logo_solinea
efacd5e4844fbb77ee9f49019949d946c29117b4

Kwasy Omega-3. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Od dawna dużo się mówi o prozdrowotnych właściwościach kwasów Omega-3, ich pozytywnym wpływie na mózg, serce i inne organy. Jednak czy wszystkie rodzaje kwasów Omega-3 są zdrowe, a Omega-6 nie? Jakie mają działanie, czym się różnią i kiedy warto sięgnąć po każdy z nich? Zapraszamy do lektury o kwasach EPA, DHA, ALA i GLA.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

OMEGANERV

Czym są kwasy Omega-3, takie jak EPA i DHA

Kwasy Omega-3 są rodzajem tłuszczu wielonienasyconego. Nazywa się je niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, ponieważ z jednej strony są konieczne dla zachowania zdrowia, ale z drugiej Twój organizm nie potrafi ich samodzielnie wyprodukować (w przeciwieństwie do np. hormonów). Dlatego musisz je pozyskać z diety.

Zwykle tłuszcz stanowi źródło energii i nic więcej, jednak kwasy Omega-3 pełnią wiele ważnych funkcji, takich jak zmniejszanie stanu zapalnego, wspieranie zdrowia układu krążenia i prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobór kwasów Omega-3 prowadzi do różnych problemów, takich jak niższy poziom inteligencji, depresja, choroba serca, artretyzm, nowotwory i inne.

b49d5adfe3b4b985ff1391a0fd13782ed30349a9

Działanie i zastosowanie kwasu EPA i DHA

Kwas eikozapentaenowy (EPA) jest kwasem tłuszczowym. Jego głównie źródło stanowią ryby, takie jak makrela, śledź, tuńczyk, łosoś i wątroba dorsza. Kwas EPA znajduje zastosowanie przy chorobie wieńcowej, zapobieganiu i leczeniu zawałów serca oraz zmniejszaniu poziomu trójglicerydów. Poza tym wiele badań donosi o jego skuteczności przy chorobach i zaburzeniach psychicznych, takich jak ADHD, schizofrenia, zaburzenia osobowości, choroba Alzheimera czy depresja.

Kwasy EPA stosuje się również przy problemach z prawidłowym widzeniem u osób starszych (zwyrodnieniu plamki żółtej), łuszczycy, astmie, mukowiscydozie i cukrzycy. U osób z nowotworami, takimi jak nowotwór płuc czy rak prostaty, kwasy EPA pomagają zachować odpowiednią masę ciała i zmniejszają skutki uboczne chemioterapii.

Z kolei kobiety za pomocą kwasu EPA zwalczają objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, obniżają ciśnienie podczas zagrożonej ciąży i zmniejszają ryzyko opóźnionego rozwoju u niemowląt (biorąc kwas EPA jeszcze w czasie ciąży).

Kwasy EPA wraz z kwasami DHA (kwasem dokozaheksaenowym) zapobiegają chorobom serca i zmniejszają arytmię. Poza tym pomagają na astmę, nowotwory, problemy z miesiączkowaniem, katar sienny, chorobę płuc, toczeń i autoimmunologiczną chorobę nerek.

Połączenie kwasu EPA z kwasem DHA stosuje się w bólach migrenowych głowy u nastolatków, infekcjach skóry, przy wysokim poziomie cholesterolu, nadciśnieniu, łuszczycy, zespole Behçeta, chorobie Raynauda, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Kwasy ALA – dlaczego nie warto się nimi interesować

Ten najpowszechniejszy rodzaj kwasów Omega-3 występuje obficie w produktach roślinnych. Niestety, nie jest aktywny biologicznie – to znaczy nie ma żadnych pozytywnych właściwości, dopóki nie zostanie zamieniony w kwas EPA lub DHA. Proces ten jest bardzo nieefektywny – tylko 1-10% kwasu Alfa-Linolenowego zamienia się w EPA, a tylko 0,5-5% w DHA.

Co więcej, stopień konwersji (to, jako procent zamieni się w kwas EPA lub DHA) zależy od wielu czynników, takich jak poziom miedzi, wapnia, magnezu, cynku, żelaza, witamin B6 i B7. Współczesna dieta, a w szczególności wegetarianizm, prowadzą to niedoborów tych składników odżywczych. Przewaga nasyconych kwasów Omega-6 we współczesnej diecie również negatywnie wpływa na konwersję ALA w EPA i DHA.

456060b7191f2503d41dccbd5df79904a8be2bd4

Działanie i zastosowanie kwasu GLA

Kwas gamma-linolenowy jest rodzajem kwasu Omega-6, jednak pomimo tego posiada mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Od wieków używa się go jako ludowego lekarstwa na wiele dolegliwości. Z tego względu kwas GLA zyskał nazwę „królewskiego lekarstwa na wszystko”. Jego główne źródło stanowią nasiona wiesiołka.

Kwas GLA, podobnie jak kwasy EPA i DHA, zmniejsza stan zapalny. Z tego względu znajduje zastosowanie w łuszczycy, egzemie (m.in. atopowym zapaleniu sóry), reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz przy polipach w jamie ustnej.

Stosowany jest jako środek na wysoki cholesterol, chorobę serca, zespół metaboliczny, problemy z nerwami związane z cukrzycą, ADHD, depresję, depresję poporodową, zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) i katar sienny. Znajduje również zastosowanie w zapobieganiu nowotworów i zwiększaniu leczniczego działania leków antynowotworowych w leczeniu raka piersi.

Łącząc kwasy EPA, DHA i GLA, zachowujesz równowagę pomiędzy kwasami Omega-3 a Omega-6 i czerpiesz pełnię korzyści z ich prozdrowotnych właściwości.

Teraz sprawdź, jak stosować kwas DHA, który jest niezbędny w trakcie ciąży i wieku niemowlęcego (i nie tylko)

Literatura:​
  • Ruxton CHS, Reed SC, Simpson MJA, et al. The health benefits of omega‐3 polyunsaturated fatty acids: a review of the evidence. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-277X.2004.00552.x
  • RxList. Eicosapentaenoic Acid. https://www.rxlist.com/eicosapentaenoic_acid/supplements.htm
  • Burdge GC. Metabolism of alpha-linolenic acid in humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16828546
  • Brenna JT. Efficiency of conversion of alpha-linolenic acid to long chain n-3 fatty acids in man. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11844977
  • Davis BC, Kris-Etherton PM. Achieving optimal essential fatty acid status in vegetarians: current knowledge and practical implications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12936959
  • Gerster H. Can adults adequately convert alpha-linolenic acid (18:3n-3) to eicosapentaenoic acid (20:5n-3) and docosahexaenoic acid (22:6n-3)? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9637947
  • RxList. Gamma Linolenic Acid. https://www.rxlist.com/gamma_linolenic_acid/supplements.htm

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty