii do nabłonka pokrywającego drogi oddechowe.
Karbocysteina a erdosteina
Erdosteina, podobnie jak karbocysteina, należy do mukolityków, które zmniejszają lepkość śluzu, znajdującego się w drogach oddechowych. Jednak pod względem biologicznym erdosteina ma nieco inny punkt uchwytu. Mimo to działanie obu substancji jest podobne.
Erdosteina jak karbocysteina może zwiększać stężenie antybiotyku w wydzielinie dróg oddechowych i zmniejszać przyleganie bakterii do nabłonka, co sprawia, że ma pewne działanie przeciwbakteryjne. Substancja ta wykazuje również działanie przeciwzapalne.
Na co jest karbocysteina?
Wykorzystywana jest nie tylko w leczeniu objawowym mokrego kaszlu. Jakie są inne możliwości jej zastosowania? O tym przeczytamy poniżej.
Karbocysteina na kaszel mokry
Ma zdolność do stymulowania wytwarzania śluzu o mniejszej lepkości, co ułatwia odkrztuszanie i usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Z tego powodu wskazaniem do jej stosowania jest obecność mokrego kaszlu.
Dowiedz się więcej: Jak radzić sobie z mokrym kaszlem u dziecka?
Karbocysteina na zatoki
Stosowana jest również w infekcjach zatok obocznych nosa. Jej działanie w tym miejscu również polega na stymulowaniu produkcji mniej lepkiego śluzu, co ułatwia usuwanie wydzieliny i tym samym zapobiega jej zaleganiu w zatokach.
Kiedy stosować karbocysteinę?
Ważne jest to, aby nie przyjmować karbocysteiny zbyt późno. Dlaczego? Rozrzedzenie śluzu w drogach oddechowych tak naprawdę stymuluje jego usuwanie, a więc i sprzyja odkasływaniu. Aby nie powodować odkrztuszania w nocy i zapewnić sobie spokojny sen – zdecydowanie lepiej jest przyjmować preparaty z karbocysteiną mniej więcej do godziny 17:00.
Karbocysteina – tabletki
Karbocysteina dostępna jest w postaci tabletek do ssania, które można stosować już od 6 roku życia, a w tabletkach lepiej sprawdzi się u dorosłych i u dzieci starszych.
Karbocysteina – syrop dla dzieci
Karbocysteinę można również znaleźć w wygodniejszej dla maluchów postaci, a więc w postaci syropu. W tym przypadku zgodnie z ulotką syrop z karbocysteiną możemy stosować od 2 roku życia.
Przeciwwskazania do stosowania karbocysteiny
Tak, jak w przypadku każdego leku, również w odniesieniu do karbocysteiny istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Zaliczamy do nich:
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy – leki mukolityczne mogą działać drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, dlatego stanowią zagrożenie dla osób dotkniętych problemem choroby wrzodowej,
- okres karmienia piersią – nie ma aktualnie dostępnych badań naukowych, które określałby zdolność przenikania karbocysteiny do mleka kobiecego,
- okres ciąży – nie zaleca się stosowania karbocysteiny w pierwszym trymestrze ciąży.
Z czym nie łączyć karbocysteiny?
Z czym nie powinniśmy przyjmować jednocześnie preparatów zawierających karbocysteinę? Przede wszystkim z lekami przeciwkaszlowymi takimi jak kodeina czy dekstrometorfan. Dlaczego? Leki te działają poprzez hamowanie odruchu kaszlu, co sprawia, że wykorzystywane są w kaszlu suchym. Połączenie tych leków sprzyja zaleganiu rozrzedzonej wydzieliny w drogach oddechowych, co z kolei może predysponować na przykład do nadkażeń bakteryjnych. Sytuacja taka może być szczególnie niebezpieczna dla pacjentów obciążonych astmą czy mukowiscydozą, u których nawet w normalnych warunkach mamy do czynienia z nieprawidłowościami w budowie układu oddechowego.
Karbocysteina a alkohol
W czasie infekcji dobrze jest powstrzymać się od używek, które mogą np. podrażniać błonę śluzową gardła i sprzyjać nasileniu objawów.
Karbocysteina – skutki uboczne
Przyjmowanie każdej substancji może wiązać się z wystąpieniem pewnych działań niepożądanych. Podobnie jest w przypadku karbocysteiny. Najważniejsze działania niepożądane, jakie mogą wystąpić przy przyjmowaniu tej substancji to:
- dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha,
- kołatanie serca, czasami zawroty głowy,
- skórne reakcje alergiczne,
- bardzo rzadko – krwawienia z przewodu pokarmowego – ten skutek uboczny może wystąpić, gdy pacjent jednocześnie przyjmuje leki przeciwkrzepliwe lub choruje na chorobę wrzodową, co samo w sobie stanowi ryzyko krwawienia.
Podsumowując, karbocysteina to substancja, która pozwala nam opanować objawy infekcji. W przypadku pojawienia się infekcji związanych z układem oddechowym warto odwiedzić lekarza, który po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Może zainteresować Cię także: Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie