Kwas hialuronowy – właściwości – zmniejsza dyskomfort i suchość oczu
Średnio 1 na 7 seniorów cierpi z powodu zespołu suchego oka. Choroba ta jest spowodowania zmniejszoną produkcją łez lub ich zbyt szybkim odparowywaniem. Tu właśnie przydaje się kwas hialuronowy i jego umiejętność utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Krople do oczu zawierające kwas hialuronowy zmniejszają suchość oczu i poprawiają ich stan zdrowia. Co więcej, krople z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas operacji oczu, aby zmniejszyć stan zapalny i przyśpieszyć gojenie się ran po zabiegu.
Kwas hialuronowy – zastosowanie. Pomaga osobom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
Poziom kwasu hialuronowego we krwi jest związany z zaawansowaniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Za jego pomocą można prognozować przebieg choroby. Z kolei rozpad kwasu hialuronowego we krwi wiąże się ze zmniejszonym przepływem powietrza w płucach i zahamowaniem ich funkcjonowania. Nebulizacja za pomocą płynu z kwasem hialuronowym może zapobiec postępowi POChP lub nawet poprawić stan chorego.
Kwas hialuronowy – właściwości. Zwiększa komfort pacjentów z mukowiscydozą (i nie tylko) podczas nebulizacji
Jednak czym dokładnie jest nebulizacja?
Nebulizator to rodzaj inhalatora, za pomocą którego podaje się leki bezpośrednio do dróg oddechowych. Niestety nie wszyscy pacjenci tolerują standardowe płyny do nebulizacji oparte o jałowy chlorek sodu.
Do skutków ubocznych nebulizacji należy intensywny kaszel, brak tchu, ścisk w klatce piersiowej i podrażnienie gardła. Poza tym dla wielu osób nebulizacja to proces nieprzyjemny, co może prowadzić do jej unikania. Na szczęście kwas hialuronowy pomaga i tutaj.
Badania wykazały, że dodatek kwasu hialuronowego do standardowego roztworu chlorku sodu zwiększa jego tolerancję i komfort podczas nebulizacji u pacjentów z mukowiscydozą. To szczególnie ważne, bo wiele osób z mukowiscydozą to dzieci, wystarczająco pokrzywdzone przez samą chorobę. Jeśli dzięki korzystaniu z roztworu do nebulizacji opartym o kwas hialuronowy można ułatwić im leczenie, warto to zrobić .
Dodatek kwasu hialuronowego zwiększa tolerancję płynu do nebulizacji u osób z rozszerzeniem oskrzeli
Podobny wynik dało badanie dotyczące rozszerzenia oskrzeli, które występuje m.in. w wielu wrodzonych chorobach płuc (w tym w mukowiscydozie) oraz w nabytych chorobach, takich jak ciężkie zakażenia wirusowe i bakteryjne.
Nadmierne wydzielanie śluzu u osób z rozszerzeniem oskrzeli może prowadzić do przewlekłych infekcji i stanu zapalnego, co z kolei powoduje jeszcze większe wydzielanie śluzu.
Nebulizacja pomaga zmniejszyć ilość śluzu, oczywiście pod warunkiem, że jest regularnie przeprowadzana. Dodatek kwasu hialuronowego do roztworu do nebulizacji pomaga wytrwać w terapii i poprawia prognozy chorego .
Kwas hialuronowy – właściwości – przyśpiesza gojenie ran
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze, jednak jego stężenie się zwiększa, kiedy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ kwas hialuronowy zmniejsza stan zapalny, nawilża ranę i wysyła sygnał do ciała, aby zbudowało więcej naczyń krwionośnych w uszkodzonym fragmencie. Dzięki temu rany szybciej się goją.
Według badań smarowanie ran kwasem hialuronowym zmniejsza ich rozmiar oraz dolegliwości bólowe szybciej niż placebo czy brak leczenia. Jeśli boisz się infekcji, zainteresuje Cię fakt, że kwas hialuronowy ma właściwości antybakteryjne. Bezpośrednia aplikacja na ranę zmniejsza ryzyko infekcji.
W badaniu z 2016 roku wykazano, że aplikacja kwasu hialuronowego na owrzodzenia stopy cukrzycowej doprowadziła do szybszego gojenia się rany w porównaniu do standardowego leczenia.
Może zainteresować Cię także: Kwas hialuronowy – o tych zastosowaniach mało kto wie!