
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
W dobie trwającej pandemii, często można było usłyszeć o wielu powikłaniach towarzyszących osobom, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Jednymi z nich były zaburzenia ze strony układu nerwowego, opisywane przez pacjentów jako spowolnienie lub zamglenie umysłu. Wszystkie towarzyszące temu objawy nazywane są mgłą mózgową. Czym jest mgła mózgowa, jakie towarzyszą jej objawy i czy da się ją leczyć?
Mgłą mózgową (ang. brain fog) nazywany jest zespół objawów neurologicznych, rozwijających się w wyniku zaburzeń pracy układu nerwowego, powodowanych przez różne czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. W istotny sposób wpływa ona na zdolność myślenia oraz koncentrację, przez co prowadzi do przewlekłego spowolnienia umysłowego. Ważne jest jednak, że mgła mózgowa nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, a jest jedynie zbiorem objawów ze strony układu nerwowego. Niedawno opisano je w kontekście powikłań po przebyciu choroby COVID-19.
Objawy mgły mózgowej rozwijają się w wyniku zaburzeń neuroprzekaźnictwa i dotyczą zaburzeń układu nerwowego. Zalicza się do nich:
Objawy te w zależności od czynnika, którym zostały wywołane, mogą pojawiać się od razu po rozwinięciu danej jednostki chorobowej lub nawet po 6 miesiącach od wyleczenia.
Nie można jednoznacznie określić, jak długo może utrzymywać się mgła mózgowa. W zależności od stanu zdrowia oraz zdolności organizmu do regeneracji, mgła mózgowa może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Pojęcie mgła mózgowa zostało szerzej rozpowszechnione w momencie pojawienia się pierwszych powikłań po przebytej chorobie COVID-19, powodowanej przez odkrytego w 2020 roku koronawirusa SARS-CoV-2.
W momencie zakażenia wirusem uaktywnia się odpowiedź immunologiczna, w wyniku której może dojść do nadmiernego wytworzenia cytokin prozapalnych. Są to białka, które mogą powodować uszkodzenie bariery krew-mózg i rozwój stanu zapalnego układu nerwowego, czego konsekwencją, w późniejszym czasie, są objawy związane z mgłą mózgową. Według zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości, szacuje się, że mgła mózgowa po Covid-19 pojawia się w ciągu 2-3 miesięcy od momentu zachorowania i dotyka ok 40% chorych. Zespół objawów składających się na mgłę mózgową może trwać bardzo długi czas, nawet przez pół roku od wystąpienia pierwszych oznak dysfunkcji układu nerwowego.
Co ważne, zauważa się pewien związek pomiędzy nasileniem przebiegu Covid-19, a wystąpieniem mgły mózgowej. Przy ciężkim przebiegu tej choroby i długim utrzymywaniu się jej objawów istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia mgły mózgowej.
Może zainteresować Cię także: Jak kwasy Omega mogą pomóc w walce z koronawirusem?
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.