logo_solinea
d42d2859e8c828ca4874e118fac97c6712e0cbdd

Moksyfloksacyna – wskazania i jej właściwości

Moksyfloksacyna to lek z grupy fluorochinolonów, a dokładnie z czwartej generacji tych leków. Jest to substancja nowa, znana od 1999 roku. Czy to antybiotyk? Niezupełnie, to tak zwany chemioterapeutyk, który działa również na szereg bakterii. Moksyfloksacyna wykazuje skuteczność w infekcjach różnego rodzaju, które dotykają narządy od spojówek przez skórę, aż po płuca. Dowiedz się wszystkiego o moksyfloksacynie.

Spis treści:
logo-zdrowe-rozwiazania-podstawowe bez tła
„Człowiek – zawsze stajemy po jego stronie”

Właściwości moksyfloksacyny

Moksyfloksacyna to lek nowoczesny, został zsyntetyzowany w 1999 roku. Jednak nie chodzi nam tylko o datę produkcji. Badania pokazały, że moksyfloksacyna wykazuje dużą skuteczność w “zabijaniu” szczepów odpowiedzialnych za najczęstsze rodzaje zapalenia płuc. Skuteczność większą nawet niż amoksycylina, dotychczasowy “klasyk”. Bakterie rozwijają oporność na moksyfloksacynę powoli, czego nie można powiedzieć o innych substancjach. A to dobra wiadomość, bo jest większa szansa, że infekcja skończy się po kuracji jednym lekiem.

Moksyfloksacyna wykazuje szerokie spektrum działania. Co to oznacza? Zabija wiele bakterii, nokautuje pod tym względem wiele antybiotyków. Moksyfloksacyna skupia swoje działania na tkankach dotkniętych infekcją. Jego stężenie jest kilka razy większe w tkance płucnej niż innych. Jak inne leki, “przechodzi” przez wątrobę, ale angażuje ją mniej. Dlatego zasadniczo nie koliduje z innymi lekami, które są rozkładane w wątrobie. Zmniejsza to ryzyko groźnych interakcji.

download (5)

Moksyfloksacyna – wskazania do stosowania

Głównym wskazaniem do stosowania moksyfloksacyny jest pozaszpitalne zapalenie płuc, w skrócie PZP. Brzmi groźnie? Zapalenia płuc dzielimy na szpitalne i pozaszpitalne. Do tych pierwszych dochodzi w szpitalach, gdzie obecne są zjadliwe, oporne na szereg antybiotyków bakterie. Zakażenie taką bakterią oznacza trudność z dobraniem leku i gorszy przebieg.

Niejako w opozycji stoją infekcje pozaszpitalne. Pacjent zakaża się w swoim środowisku, poza szpitalem. Infekcja jest lżejsza, to znaczy objawy nie są tak nasilone i trwają krócej. Najczęściej choremu wystarcza opieka lekarza rodzinnego. Jakie są objawy takiej infekcji? Oczywiście kaszel, czasami ból w klatce piersiowej i odkrztuszanie ropnej wydzieliny. Poza tym występują objawy ogólne: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, poty, dreszcze lub ból mięśni. Konfiguracje objawów są różne. Ogólne zalecenia dla chorego z pozaszpitalnym zapaleniem płuc obejmują niepalenie tytoniu, odpoczynek, picie dużej ilości płynów, a w razie gorączki zażywanie paracetamolu.

Jednym z antybiotyków, które stosuje się u chorych z pozaszpitalnym zapaleniem płuc, jest właśnie moksyfloksacyna. Sprawdza się nie tylko w PZP, ale też w zaostrzeniu infekcyjnym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Ta ostatnia jednostka występuje u palaczy tytoniu, u których płuca są szczególnie podatne na infekcje.

Układ oddechowy to jednak nie tylko płuca, ale też, o czym nie każdy wie, zatoki. Lekarz może zlecić moksyfloksacynę w ostrym bakteryjnym zapaleniu zatok. Zapalenie zatok może mieć też przyczynę wirusową, grzybiczą, bądź alergiczną. Wtedy nie stosuje się antybiotyków. Objawy zapalenia zatok to utrudnione oddychanie przez nos, ból głowy u nasady nosa, a także wydzielina z nosa. Spływa ona po tylnej ścianie gardła i powoduje kaszel. Często pojawia się gorączka.

Innym wskazaniem do stosowania moksyfloksacyny są stany zapalne w obrębie skóry i miednicy mniejszej. U kobiet synonimem miednicy mniejszej jest kanał rodny (jajowody, macica). Lek stosuje się też jako krople w ropnym zapaleniu spojówek.

download (6)

Dawkowanie moksyfloksacyny

Dzięki nowoczesnej strukturze moksyfloksacyna jest dawkowana raz dziennie, niezależnie od posiłku. Tabletka zawiera 400 mg leku. Czas leczenia waha się od 5 do 14 dni, w zależności od choroby.

Bezpieczeństwo stosowania moksyfloksacyny

Czy istnieje jakieś “ale”, jeśli chodzi o moksyfloksacynę? W badaniu na 30 000 pacjentów częstość działań niepożądanych była mała. W grupie badanych były osoby z cukrzycą i chorobami nerek bądź wątroby. Warto zaznaczyć, że lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty