- Manna z jesionu jest naturalnie występującą w przyrodzie substancją, która może być bezpiecznie stosowana na zaparcia u dzieci.
- Właściwości lecznicze manny z jesionu w delikatny sposób wspomagają wypróżnianie u maluchów.
- Manna z jesionu to skuteczny domowy sposób na zaparcia u dzieci.
- Poznaj produkty zawierające mannę z jesionu.
Manna z jesionu – co to jest?
Manna to biaława, krystaliczna substancja pozyskiwana z jesionu mannowego (łac. Fraxinus ornus). Jej najważniejszym składnikiem jest tzw. cukier mannowy – mannitol, który wraz z innymi cukrami prostymi i złożonymi odpowiada za słodki smak manny. Inne obecne w niej składniki to:
- garbniki,
- śluzy,
- polifenole,
- minerały, np. potas, magnez, wapń,
- kwasy organiczne, np. jabłkowy, bursztynowy.
Jak pozyskuje się mannę z jesionu?
Jesion mannowy występuje przede wszystkim na południu Europy, m.in. we Włoszech, Turcji czy na Półwyspie Bałkańskim. Manna jest z niego pozyskiwana w opatentowanym procesie, który skupia się przede wszystkim na zebraniu produktu o jak najwyższej jakości.
Latem pnie i gałęzie jesionu mannowego są ostrożnie nacinane. Uszkodzenie tkanek drzewa powoduje produkcję soku, który spływa po korze, a w wyniku kontaktu z powietrzem szybko gęstnieje. W ten sposób powstaje manna z jesionu, która następnie jest starannie zbierana. Oprócz jesionu mannowego surowiec ten jest produkowany także przez jesion wąskolistny (łac. Fraxinus angustifolia), jednak zawiera on wtedy trzykrotnie mniej mannitolu. Dlatego do produkcji wysokiej jakości suplementów diety wykorzystuje się mannę pozyskiwaną z odmiany Fraxinusornus.
Manna z jesionu – właściwości
Mannitol, czyli główny składnik manny z jesionu, determinuje jej najważniejsze właściwości. To bezbarwna i pozbawiona zapachu substancja, której cząsteczki potrafią wiązać ze sobą duże ilości wody. Efekt ten wykorzystywany jest w leczeniu zaparć u dzieci – podany doustnie mannitol ściąga wodę do światła jelita, przez co ułatwia wypróżnianie.
Pozostałe obecne w mannie składniki również mogą wywrzeć pozytywny wpływ na organizm. Jak dotąd wykazano ich działanie:
- żółciopędne,
- zmiękczająco,
- antyoksydacyjne,
- łagodnie przeciwzapalne,
- wspomagające gojenie się ran.
Jak działa manna z jesionu?
Zaparcia często wiążą się z twardymi, suchymi masami kałowymi, których przemieszczanie się w jelitach wywołuje dyskomfort, a nawet ból. Manna z jesionu zaliczana jest do osmotycznych środków przeczyszczających, podobnie jak np. makrogol czy laktuloza. Ściągana przez nią woda zmiękcza masy kałowe i poprawia ich konsystencję, a tym samym niweluje wywoływane przez nie dolegliwości.
Co ważne, działanie manny z jesionu jest bardzo łagodne. W odróżnieniu od silniejszych, ziołowych czy chemicznych środków przeczyszczających, nie wpływa ona bezpośrednio na perystaltykę jelit. Jest więc pozbawiona efektu drażniącego, który wykluczałby jej stosowanie w przypadku zaparć u dzieci.
Stosowanie manny z jesionu przyczynia się do regulacji rytmu wypróżnień, dzięki czemu usprawnia wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego. Pośrednio może też złagodzić inne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak skurczowe bóle brzucha czy wzdęcia.
Manna z jesionu na zaparcia u dzieci
Zaparcia u dzieci potrafią być sporym problemem, ponieważ miewają podłoże zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Często wynikają też z naturalnych i koniecznych zmian w diecie, np. stopniowego wprowadzania pokarmów stałych, do których młody organizm musi się przyzwyczaić. Inne możliwe przyczyny zaparć u dzieci to m.in.:
- niedobór błonnika spowodowany niechęcią malucha do spożywania owoców czy warzyw,
- niedostateczna podaż płynów, która powoduje nadmierne zagęszczenie stolca,
- alergie pokarmowe, np. na białka mleka krowiego,
- stres, który może być wywołany wieloma czynnikami, np. rozpoczęciem uczęszczania do żłobka czy przedszkola,
- celowe opóźnianie wypróżniania spowodowane np. niechęcią do przerwania zabawy,
- stosowanie niektórych leków i suplementów diety, np. żelaza.
Jak rozpoznać zaparcia u dzieci? Przede wszystkim stolec jest suchy, twardy i przybiera formę małych grudek. Na ich powierzchni może pojawić się niewielka ilość świeżej krwi, która wynika z podrażnienia delikatnej śluzówki odbytnicy. Ponadto zaparciom u niemowląt towarzyszy często silne napinanie się i płacz. Z kolei starsze pociechy mogą unikać wypróżniania, które kojarzy im się dyskomfortem i bólem.
Manna z jesionu zmiękcza masy kałowe, dzięki czemu przywraca ich prawidłową konsystencję. Wypróżnianie trwa krócej i nie jest bolesne, a dziecko przestaje mieć z tą czynnością negatywne skojarzenia. Do normy wraca też częstość wypróżnień. Manna z jesionu może więc pomóc wyeliminować jednocześnie kilka przyczyn zaparć u dzieci.
Kiedy stosować mannę z jesionu?
Manna z jesionu może być stosowana u maluchów w każdym wieku, już od 1. dnia życia. Jest wskazana w sytuacjach, które mogą przyczynić się do rozwoju zaparć u dzieci, np. podczas nauki korzystania z toalety czy w trakcie rozszerzania diety. Oprócz tego manna może złagodzić dolegliwości jelitowe, takie jak:
- nieregularny rytm wypróżnień,
- napięty, twardy brzuch,
- wzdęcia,
- ból podczas wypróżniania.
Jak stosować mannę z jesionu?
Manna z jesionu dostępna jest w wygodnych, dostosowanych do wieku małego pacjenta postaciach. Dla najmłodszych, czyli od urodzenia do 3. roku życia, wybierz preparat w formie proszku, który możesz rozpuścić w mleku czy dodać do półpłynnego posiłku, np. kaszki czy musu. Zalecane dawkowanie manny z jesionu to w tym przypadku 1 gram na kilogram masy ciała dziecka. Dozowanie preparatu ułatwia dołączona do niego miarka, która mieści 2 g proszku.
Dowiedz się więcej: Physiomanna baby – co to jest? Kiedy i jak stosować Physiomanna baby
W przypadku dzieci powyżej 3. roku życia manna z jesionu występuje w postaci kostek, które można rozpuścić w dowolnym płynie, np. mleku, herbacie czy soku. Także i w tym przypadku dawkowanie jest uzależnione od masy ciała dziecka i wynosi:
- do 10 kg – 1 kostka,
- 10-20 kg – 1,5 kostki,
- 20-30 kg – 2 kostki,
- 30-40 kg – 2,5 kostki,
- powyżej 40 kg – 3 kostki.
Preparaty zawierające mannę z jesionu mają przyjemny, naturalnie słodki smak, więc podanie ich dzieciom nie sprawia trudności. Podczas ich stosowania pamiętaj o przyjmowaniu przez malucha dużej ilości płynów. W ten sposób zagwarantujesz najlepszy efekt działania manny – do jej pełnej skuteczności niezbędna jest woda, którą mannitol ściągnie do jelit.
Manna z jesionu – przeciwwskazania
Wyjątkowe bezpieczeństwo manny z jesionu sprawia, że może być ona z powodzeniem stosowana jako domowy sposób na zaparcia u dzieci. Jedynym potencjalnym przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Ponieważ mannitol nie działa drażniąco na jelita, może być stosowany nawet u pacjentów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Co więcej, w odróżnieniu od silniejszych środków przeczyszczających, manna z jesionu nie wywołuje efektu przyzwyczajenia.
Manna z jesionu – skutki uboczne
Manna bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, jej działanie obejmuje więc właściwie wyłącznie jelita. Podczas jej stosowania u dzieci nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych. Z tego względu manna z jesionu może być stosowana bez ograniczeń wiekowych, nawet u maluchów tuż po narodzinach.
Może zainteresować Cię także: Physiomanna baby – co to jest? Kiedy i jak stosować Physiomanna baby