Mikrobiota rządzi Twoją psychiką

To właśnie z jej pomocą powstaje większość serotoniny, neuroprzekaźnika, który odpowiada za dobry nastrójZ tego powodu jelita często nazywa się drugim mózgiemObydwa mózgi nie pracują niezależnie – komunikują się ze sobą za pomocą milionów połączeń nerwowych. To właśnie od mikrobioty zależy jakość połączenia pomiędzy jelitami a mózgiem.

Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do innych stref klimatycznych.
Reklama

Wiele badań pokazuje, że osoby z zaburzeniami psychicznymi mają inny skład mikrobioty w porównaniu do zdrowych osób. Stąd wynika wniosek, że mikrobiom ma związek ze zdrowiem psychicznym. Jednak pozostawia to pytanie, co jest skutkiem, a co przyczyną – czy choroby psychiczne prowadzą do zaburzeń mikrobioty, czy to właśnie zły stan mikrobioty wywołuje objawy chorób psychicznych?

Wstępne badania pokazują, że to drugie – niektóre szczepy bakterii probiotycznych poprawiają stan osób z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Mikrobiota wpływa na stan osób z autyzmem

To zaburzenie dotyczy od 1 na 300 nawet do 1 na 100 osób.  W Stanach Zjednoczonych ta statystyka jest jeszcze większa –
1 na 68, co zmusza naukowców do szukania skutecznych terapii. Do tej pory autyzm wiązano z czynnikami środowiskowymi i genetycznymi. Jednakże ostatnio coraz większą uwagę zwraca się na mikrobiotę.

W badaniu z 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie odkryli, że dzieci z autyzmem mają mniej konkretnych bakterii jelitowych oraz produkowanych przez nie substancji chemicznych (metabolitów) w porównaniu do dzieci bez zaburzenia. Badacze doszli do wniosku, że prowadzi to do utrudnionej komunikacji pomiędzy jelitami a mózgiem. To z kolei zaburza funkcjonowanie tego organu.

W tym samym roku naukowcy odkryli szczep korzystnych bakterii jelitowych – Bacteroides fragilis, który zmniejszył objawy autyzmu u myszy. Nie wiadomo, jaki efekt wywołają te i inne dobre szczepy na ludziach z autyzmem, jednak dotychczasowe wyniki wyglądają obiecująco.

Mikrobiom wpływa na rozwój i efekty leczenia nowotworów

Do tej pory udało się powiązać 2 szczepy szkodliwych bakterii z rozwojem konkretnych nowotworów: 

  • Lactobacillus johnsonii z białaczką,
  • Helicobacter pyroli z nowotworem żołądka (oraz wrzodami).

Te odkrycia doprowadziły do przypuszczenia, że inne szkodliwe szczepy odpowiadają za rozwój pozostałych typów nowotworu. Aby to sprawdzić, przeprowadzono interesujący eksperyment. W 2014 roku amerykańscy naukowcy podali antybiotyki myszom z mutacją genetyczną, która powoduje rozwój nowotworu jelita grubego. Celem kuracji było zniszczenie niekorzystnej flory jelitowej. Okazało się, że u leczonych myszy nie doszło do rozwoju polipów (które biorą udział w powstawaniu nowotworu).

Co więcej, inne badania pokazały, że immunoterapia i chemioterapia są mniej skuteczne u myszy z zaburzoną mikrobiotą. Kto wie, może niedługo terapia probiotykami stanie się elementem zapobiegania nowotworom u osób zagrożonych oraz samego leczenia antynowotworowego? My już stworzyliśmy preparat wspierający walkę z zakażeniem bakteriami Helicobacter pyroli – HELIPROX .

Mikrobiota wpływa na Twój mózg. Na co jeszcze?

Chcesz schudnąć? Zadbaj o swoją mikrobiotę!

Brak równowagi pomiędzy mikrobami w Twoich jelitach może prowadzić do przybierania na wadze. Jeśli uważasz, że nie masz na to żadnego wpływu, bo wszyscy w Twojej rodzinie mają problemy z nadwagą, czytaj dalej.

W badaniu z 2013 roku przeprowadzono przeszczep flory bakteryjnej od otyłego (1. grupa) lub szczupłego dawcy (2. grupa). Okazało się, że pierwsza grupa przytyła więcej od drugiej, pomimo identycznej diety. Oznacza to, że skład Twojej flory jelitowej determinuje Twoją wagę. Jednak zależność ta idzie również w drugą stronę.

Wiele badań na jednojajowych bliźniakach (a więc posiadających identyczny zestaw genów) pokazało, że mikrobioty szczupłego i otyłego bliźniaka różnią się od siebie. Wynika z tego, że różnice w mikrobiocie nie są zapisane w genach, tylko wynikają z innych czynników – środowiska i trybu życia.

Może zainteresować Cię także: Czym jest mikrobiom i do czego jest Ci potrzebny?