logo_solinea
c363ef27dc10640f3b4e7d63fab79d4265065a59

Miłorząb japoński – właściwości i zastosowanie

Żyje nawet do 4000 lat, jest odporne na mróz, świetnie znosi zasoloną glebę i nieprzyjazne warunki. Miłorząb japoński – bo o nim mowa – to roślina, którą cenimy za niezwykłe właściwości medyczne. Dziś właśnie o nich trochę Wam opowiemy.

Czy wiedzieliście, że miłorząb ma tak zbilansowany skład mineralny i „umiejętności”, że nie dotykają go jakiekolwiek choroby? Człowiek zrobił z tej personalnej właściwości miłorzębu doskonały użytek.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

AUDITON

Co to jest miłorząb japoński?

Miłorząb japoński, w Polsce bardziej znany jako Gingko Biloba, to pozornie zwykłe drzewo, pochodzące z Chin, skąd rozwiózł i rozniósł je człowiek na cały świat. Właściwsza nazwa miłorzębu to tak naprawdę ta druga (miłorząb dwuklapowy), ponieważ drzewo to nie rośnie naturalnie w Japonii. Skąd zatem nazwa? Otóż to właśnie z Kraju Wiśni przywieziono na kontynent europejski jego nasiona i sadzonki

Miłorząb rośnie również w Polsce. Najstarszy okaz zachowany po dziś dzień pochodzi z końcówki XVIII wieku i rośnie sobie w ogrodzie łańcuckiego pałacu. I zapewne będzie rósł jeszcze długo, bo miłorzęby „dożywają” nawet 4000 lat. To jedne z najstarszych roślin na świecie. Zwrócono również uwagę, że miłorzęby są niezwykle wytrzymałe. Nie szkodzi im mróz, susza, a co najciekawsze – dzięki swoistemu miksowi cennych substancji – w ogóle nie chorują.

Jakie właściwości zdrowotne posiada miłorząb japoński?

W wielkim uproszeniu możemy powiedzieć, że miłorząb świetnie może pomóc zarówno na umysł, jak i ciało. Już tłumaczymy o co chodzi.

Gdy zajrzeć w skład biochemiczny miłorzębu, znajdziemy w nim mnóstwo cennych substancji z rodzin terpenów, glikozydy, flawonole, kwasy (askorbinowy, szikimowy, anakardiowy), biflawony, fitosterole oraz cyklitole. To wszystko sprawia, że preparaty z miłorzębu japońskiego wydatnie mogą poprawić nasze zdrowie i pomóc w licznych schorzeniach.

Surowcem leczniczym miłorzębu są liście, sproszkowane lub odpowiednio spreparowane i wchodzące w skład samodzielnych lub złożonych preparatów medycznych, leków i suplementów.

Na co pomaga miłorząb japoński?

Rozszerza naczynia krwionośne, w tym wieńcowe. (Zimne stopy, dłonie? Spróbuj miłorzębu!), działa ochronnie na tkankę nerwową zapobiegając degeneracji osłonek mielionowych, jest świetnym antyoksydantem, środkiem przeciwzakrzepowym i przeciwrodnikowym. Rozszerza oskrzela (łagodzi astmę), działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz antywysiękowo. Co ciekawe, miłorząb dwuklapowy, doskonale wspiera ukrwienie mózgu oraz mięśni, w tym szkieletowych, z racji czego zwiększa wydolność fizyczną, co doceniają adepci sportów przeróżnej maści.

Gdzie miłorząb japoński znajduje zastosowanie?

Preparaty z miłorzębu wspierają leczenie zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego krwi, są z sukcesami stosowane w przypadku miażdżycy i choroby wieńcowej. Wspomagają leczenie zaburzeń pamięci, niedotlenienie (zwłaszcza mózgu), skaz naczyniowych, ale także zakrzepów oraz zatorów. Miłorząb to wydatna pomoc w przypadku stwardnienia rozsianego, choroby Reynaurda, zawrotach głowy, migrenach oraz urazach mózgowia, w tym rdzenia kręgowego. Stosuje się go również w przypadku depresji.

Czy miłorząb japoński ma skutki uboczne?

Niestety miłorząb nie jest dla wszystkich.

Jest to spowodowane tym, że jego działanie jest bardzo mocne i może pogryźć się z innymi substancjami, zwłaszcza, jeżeli zmagamy się z zakrzepami i przyjmujemy leki rozrzedzające krew. Wówczas może dojść do krwawień, stąd np. nie stosuje się jednocześnie miłorzębu i innych leków przeciwzakrzepowych, np. popularnej i dobrze znanej aspiryny.

Sam w sobie, przyjmowany w nadmiarze, ma działanie krwotoczne. Do skutków ubocznych stosowania miłorzębu zalicza się także przejściowe uczucie oszołomienia i zawroty głowy.

Miłorząb jest obecny w medycynie naturalnej od tysięcy lat, ale z racji możliwych skutków ubocznych, jego najlepszym „źródłem” są starannie dobrane suplementy, w których dawka jest odpowiednio dobrana, tak by zmaksymalizować jego działanie prozdrowotne, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych wynikających ze stosowania tej niezwykle pożytecznej rośliny.

My wykorzystujemy je jako jeden z najważniejszych składników preparatu Auditon, który polecany jest w problemach ze słuchem – wspiera zwłaszcza leczenie szumów usznych.

Literatura:​
  • Ginkgo Biloba Prevention Trial in Older Individuals, https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00010803
  • Demarin V, Bašić Kes V, Trkanjec Z, Budišić M, Bošnjak Pašić M, Črnac P, Budinčević H., Efficacy and safety of Ginkgo biloba standardized extract in the treatment of vascular cognitive impairment: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial, https://www.dovepress.com/efficacy-and-safety-of-ginkgo-biloba-standardized-extract-in-the-treat-peer-reviewed-fulltext-article-NDT
  • Shanshan Li, Xinjiang Zhang, Qi Fang, Junshan Zhou, Meijuan Zhang, Hui Wang, Yan Chen, Biyun Xu, Yanfeng Wu, Lai Qian, Yun Xu, Ginkgo biloba extract improved cognitive and neurological functions of acute ischaemic stroke: a randomised controlled trial, https://svn.bmj.com/content/2/4/189
  • Wei Zuo, Feng Yan, Bo Zhang, Jiantao Li, Dan Mei, Advances in the Studies of Ginkgo Biloba Leaves Extract on Aging-Related Diseases, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758353/
  • Ewa Sadowska-Krępa, Barbara Kłapcińska, Ilona Pokora, Przemysław Domaszewski, Katarzyna Kempa, Tomasz Podgórski, Effects of Six-Week Ginkgo biloba Supplementation on Aerobic Performance, Blood Pro/Antioxidant Balance, and Serum Brain-Derived Neurotrophic Factor in Physically Active Men, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579597/

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty