- Angina bakteryjna to ostre zapalenie gardła i migdałków, najczęściej wywołane przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes).
- Choroba objawia się silnym bólem gardła, wysoką gorączką, powiększonymi migdałkami z ropnymi nalotami oraz powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych.
- Leczenie anginy obejmuje stosowanie antybiotyku, zazwyczaj penicyliny, która skraca czas trwania choroby i zapobiega powikłaniom.
- Oprócz antybiotyków stosuje się leczenie objawowe, takie jak leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz łagodzenie bólu gardła za pomocą roztworu do płukania gardła, tabletek do ssania czy spray do gardła.
- Nieleczona angina bakteryjna może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak gorączka reumatyczna czy zapalenie kłębuszków nerkowych, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie.
- Sprawdź, co stosować na anginę bez recepty.
Angina co to jest?
Najczęściej występującym bólem gardła zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest ból pochodzenia wirusowego, który powodowany jest m.in. przez: adenowirusy, rinowirusy oraz wirus grypy typu A i B. W pozostałych przypadkach przyczyną bólu gardła są bakterie np. Streptococcus pyogenes, Chlamydia pneumoniae czy Mycoplasma pneumoniae, dlatego leczenie anginy bakteryjnej uwzględnia stosowanie antybiotyków.


Angina, nazywana inaczej anginą paciorkowcową lub anginą ropną, jest chorobą zapalną gardła i migdałków podniebiennych powodowaną przez bakterię – paciorkowca ropnego (Streptococcus pyogenes). Dotyka głównie dzieci między 3. a 15. rokiem życia, natomiast rzadziej występuje u osób dorosłych. Angina rozwija się szybko (12h – 96h), a objawy pojawiają się nagle, przez co bardzo często pierwsze dolegliwości zaczyna się odczuwać w najmniej spodziewanym momencie.
Jak rozpoznać anginę bakteryjną?
Anginę bakteryjną rozpoznaje się przede wszystkim po występujących objawach. Pomaga w tym skala Centora w modyfikacji McIsaaca, w której przedstawione zostały różne kryteria, charakteryzujące chorobę.
Skala obejmuje:
- gorączkę >38°C,
- brak kaszlu,
- powiększone węzły chłonne szyjne przednie,
- obrzęk i nalot włóknikowy na migdałkach,
- wiek 3-14 lat.
Za każde pasujące do chorego kryterium przypisuje się 1 punkt, dzięki czemu można zyskać od 0 do 5 punktów. Interpretacja wygląda następująco:
- 0-1 pkt – prawdopodobieństwo zakażenia paciorkowcem ropnym wynosi <6%;
- 2-3 pkt – prawdopodobieństwo zakażenia paciorkowcem ropnym wynosi 10-28%;
- 4-5 pkt – prawdopodobieństwo zakażenia paciorkowcem ropnym wynosi 38-63%.
Należy jednak brać pod uwagę, że wysoka ilości punktów nie daje pewności rozpoznania anginy, gdyż przy innych chorobach również mogą występować powyższe objawy np. przy mononukleozie zakaźnej.
Angina – objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem anginy jest obecność na powierzchni migdałków włóknikowego, białego nalotu lub czopów wyglądem przypominającym nieregularne kamyczki. Dodatkowo w przebiegu anginy pojawiają się dolegliwości:
- gorączka – powyżej 38°C,
- tkliwe i powiększone węzły chłonne,
- zmiany wybroczynowe na podniebieniu,
- ból podczas przełykania,
- bóle brzucha,
- nudności i wymioty.

Czy angina jest zaraźliwa?
Ze względu na bakteryjny charakter, anginą można się zarazić w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą objawową lub będącą nosicielem bakterii, u której nie doszło do rozwoju choroby. Najczęściej do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli w wyniku kontaktu z wydzielinami np. nosa lub gardła osoby zakażonej paciorkowcem. Z tego względu do największej ilości zachorowań dochodzi w żłobku i przedszkolu, gdzie chore dzieci, niewykazujące jeszcze objawów choroby, wkładają ręce do buzi, a potem dotykają rękami drugiego dziecka. Istnieje również ryzyko rozprzestrzenienia choroby pomiędzy domownikami.
Okres, w którym osoba chorująca na anginę może aktywnie zarażać inne osoby, trwa od momentu zakażenia paciorkowcem ropnym, do 24 godzin po przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku. Po tym czasie osoba przestaje zarażać.
Ile trwa angina?
Pierwsze objawy anginy pojawiają się w ciągu 12-96 godzin od momentu zakażenia paciorkowcem ropnym. Ważne jest, aby zaraz po zdiagnozowaniu anginy przez lekarza rozpocząć leczenie. Jeśli tak się stanie, objawy anginy ustąpią w przeciągu 3 do 7 dni od podania pierwszej dawki leków.
Może zainteresować Cię także: Angina u dzieci – objawy, przebieg, leczenie
Leczenie anginy
Leczenie anginy bakteryjnej wymaga podania antybiotyku, a dokładnie penicyliny V (fenoksymetylopenicylinę), która jest skuteczna w zwalczaniu Streptococcus pyogenes. Ma wąski zakres działania, nie zaburza mikroflory jelitowej oraz nie wywołuje poważnych działań niepożądanych. Innymi antybiotykami stosowanymi w leczeniu anginy są: cefadroksyl, cefaleksyna, erytromycyna, klarytromycyna lub azytromycyna.
Czas leczenia wynosi ok. 10 dni. Ważne, aby nie przerywać przyjmowania leków pomimo ustąpienia objawów, gdyż bakterie dalej mogą namnażać się w organizmie i powodować nawrót choroby.
Oprócz antybiotyków zaleca się objawowe leczenie anginy. W tym celu stosuje się:
- leki przeciwgorączkowe – paracetamol, ibuprofen;
- leki zwalczające ból gardła.
Leczenie anginy – co stosować na ból gardła?
Jedną z dolegliwości towarzyszących anginie jest uporczywy ból gardła utrudniający połykanie pokarmów czy płynów. W celu jego uśmierzenia warto sięgnąć po leki, które skutecznie pomogą w walce z zainfekowanym gardłem, zmniejszając przy tym jego ból.
W aptece dostępne są preparaty w postaci: roztworów do płukania gardła, tabletek do ssania oraz spraye do gardła.


Leczenie anginy – roztwory do płukania gardła
Roztwory do płukania gardła są chętnie wybierane przez pacjentów, ze względu na łatwość stosowania i dużą skuteczność. Zawarty w nich diklofenak sodowy, będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Roztwory do płukania gardła mogą być stosowane już od 14. roku życia.
Płukanie gardła wykonuje się 2-3 razy na dobę. Za pomocą miarki dołączonej do opakowania odmierza się ilość roztworu zgodną z zaleceniami podanymi w ulotce i przepłukuje jamę ustną przez około 30-60 sekund. Roztworu nie należy połykać. Po zakończonym płukaniu gardła zaleca się odczekać z jedzeniem i piciem około pół godziny, aby lek mógł zadziałać.
Leczenie anginy – tabletki do ssania
W leczeniu objawowym anginy można stosować tabletki do ssania zawierające substancje przeciwbakteryjne tj. chlorheksydynę, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, chlorchinaldol czy amylometakrezol. Skutecznie pomagają one zwalczać bakterię wywołującą chorobę, a co za tym idzie ból gardła.
Mogą one występować również w połączeniach z substancjami miejscowo znieczulającymi np. benzokainą lub lidokainą.
Leczenie anginy – spray do gardła
Leczenie anginy może również uwzględniać stosowanie sprayu do gardła. Zawarte w nich substancje antyseptyczne – koloid srebra – zwalczają i ograniczają namnażanie się bakterii.
Przed pierwszym użyciem spray należy wstrząsnąć. Następnie skierowany w kierunku gardła aplikator, umieścić w jamie ustnej i nacisnąć pompkę 3-4 razy, doprowadzając do rozpylenia kilku dawek substancji. Zaletą stosowania sprayu do gardła jest ich łatwa aplikacja i bezpieczeństwo stosowania u dzieci.
Domowe sposoby na leczenie anginy
Oprócz preparatów dostępnych w aptekach na ból gardła można zastosować również stare domowe sposoby. Jednym z nich jest płukanie gardła specjalnymi mieszankami ziół, w których znajduje się szałwia lekarska lub rumianek pospolity. Dodatkowo pomocne będzie picie ciepłego mleka z miodem, który nawilży gardło i złagodzi występujący ból.
Może zainteresować Cię także: “Poproszę coś na ból gardła”. Poznaj skuteczne sposoby na ból gardła.